שני פסלוני חרס עתיקים של סוסים התגלו בכפר רופין ובתל עכו

הפסלונים, שנמצאו בעקבות הגשמים העזים בשבועות האחרונים, מתוארכים לתקופת ממלכת ישראל ולתקופה ההליניסטית. את הפסלון בכפר רופין מצאו בנותיה של ארכיאולוגית שיצאו ללקט פטריות

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפסלונים שהתגלו בצפון
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שני פסלוני חרס עתיקים של סוסים התגלו בחודש האחרון בצפון הארץ. אחד הפסלונים, שהתגלה באזור כפר רופין שבעמק בית שאן, הוא בן כ-2,800 שנה ומתוארך לתקופת ממלכת ישראל. הפסלון השני, שנמצא ליד תל עכו, כבן 2,200 שנים ומתוארך לתקופה ההלניסטית. הפסלונים נמצאו בעקבות ירידת הגשמים העזים, שלעיתים חושפים ממצאים ארכיאולוגיים שהיו קרובים לפני השטח. 

"מוטיב של סוס, ובעיקר סוס עם רוכב נפוץ בארץ החל מתקופת הברזל, מהאלף הראשון לפני הספירה, אז גם התחילו להיכנס מרכבות לארץ, כפי שאנחנו מכירים גם מהתנ"ך", אומרת הארכיאולוגית ד"ר עדי ארליך מאוניברסיטת חיפה. לדבריה, פסלונים מתקופת ממלכת ישראל והתקופה ההלניסטית אינם ממצא נדיר בישראל, ועד היום נמצאו כמה מאות כאלו. בדרך כלל מצב הפסלונים שנמצאו אינו טוב, ואילו אלה שנמצאו שלמים נשמרו לרוב בתוך קברים שלא נשדדו. 

צלמית הסוס מהתקופה ההלניסטית שנמצאה בתל עכוצילום: ניר דיסטלפלד / רשות העתיקות

את הפסלון שהתגלה באזור כפר רופין מצאו בנותיה של איילת קידר גולדברג, ארכיאולוגית ברשות העתיקות, בשעה שיצאו ללקט פטריות. "אמנם פטריות לא מצאנו, אבל לפתע בנותיי הרימו מהאדמה את הפסלון היפה הזה. מיד זיהיתי שמדובר בצלמית (פסלון חרס, נ"ש) קדומה מתקופת הברזל – תקופת ממלכת ישראל. התרגשנו מאוד", אמרה קידר-גולדברג. בפסלון נראה ראש סוס שעל צווארו ניכרת ידו של הרוכב והוא אופייני לתקופת הברזל ב' (ובעיקר מאות 9-7 לפני הספירה) לפי סגנונו, והפסים האדומים המעטרים אותו ומסמנים את המושכות והרתמה. על ראש הסוס וצווארו הוצמדו כתוספות העיניים, הרעמה, המעוצבת כפסים חרוטים, האוזניים, ויד שמאל של הרוכב, האוחזת את הסוס וצבועה באדום.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

גם לפסלון שנמצא באזור עכו הודבקו תוספות לצורך תיאור הרתמה, האוזניים והרעמה הצבועה באדום. גוף הסוס לא שרד, אך לדברי ד"ר ארליך, רוב הסוסים המוכרים מתקופה זו מופיעים עם רוכב על גבם. פסלון זה נמצא על ידי מיכאל מרקין, תושב עכו אשר טייל בתל הקדום בעיר, שהעביר את הממצא לאוצר המדינה.

ארליך מציינת כי להערכתה מדובר בדימוי של מעמד חברתי גבוה, "עושר וכוח, וגם דימוי שנתפס מאוד גברי. בצלמיות של האלף הראשון לפני הספירה הגברים הם על סוסים והנשים הן או בהריון או עם ילד. יכול להיות שזה סמל סטטוס, אבל גם מלמד אותנו על תפקידים מגדריים בחברה הקדומה. בסוס מתקופת הברזל ב' שהתגלה באזור כפר רופין ממש רואים את היד האוחזת, זה כמו המאצ'ו עם רכב היוקרה".

לדברי מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, ניר דיסטלפלד, מלבד הגשמים העזים, לעיתים "גם בעלי חיים, כמו דורבנים ושועלים, דוחפים ממצאים עתיקים שהיו טמונים בעומק הקרקע. אנחנו קוראים לאזרחים לעזור לחבר את הפאזל ההיסטורי של כולנו ולדווח כשהם מוצאים ממצא עתיק. חשוב למסור דיווח מדויק ככל הניתן על מיקום הממצא בזמן אמת, כדי שנוכל למצות את המידע הארכיאולוגי מהאתר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ