נערים מצאו במקרה מטבע זהב מהתקופה הביזנטית ליד נחל ציפורי בגליל

המטבע הועבר לרשות העתיקות, שם התברר כי הוטבע בין 420 ל-423 לספירה. מטבעות מסוג זה מוכרים מחלקה המזרחי של האימפריה הביזנטית, אבל זו הפעם הראשונה שהוא מתגלה בארץ ישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המטבע ועליו דיוקנו של הקיסר תאודוסיוס השני

נערים מצאו במקרה מטבע זהב נדיר מהתקופה הביזנטית ליד נחל ציפורי בגליל. הנערים ערכו אימון ניווט בשדה חקלאי סמוך לשביל הטיולים המוכר כשביל הסנהדרין, כשאחד מהם הבחין במטבע זהב על הקרקע. המטבע הועבר לרשות העתיקות, שם נחקר והתברר כי הוא הוטבע בעיר קונסטנטינופול, במקום שבו נמצאת כיום איסטנבול, בין השנים 420 ל-423 לספירה. 

על צדו האחד של המטבע מופיע דיוקנו של הקיסר תאודוסיוס השני ועל צדו השני דמותה של ויקטוריה, אלת הניצחון, שאוחזת בצלב גדול. מטבעות מסוג זה מוכרים מחלקה המזרחי של האימפריה הביזנטית, אבל זו הפעם הראשונה שמטבע כזה מתגלה בישראל.

הקיסר תאודוסיוס השני, שהנפיק את המטבעות, מוכר היטב בהיסטוריה של ארץ ישראל. הוא הקיסר שציווה על ביטול מוסד נשיאות הסנהדרין וביטול העברת התרומות של היהודים לסנהדרין. "בעקבות ביטול הנשיאות על ידי תאודוסיוס, הסנהדרין חדלה להתקיים ומרכז היישוב היהודי עבר לבבל, ומשם לגלות במשך 2000 שנה", אומר יאיר עמיצור, ארכיאולוג שביל הסנהדרין ברשות העתיקות.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

התלמידים שמצאו את המטבע, עידו קדוש, אופיר סיגל, דותן מילר והראל גרין, קיבלו על כך תעודת הוקרה מרשות העתיקות. "נדיר למצוא מטבע זהב בודד בשטח",  אומר מפקח היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות, ניר דיסטלפלד. "זהב תמיד היה יקר ערך, ואנשים מאוד השתדלו שלא לאבד אותו. אני מבקש לשבח את התלמידים ואת המורה שלהם על אזרחותם הטובה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ