אסף רונאל
אסף רונאל

קנגורו עצים ייחודי שחשבו שנכחד לפני 90 שנה נצפה ביערות גינאה החדשה על ידי חוקר-חובב, שגם הצליח ללכוד תמונה ראשונה של החיה הנדירה. כך מדווח מגזין נשיונל ג'אוגרפיק. הקנגורו יוצא הדופן ובעל המראה הקופי נצפה עד היום רק פעם אחת בידי מדענים מהמערב – ב-1928.

בוטניקאי חובב אנגלי בשם מייקל סמית, בן 47, הוביל משלחת מחקר בהרי וונדיוויי (Wondiwoi) מכוסי היערות שבפפואה המערבית, בגובה של כמעט 2,000 מטרים מעל פני הים. סמית הוא זה שצילם את התמונה הנדירה של קנגורו העצים וונדיוויי, שלא נראה או תועד מאז התצפית הראשונה לפני 90 שנה.

איור של הקנגורו, מלפני יותר מ-80 שנה
איור של הקנגורו, מלפני יותר מ-80 שנהצילום: Lord Rothschild F.R.S. / F.Z.S;
בתמונה - קנגורו העצים מציץ מבין העלים

קנגורו עצים הוא חיית כיס טרופית הקרובה לקנגורו שוכני הקרקע ולוולבי. לקנגורו אלה גודל בינוני וזרועות רבות עוצמה שמאפשרות להם למשוך עצמם במעלה עצים ולנוע בין הענפים בשילוב משונה של דילוגים וטיפוס. זו קבוצת חיות כמעט לא מוכרת, אך מגוונת במיוחד, עם 17 מינים ותתי מינים המוכרים למדע – שניים מהם בצפון אוסטרליה והשאר בגינאה החדשה.

סמית, מפארנהאם שבאנגליה, הוא בוטניקאי בהכשרתו שעובד כיום בחברת תקשורת רפואית ומבלה את חופשותיו בטיול באזורים נידחים בעולם בחיפוש אחר חיות וצמחים נדירים. בסיוע מדריכים מקומיים ועמית מהאוניברסיטה של פפואה, החובב גם הוא היסטוריה של הטבע, הם נכנסו לג'ונגל ב-23 ביולי ויצאו אחרי שבוע עם התמונה הייחודית. סמית פנה למומחים לקנגורו עצים לאמת את הממצא לפני שפרסם אותו.

תמונה נוספת שצייץ כתב המדע של הנשיונל ג'יאוגרפיק

קנגורו העצים וונדיוויי נראה לראשונה בידי חוקר הטבע הנודע ארנסט מאייר ב-1928, שמצא את החיה בהרי חצי האי וונדיוויי שבמערב האי גינאה החדשה, הנמצא בשליטה אינדונזית. מאייר ירה בחיה ואסף את גופתה, שהפכה לממצא היחיד הידוע למדע של המין הנדיר. הוא שלח את הממצא למוזיאון להיסטוריה של הטבע בלונדון, שם הקנגורו הוגדר כמין ב-1933.

מאז, תושבים מקומיים סיפרו לעתים נדירות על רמזים לכך שהמין עדיין קיים. רמזים אלה נותרו בגדר שמועות, כיוון שהציידים המקומיים נמנעים לרוב מטיפוס לגובה של יותר מ-1,300 מטרים מעל פני הים, שם הצמחייה נהיית כה עבותה שכמעט לא ניתן לעבור. סמית סיפר לנשיונל ג'אוגרפיק שהוא ואנשיו נאלצו לפלס דרכם בעזרת מאצ'טות, כשאחד המקומיים הבחין בחיה בין בגובה של 30 מטרים בין ענפי אחד העצים. "אחרי בלגן שלם בניסיון למקד את העדשה בחייה המציצה בין העלים, הצלחתי לצלם כמה תמונות סבירות למחצה", אמר סמית.

טים פלאנרי מאוניברסיטת מלבורן, שחקר ארבעה מינים של קנגורו עצים, הגדיר לנשיונל ג'אוגרפיק את הגילוי כפריצת דרך. "התמונות ברורות ומציגות את הצבע הייחודי של הפרווה", הסביר פלאנרי. כמו כן, התצלומים נעשו מאות קילומטרים מאזורי המחיה האופייניים של קנגורו עצים ממינים אחרים.

אוכלוסיות מינים רבים של קנגורו עצים מצטמצמות בגלל ציד, בירוא יערות, כרייה ונטיעת מטעי דקלים להפקת שמן. עתה מתכננים מדענים לשוב לאזור בניסיון לאסוף דגימת דנ"א של החיה ולהשוות אותה לפרוות החיה שנורתה ב-1928. סמית עצמו מקווה שהגילוי יעזור בקידום ההגנה על הטבע באזור הרי וונדיוויי. כבר היום ישנה תוכנית לפתוח מכרה זהב בפארק הלאומי שבו נמצאים ההרים, שעלול לסכן את חיות הבר הנדירות של האזור. 

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ