עדויות להתיישבות של יהודים בב"ש מלפני כ-2,000 שנים התגלו בעיר

בין הממצאים שהתגלו באתר החפירה הארכיאולוגי, המתוארך למאה הראשונה לספירה, נחשפו שבר נר בעל עיטור מנורה עם תשעה קנים ושרידי מגדל תצפית

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלים בעלי מאפיינים יהודיים שנחשפו בחפירה
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

עדויות להתיישבות של יהודים בבאר שבע לפני 2,000 שנה התגלו בחפירה ארכיאולוגית בעיר. מאז תחילת החפירה באתר לפני כשלושה חודשים, התגלו בו כמה ממצאים, ובהם נר עם עיטור מנורה, מהקדוים המוכרים במחקר; כלי גיר ושרידי מגדל תצפית. האתר מתוארך למאה הראשונה לספירה ועד למרד בר כוכבא, בשנת 135 לספירה.

באתר נחשפו גם פתחים שהובילו, ככל הנראה, למחילות מסתור או מילוט שנחפרו בקרקע. ממצא מיוחד שנחשף במקום הוא שבר נר המוכר במחקר כ"נר דרום" יהודאי, שלאחר ניקויו התגלה עליו עיטור של מנורת עם תשעה קנים. "נראה שזו אחת ההופעות הקדומות המוכרות למחקר של מנורה באמנות", אמרו ד"ר פטר פביאן מהמחלקה למקרא, ארכיאולוגיה ומזרח קדום באוניברסיטת בן גוריון וד"ר דניאל וורגה מרשות העתיקות. בנרות בודדים עם דוגמת מנורה מסוג זה שהתגלו בעבר, המנורה לא הוצגה עם שבעה קנים כפי שהיתה בבית המקדש, אלא עם שמונה עד 11 קנים. לפי התלמוד הבבלי, הסיבה לכך היא שלא יוצרים מנורה לשימוש ביתי שנראית בדיוק כמו מנורת הקודש.

צילום מתוך אתר החפירהקרדיט: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

וורגה ופביאן הוסיפו כי בחפירה אותרו גם מתקני אפייה, בורות אשפה קדומים ומערכת תת-קרקעית שייתכן ששימשה כמקווה. על חלק מהשרידים התגלו סימני שריפה, דבר שמעיד על משבר שעבר היישוב, ככל הנראה בתקופת המרד הגדול שהתרחש סביב שנת 70 לספירה. עוד התגלו במקום עשרות מטבעות מנחושת, שמרביתם שייכים לתקופת הנציבים הרומיים. חלקם הוטבעו באשקלון וחלקם בערים אחרות מרחבי האימפריה הרומית.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

אתר החפירה, שנערכה לפני הקמת שכונה חדשה בשכונת רקפות בבאר שבע, נמצא בגבול הדרומי של ממלכת יהודה הקדומה, בסמוך לתוואי דרך שהוביל מאזור תל שבע או מישור החוף הדרומי. ייתכן שמגדל התצפית שבסיסו אותר במקום, הוקם בשל המיקום האסטרטגי של האתר. גודלו הוא עשרה מטרים על עשרה מטרים, ונראה כי גרם מדרגות לולייני הוביל לשתי הקומות העליונות שבו, אך אלה לא שרדו. בתקופה הרומית המאוחרת, אבני המגדל נלקחו ושימשו לבנייה באתרים סמוכים.

כלים בעלי מאפיינים יהודיים שנחשפו בחפירה. ממצאים מלפני כ-2,000 שניםצילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות
שבר הנר הנדיר שאותר עם עיטור מנורה בעל תשעה קניםצילום: ענת רסיוק, רשות העתיקות

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ