חץ וקשת בני 48 אלף שנה שופכים אור על הרגלי הציד המוקדמים של האדם

טכנולוגיית ציד מרחוק נחשבת לאחד ההבדלים בין הומו ספיינס למיני אדם אחרים. תגלית במערה בסרי לנקה עלולה להצביע על יכולת הסתגלות לציד בסביבות שונות שהעניקה לו יתרון משמעותי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראשי חץ ובעלי החיים שהחוקרים משערים כי שימשו לצוד אותם
ראשי חץ ובעלי החיים שהחוקרים משערים כי שימשו לצוד אותםצילום: M. C. Langley

הריגת חיות מרחוק באמצעות חץ וקשת היא שיטה מתקדמת בהרבה מדקירת בעל החיים הניצוד או ריסוק גולגלתו באבנים. טכנולוגיית שיגור לצורך ציד מרחוק ומערכות סמלים מורכבות הם חלק מהחידושים שלדברי מדענים מבדילים בין ההומו ספיינס למיני אדם קרובים שהוכחדו, בהם הניאנדרתלים.

תגלית של חצים וקשתות שנמצאו בסרי לנקה וגילם מוערך ב–48 אלף שנה עשויה להצביע על כך שהטכנולוגיה הזו התפתחה יותר מפעם אחת בתולדות האדם. ייתכן שהחץ והקשת מעידים גם על יכולת ההמצאה ועל הסתגלנות האנושית, שהיו גורם מפתח בהצלחתנו כמין.

מיקום המערה שבה התגלו הממצאים

לא ניתן לקבוע מתי הומצאו החץ והקשת. הממצאים המוקדמים ביותר נמצאו עד כה בדרום אפריקה, והם בני 70 אלף עד 61 אלף שנה. טכנולוגיית הציד מרחוק התפתחה בסבירות גבוהה עוד קודם לכן, ובאופן ודאי על אדמת אפריקה, ערש האבולוציה של האדם המודרני.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

לאחרונה מצא צוות בינלאומי חצים וקשתות, מלפני 48 אלף עד 45 אלף שנה בסרי לנקה. הצוות, שהכיל חוקרים ממכון מקס פלנק למדעי תולדות האדם שבגרמניה, המחלקה לארכיאולוגיה של ממשלת סרי לנקה ואוניברסיטת גריפית באוסטרליה, פרסם את ממצאיו במאמר בכתב העת Science Advances.

התגלית שנמצאה במערת פה־היאן לנה — עצמות מחודדות עליהן סימני שבר כתוצאה מפגיעה במהירות גבוהה — נחשבת לטכנולוגיית החץ וקשת העתיקה ביותר שנמצאה מחוץ לאפריקה.

מערת פה־היאן לנה בסרי לנקהצילום: Maduka Jayalath

גילה יותר מכפול מזה של החצים והקשתות העתיקים ביותר שנמצאו באירופה, בני 17 אלף שנה, בגרמניה. אולם, יש לציין כי אין הסכמה חד־משמעית בקרב חוקרים לגבי השאלה אם התגלית בגרמניה היא אכן של חץ וקשת, או שמא של כלים אחרים.

אם אכן השתמש האדם המודרני בחץ וקשת בערבות דרום אפריקה לפני 64 אלף שנה — וגם ביערות הגשם של סרי לנקה לפני 48 אלף שנה — היתה לו כנראה גמישות מחשבתית שאפשרה לו להשתלט על הסביבה בצורה חדישה ומחוכמת, כשהוא מחדש ומסגל את הרפרטואר הטכנולוגי שברשותו במנותק מקבוצות אחרות.

ראשי חץ עשויים מעצמות ושיני קופים ויונקים קטנים אחרים שהתגלו במערה בסרי לנקהצילום: M. C. Langley

ראיה נוספת המחזקת את ההנחה שההומו ספיינס ניחן ביכולת הסתגלות גבוהה לעומת מינים אחרים היא העובדה כי החץ והקשת שימשו לציד של חיות בגדלים שונים, לפי הסביבה שבה חיו. באפריקה צד האדם המודרני בעלי חיים גדולים ובינוניים, בעוד שבסרי לנקה — לפי ראשי החץ שמצאו חוקרי הצוות הבינלאומי במערה — הוא התמקד בבעלי חיים קטנים, דוגמת קופים וסנאים.

לא נמצאו כל ראיות של שימוש בחץ וקשת אצל האדם הניאנדרתלי. היו לו חניתות, והוא ידע להטיל אותן, אבל אפילו קופי בונובו מסוגלים לבנות חניתות. לפי תיאוריה אחת, הניאנדרתאלים השתמשו בחניתות אך ורק לדקירת בעלי חיים — בעוד שההומו ספיינס פיתח חניתות קלות יותר להטלה. אולם מחקר מ–2018 שבחן חניתות בנות 300 אלף שנה, שנמצאו בשנינגן שבגרמניה, מעלה את האפשרות שגם הניאנדרתלים ידעו להטיל חניתות. אלא שהחץ והקשת מהווים שלב אחר לגמרי בהתפתחות של ההריגה ממרחק, הנחשבת לפעילות הדורשת יכולת קוגניטיבית גבוהה יותר וחשיבה מופשטת.

הממצאים האחרונים שהתגלו בסרי לנקה מעלים טיעון נוסף בעד הגמישות המחשבתית הטובה יותר של ההומו ספיינס — יכולתו להתקיים ביערות הגשם, סביבה קשה שרבים חשבו שהומינינים נמנעו ממנה בזמן שהתפשטו על פני הארץ בתקופת הפליסטוקן.

באשר להמצאת החץ והקשת — כשהאדם המודרני יצא מאפריקה, היו לו ככל הנראה יכולות מולדות יחידות במינן. אלו אפשרו את ההמצאה של טכנולוגיית הציד מרחוק אצל אוכלוסיות שונות בדרכים שונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ