אבן שמצאה אם בסידור החדר של בנה, התגלתה כפסלון בן יותר מ-11 אלף שנה

איתמר ברנע מצא חלוק נחל בזמן טיול בצפון כשהיה בן שמונה, ושכח אותו למשך שנתיים. אמו העבירה את האבן לרשות העתיקות - שם זיהו אותה כפסלון נדיר שכמותו נמצאו בארץ רק שניים נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתמר ברנע והפסלון שמצא, היום
איתמר ברנע והפסלון שמצא, היוםצילום: אסף פרץ, רשות העתיקות

ילד בן שמונה מצא בזמן טיול בצפון אבן אותה חשב לחלוק נחל, אך התגלתה כפסלון פולחן פרהיסטורי נדיר שגילו מוערך ביותר מ-11 אלף שנה. מדובר בפסלון פריון בדמות אשה הרה, שכמותו מוכרים רק שניים נוספים בישראל.

פסלון הפריוןצילום: קלרה עמית / רשות העתיקות

איתמר ברנע מקיבוץ מלכיה, כיום בן עשר, מצא את האבן במהלך טיול באזור נחל דישון שבגליל העליון. לאחר מכן הניח את האבן בעלת הצורה המיוחדת בקופסה בביתו ושכח ממנה. לפני כחודש, מצאה אותה אמו של ברנע כשסידרה את הבית והציגה אותה לארכיאולוגית ד"ר רנטה רוזנטל-הגינבוטום, שהעבירה את האבן לבדיקה ברשות העתיקות.

ד"ר יניר מילבסקי, ראש ענף פרהיסטוריה ברשות העתיקות, זיהה את האבן כצלמית פולחן פריון המתוארך ללפני 11,500 שנים, לתקופה הנאולותית הקרם-קדמית, והוא השלישי מסוגו שמתגלה בישראל. "הפסלון, שבמבט ראשון קשה להבחין שטופל בידי אדם, עשוי על חלוק נחל ומידותיו 37X25X23 מילימטרים", הסביר. "הוא מייצג דמות של אשה בהריון, ונעשה באמצעות שפשוף וחריטות על שטח חלוק הנחל. הראש המעוגל נבדל מהגוף על ידי חריטה, וגם ציון הרגליים נעשה על ידי חריטות. שתי צלמיות דומות, אך לא זהות לגמרי, נמצאו באתרי נחל אורן שבכרמל וסלביה שבבקעת הירדן".

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

לדבריו, "צלמיות אלו היו סמל לפריון אנושי, ויש חוקרים שרואים בהן את 'האלה האם'. יתכן שהפסלון שימש כקמע. מדובר בתקופה שבמהלכה במזרח הקרוב ובדרום הלבנט בני אדם עברו ליישובי קבע, עסקו בחקלאות והתחילו לביית בעלי חיים. בתקופה זו, נושא הפוריות בחברה האנושית היה חשוב מאוד".

ברנע קיבל מרשות העתיקות תעודת אזרחות טובה על מסירת הצלמית.

האבן הייחודית שהתגלתה כפסלון פריוןצילום: קלרה עמית / רשות העתיקות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ