בין הגבות לסנטר: חוסר הסימטריה בפנים האנושיות מתגבר עם הגיל

החוקרים השתמשו בהדמיה דיגיטלית תלת-ממדית כדי לנתח את מבנה הפנים של הנבדקים, בני חצי שנה עד 81, וגילו כי חוסר הסימטריה גבר בעיקר בשני השלישים התחתונים של הפרצוף

אסף רונאל
החוקרים מסבירים כי מידה מסוימת של חוסר סימטריה היא "אטרקטיבית ומולדת" בפנים האנושיים
החוקרים מסבירים כי מידה מסוימת של חוסר סימטריה היא "אטרקטיבית ומולדת" בפנים האנושייםצילום: Getty Images IL
אסף רונאל

רבים שמעו עוד בבית הספר היסודי על כך שבניגוד למרבית האיברים בגוף, האף והאוזניים ממשיכים לגדול עד יום מותנו. מידע זה אולי שימח את אלה מאיתנו שבגיל ההתבגרות חששו שהאוזניים שלהם קטנות מדי, והדאיג את מי שהיה משוכנע שהאף שלו כבר עכשיו חסר פרופורציות. מחקר, שנערך על ידי קבוצה מומחים לניתוח פלסטי, הראה כי הגיל לא משפיע רק על גודל האיברים השונים בפנים שלנו, אלא גם על חוסר הסימטריה ביניהם.

מחקרים רבים הראו כי הסימטריה של הפנים ממלאת תפקיד משמעותי באופן שבו אנו מגדירים יופי אנושי, הגם שישנן תמיד דוגמאות ליוצאים מן הכלל. במחקר, שהתפרסם בכתב העת המדעי של האגודה האמריקאית למנתחים פלסטיים, מראה כי המחיר שאותות הזמן גובים מהפנים שלנו אינו מתמצה בקמטים ושאר סימני הזקנה המוכרים, אלא גם קשור לשינוי מבני עמוק יותר. כצפוי, החוקרים הפלסטיים האחראים על המחקר מקווים להשתמש בממצאים לשפר את יכולתם לחקות בצורה מדויקת יותר את המראה הצעיר בלקוחותיהם העתידיים.

במחקר השתמשו קבוצת המדענים בראשות ד"ר הלנה טיילור מבית החולים מאונט אובורן בקיימברידג', מסצ'וסטס, בטכניקות הדמיה דיגיטלית תלת-ממדית כדי לנתח את מבנה הפנים של 191 נבדקים בני פחות מחצי שנה ועד גיל 81. לאחר השלמת ההדמיה הדיגיטלית של הפרצופים, נעזרו החוקרים בשיטות חישוביות מתקדמות כדי לזהות הבדלים זעירים בין שני צדי הפנים של הנבדקים.

השיטה אפשרה לחוקרים לנתח את ההבדלים בהתאם לגיל, וגם בהשוואה בין החלק העליון, האמצעי והתחתון של הפנים. כצפוי, חוסר הסימטריה של המצח אינו כה משמעותי, והניתוח הראה כי עיקר חוסר הסימטריה גובר בשני השלישים התחתונים של הפנים - בין הגבות לסנטר.

החוקרים מסבירים כי אמנם מידה מסוימת של חוסר סימטריה היא "אטרקטיבית ומולדת" בפנים האנושיים, אבל לדבריהם, השגת סימטריה היא אחד מהיעדים הבולטים בעבודתם של מנתחים פלסטיים. הם קובעים עוד כי השימוש בהדמיות תלת-ממדיות מקדמות את הבנת הסימטריה בפנים באופן משמעותי בהשוואה לשיטות המדידה הישירות הקודמות.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ