"אחד למיליון": ילד בן 6 מצא בנגב לוחית חרס נדירה בת 3,500 שנה

אימרי אליה בן ה-6 הבחין בחפץ קטן מחרס בעת טיול עם הוריו באתר ארכיאולוגי בנגב המערבי. חוקרי רשות העתיקות גילו כי מדובר בלוחית המציגה הובלת שבוי כנעני שמתוארכת לתקופת הברונזה המאוחרת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוחית החרס שהתגלתה בנגב המערבי
לוחית החרס שהתגלתה בנגב המערבי צילום: אמיל אלג'ם/רשות העתיקות

ילד שטייל עם הוריו באתר ארכיאולוגי בנגב המערבי מצא לוחית חרס נדירה בת כ-3,500 שנה ועליה סצנה של שבוי כפות והלוחם ששבה אותו. חוקרי רשות העתיקות, שבדקו את הלוחית וסרקו אותה בצילום דיגיטלי, גילו כי מדובר בחפץ נדיר ביותר שעד היום לא התגלה בחפירות ארכיאולוגיות בארץ. "יש באתר הזה אלפי חרסים, זה מדהים שהוא הרים את זה, זה אחד למיליון", אמר ארכיאולוג רשות העתיקות, סער גנור.

הילד, אימרי אליה, בן 6 מקיבוץ נירים שבעוטף עזה, טייל במארס עם הוריו באתר תל ג'מה שסמוך לקיבוץ רעים. במהלך הטיול הוא הבחין בחפץ מרובע קטן עשוי חרס בגודל 2.8 ס"מ רבוע. הוריו יצרו קשר עם רשות העתיקות ומסרו את החפץ לאוצרות המדינה. על הלוחית נראות שתי דמויות: הראשונה היא השובה, אדם לבוש חצאית האוחז חבל שבו קשור השבוי. השבוי עצמו רזה מאוד, עירום וידיו מקופלות וקשורות מאחורי גבו.

הילד אימרי אליה עם הלוחית הקדומה ותעודת ההוקרה שהעניקה לו רשות העתיקותצילום: רשות העתיקות

הארכיאולוגים שחקרו את החפץ - גנור, איתמר וייסביין ואורן שמואלי מרשות העתיקות - גילו כי בצד האחורי של הלוחית יש טביעות אצבע של האמן, שדחס את החומר לתבנית אבן. הלוחית מתוארכת לתקופת הברונזה המאוחרת, בין המאות ה-12 וה-15 לפני הספירה. החוקרים מעריכים כי האמן הושפע מסצנות דומות של מסעות ניצחון והובלת שבויים שמופיעות במצרים ובמזרח הקדום.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

להערכת גנור, שתי הדמויות כנעניות, שכן אין הבדל מהותי בתווי הפנים שלהן. הוא משער כי הלוחית מתארת סצנת ניצחון כתוצאה של מלחמה בין שתי ערים כנעניות או בין עיר לשבטים נודדים שמוכרים מאותה תקופה בשם חפירו.

צילום אווירי של אתר תל ג'מה בנגב המערביצילום: ולדיק ליפשיץ/רשות העתיקות

הלוחית היתה ככל הנראה משובצת בחפץ גדול יותר, רהיט או פריט לבוש כלשהו. אך בגלל נדירות החפץ מתקשים הארכיאולוגים לשחזר את החפץ הגדול שבו הוא היה משובץ. אתר תל ג'מה הוא תל ובו שכבות מהתקופה הכלכוליתית, מלפני כ-6,000 שנה, ועד לתקופה ההלניסטית, לפני כ-2,200 שנה. האתר זוהה על ידי הארכיאולוג בנימין מזר כעיר יורזה המוכרת ממכתבי אל-עמארנה, ארכיון מכתבים מצרי מהמאה ה-14 לפני הספירה. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ