רשות העתיקות שוקלת לפתוח לציבור מאגר מים שהתגלה מתחת לגן שעשועים בירושלים

המאגר באורך כ-34 מטרים מתוארך לתקופה הביזנטית, לפני כ-1,500 שנה. תושבי האזור לא קיבלו הודעה רשמית ולמדו על הגילוי בפייסבוק, וכעת דורשים לאפשר לציבור גישה לאתר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר המים, ב-2005
מאגר המים, ב-2005. יכול להכיל 1,125 מטרים מעוקבים של מיםצילום: עופר כהן / רשות הע

ברשות העתיקות ובעיריית ירושלים שוקלים אם ניתן לפתוח לציבור מאגר מים עתיק וגדול שהתגלה לפני כעשור מתחת לשכונת מגורים בעיר. המאגר, המתוארך לתקופה הביזנטית, התגלה בעקבות עבודות לשיקום גן משחקים שבמושבה הגרמנית בירושלים.

עובדי האגף לשיפור פני העיר הבחינו כי החול שהם שופכים לארגז החול נשאב לחלל תת־קרקעי. אנשי רשות העתיקות שהוזעקו למקום גילו מאגר מים באורך כ–34 מטרים, גדול יותר מבריכה חצי אולימפית. גודלו הכולל הוא 224 מ"ר והוא יכול להכיל 1,125 מטרים מעוקבים של מים. את המאגר חקרו הארכיאולוגים ד"ר יובל ברוך וד"ר עוזי דהרי, שתיארכו אותו לתקופה הביזנטית, לפני כ-1,500 שנה. להערכת ד"ר ברוך, המאגר קשור לאתר אחר המצוי כמה עשרות מטרים משם. באתר השני התגלה מתחם ביזנטי גדול שמוערך ככנסייה או כמנזר.

צוללן יורד למאגר, ב-2005צילום: עופר כהן / רשות הע

קיומו של המאגר לא פורסם כשהתגלה. לפני כחודש ערכה העירייה שיפוץ נוסף בגן השעשועים, ובהתייעצות עם רשות העתיקות הוחלט לבחון את מצב המאגר. בימים האחרונים פורסמו בפייסבוק תמונות מהמאגר וכך גילו על כך תושבי האזור, שהחלו להתארגן כדי לדרוש את פתיחת האתר לציבור.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

"צריך לשתף את הקהילה בחפירה, ולו באופן סמלי", דורשת תמר וייס, המתגוררת באזור, "לארגן אירוע שבו יתאפשר לקהילה לשמוע מהמומחים על הממצא, ולבסוף לשמר ולהציג אותו בגינה המשופצת, לאפשר כניסה או לפחות תצפית. זו הזדמנות להכיר באופן חי את ההיסטוריה של המקום שאנחנו גרים בו, ולפעול למענו כקהילה".

הבור בגן השעשועים שמוביל למאגר, ב-2005צילום: עופר כהן / רשות הע

חברת המינהל הקהילתי גינות העיר, עדית רובין, אמרה: "אתר ארכיאולוגי בסדר גודל כזה, הממוקם בלב שכונת מגורים ירושלמית, שמתמודדת היום עם אתגר השימור בתקופת פיתוח סוערת, חייב להישמר ולהיות משולב בתוך הגינה הציבורית. אני מאמינה שיש לזה תקדימים בארץ ובעולם וצריך ללמוד איך לעשות זאת".

מרשות העתיקות נמסר: "נבחנת האפשרות לאפשר את פיתוחו של המאגר כך שיהפוך מוקד חווייתי יוצא דופן בשכונת קטמון הישנה, בדומה למאגרי מים דומים בארץ — כגון בריכת הקשתות ברמלה, ואף בעולם, באתר הסיסטרנה באיסטנבול. אתרים אלה הונגשו והפכו מבוקשים ביותר על ידי תיירים". בשלב זה המאגר מוגדר כמקום מסוכן והכניסה אליו אסורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ