מחקר מצא את הקשר הגנטי בין יהודים ללימון - ביולוגיה - הארץ

מחקר מצא את הקשר הגנטי בין יהודים ללימון

לפי המחקר, המסורת היהודית הקדומה, ובייחוד מצוות ארבעת המינים של חג הסוכות, מילאו תפקיד מרכזי בהפיכת פירות ההדר לפירות הפופולאריים ביותר באגן הים התיכון

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אסף רונאל

מה הקשר בין לימונים ליהודים? לפי מחקר חדש, המסורת היהודית הקדומה, ובייחוד מצוות ארבעת המינים של חג הסוכות, מילאו תפקיד מרכזי בהפיכת פירות ההדר לפירות הפופולאריים ביותר באגן הים התיכון. ממצאי המחקר מבוססים על ניתוח גנטי מעמיק של מוטציה ייחודית שהופכת את פירות ההדר לפחות חומציים ויותר מתוקים.

המחקר, שנערך בידי חוקרים מבריטניה, ארה"ב וספרד, התפרסם בשבוע שעבר בכתב העת המדעי Current Biology. "זהו מחקר חשוב וחדשני", מגדיר את המאמר פרופ' אליעזר גולדשמידט מהפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית ברחובות. פרופ' גולדשמידט, שפרסם באחרונה יחד עם פרופ' משה בר יוסף ממכון וולקני את הספר "האתרוג: מסורת, מחקר ומעשה" מסביר כי הממצאים הארכיאולוגיים הקיימים מצביעים על כך שהאתרוג הוא פרי ההדר הראשון שהגיע לאזורנו. הממצא הקדום ביותר הוא אבקת פרחים של אתרוג שנמצאה בחפירות בקיבוץ רמת רחל שליד ירושלים, בחווילה של שליט האזור בתקופה הפרסית - מהמאה השביעית לפני הספירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ