על החתום, בני העם האדומי: יותר מאלף חותמות מכתבים התגלו במערה בשפלה

החותמות, שנמצאו בחפירות בתל מרשה, מעידות על ארכיון גדול שננטש בפתאומיות. בין היתר, על החותמות דיוקניהם של אלים יוונים, בעלי החיים ותיאורים גרפיים לסצנות אירוטיות

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחת החותמות שנמצאו בחפירה. מפגש בין התרבות האדומית לתרבות ההלניסטית
אחת החותמות שנמצאו בחפירה. מפגש בין התרבות האדומית לתרבות ההלניסטיתצילום: אסף שטרן

אוסף של 1,020 בולות (חותמות בוץ קטנות, נ"ח) מהמאה השנייה ומהמאה השלישית לפני הספירה נמצא במערה תת-קרקעית שנחשפה בשבועות האחרונים בתל מרשה שבשפלה. הבולות שנמצאו מעידות על ארכיון פפירוסים גדול מלפני 2,200 שנה, שלא שרד. מומחים מעריכים כי הארכיון ננטש לאחר שיוחנן הורקנוס הראשון, נשיא יהודה, כבש את האזור שהיה מיושב בבני העם האדומי.

המערה שנחשפה. ארכיון של בעל אחוזה עשירצילום: אסף שטרן

הבולות נועדו להבטיח את חשאיות המכתבים שחתמו, ושבירתן מעידה שהמכתב נפתח. רוב הבולות היו קטנות למדי – קוטרן כסנטימטר – ובין השאר מופיעות בהן דמויות של אלים יוונים כמו אתנה, אפולו ואפרודיטה וכן בעלי חיים ותיאורים גרפיים לסצנות אירוטיות. בחלק מהן נראו שמות ואותיות ביוונית. הן התגלו במהלך חפירה מטעם הסמינרים הארכיאולוגיים וההיברו יוניון קולג', בניהולו של ד"ר איאן שטרן ובחסות רשות הטבע והגנים. במהלך החפירה התגלה החדר הקטן והחצוב ובו נמצאו כמה כלי חרס לצד הבולות.

ד"ר דונלד צבי אריאל, מומחה לבולות מרשות העתיקות, אומר שמרשה מייצגת את המפגש בין התרבות האדומית להלניסטית. באותה תקופה היתה מרשה בירתם של האדומאים, צאצאים לעם האדומי המוכר מהמקרא, שנדדו בתקופה ההלניסטית מעבר הירדן לנגב והתפשטו צפונה. לדברי אריאל, המערה שנמצאה היתה ככל הנראה ארכיון של בעל אחוזה עשיר שהושפע ברוח האליטה כולה מאורח החיים ההלניסטי. בכך אפשר להסביר את הדמיון שבין הבולות שנמצאו לבין בולות אחרות מהעולם ההלניסטי.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

חותמת נוספת שנמצאה במערה. מפגש בין התרבות האדומית להלניסטיתצילום: אסף שטרן

אריאל הוסיף כי עד כה התגלו כ-30 ארכיונים דומים וכי מדובר בארכיון השני בסדר גודל זה שמתגלה בישראל. הארכיון הראשון, שהתגלה לפני כ-20 שנה בתל קדש שבצפון, קשור יותר לתרבות הפיניקית. להערכתו, נטישת הארכיון באופן פתאומי יכולה להעיד על כיבוש העיר בימי הורקנוס, שלאחר מכן כפה על האדומים להתגייר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ