מחקר: צבע האוקיינוסים יהפוך כחול וירוק יותר עם התחממות כדור הארץ

התחזקות הצבעים נובעת מהשפעת שינויי האקלים על אוכלוסיות של אורגניזמים זעירים החיים במים. אחת ממחברי המחקר: "אני יכולה לנבא שהשינוי בצבע לא ייראה בעין"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לגונה במאוריציוס שבאוקיינוס ההודי. צבע מים כחולים או ירוקים יתחזק בהתאמה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

הצבע הכחול והירוק של האוקיינוסים יתחזק ויילך עד סוף המאה הנוכחית, בשל התחממות כדור הארץ - כך אומרים חוקרים בבית הספר למדעי האוקיינוס וכדור הארץ באוניברסיטת סאותהמפטון. התחזקות הצבעים נובעת מהשפעת שינויי האקלים על אוכלוסיות של אורגניזמים זעירים החיים במים, הקרויים פיטופלנקטון. הם שהופכים את אור השמש לאנרגיה כימית באמצעות פוטוסינתזה, וגם משפיעים על רמותיהם של רכיבים צבעוניים אחרים במימי האוקיינוסים.

"בדיוק כמו שהצמחים על היבשה הם ירוקים, גם הפיטופלנקטון ירוק. לכן כמות הפיטופלנקטון וסוגיו השונים משפיעים על צבע פני האוקיינוס", אמרה ד"ר אנה היקמן, מחברת משותפת של המחקר. לדבריה, חשוב לגלות שינויים ברמות של אורגניזמים אלו. "אנחנו מתעניינים בפיטופלנקטון מפני שאלה צמחים ימיים זעירים, שתורמים כמחצית מהפוטוסינתזה הכלל העולמית, והם הבסיס של רשת המזון הימית".

גולש בחוף מאליבו שבקליפורניה. כמות הפיטופלנקטון משפיעה על צבע המיםצילום: Jae C. Hong/אי־פי

במאמר שהתפרסם בכתב העת Nature Communications, היקמן ועמיתיה מבריטניה וארה"ב מדווחים שהגיעו למסקנותיהם באמצעות מודל חישובי המנבא כיצד גורמים כטמפרטורה, זרמי אוקיינוס וחומציות האוקיינוס משפיעים על גידול הפיטופלנקטון במים ועל סוגיו, ועל הרמות של חומרים אורגניים צבעוניים אחרים ושל פסולת. מחקר זה מוביל לתפנית חשובה בהשוואה למחקרים קודמים, שכן נבדק בו כיצד שינויים אלה ישפיעו על ספיגת האור והחזרתו בפני האוקיינוס.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

התוצאות מגלות שאם הטמפרטורה של פני המים תעלה בשלוש מעלות צלזיוס, כמצופה, ישתנה הצבע של יותר ממחצית האוקיינוסים. בקווים גסים, ההסבר הוא שבמקומות שהמים כיום הם די כחולים, מפני שלפיטופלנקטון יש ביומסה נמוכה יחסית, יהיו מים כחולים יותר. במקומות שבהם האוקיינוס ירוק יותר יחסית, מפני שהביומסה שם גבוהה יותר, הוא יהיה ירוק יותר.

לדברי מחברי המאמר, דבר זה משקף שינויים באוכלוסיות הפיטופלנטון ובתגובת השרשרת הנגזרת מגורמים דוגמת נסיגה של קרח ימי בקרבת הקטבים, עלייה בטמפרטורות וערבוב מופחת של המים. "ניטור צבע האוקיינוס באמצעות מעקב מלוויינים יספק לנו התרעה מוקדמת של השינויים המתחוללים בפיטופלנקטון", אמרה היקמן והוסיפה שחשוב לציין שהשינוי שנצפה בהַחזָרוּת (המידה שבה מוחזר אור המוקרן על משטח) של אור כחול או ירוק הצביע על השינויים שחלו בפיטופלנקטון מוקדם יותר מכפי שהוערך, וזאת על פי כמות הכלורופיל שקיים בו. זהו המדד המשמש בדרך כלל לניטור רמות הפיטופלנקטון.

היקמן אמרה שזה עוזר, שכן השימוש בנתוני לוויינים כדי לבחון שינויים באור הכחול או הירוק עשויים לגלות שינויים באוכלוסיית הפיטופלנקטון. הדבר הזה עשוי לספק שיקוף מדויק יותר של מגמת האקלים מאשר חישוב של רמות הכלורופיל על פי נתונים אלו, שמספקים רק הערכה של כמות הפיטופלנקטון.

ולמרות הכל, האמנים לא ייאלצו לשדרג את פלטת הצבעים שלהם. "אני יכולה לנבא שהשינוי בצבע לא ייראה בעין", אמרה היקמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ