טביעות רגל קדומות מעידות: תנין פרהיסטורי הילך על שתיים

לדברי חוקרים, היעדר טביעות גפיים קדמיות ותוואי העקבות שהתגלו בדרום קוריאה מעידים על מין שלא היה מוכר עד כה. "תנאי השטח היו נוחים לריצה ולזיהוי הטרף", הם הסבירו

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
התנין הקדום בטראכופוס גרנדיס. ייתכן שגם הילך על ארבע
התנין הקדום בטראכופוס גרנדיס. ייתכן שגם הילך על ארבעצילום: AFP

עדויות על בעלי חיים שנכחדו לפני מיליוני שנים ממשיכות לצוץ על פני השטח. טביעות רגל קדומות שהתגלו בסלע בדרום קוריאה עשויות להשתייך לתנין פרהיסטורי שהילך על שתיים, כך דווח בסוף השבוע ב–CNN, בידיעה על מחקר שערכו פלאונטולוגים שניתחו את הטביעות.

זו הפעם הראשונה שמתגלות ראיות להליכה על שתיים במשפחת תנינים קדומה זו, שנעה בדרך כלל על ארבע, בדומה לתנינים ולאליגטורים בני זמננו. העקבות, שהשתמרו היטב, כוללים טביעות של כף רגל שאורכה 18–24 סנטימטרים, המעידה על אורך גוף של עד שלושה מטרים.

"מסלול העקבות הצר נוצר על ידי הגפיים האחוריות וכלל טביעות עקב ברורות ואף שרידי עור", נכתב בידיעה על המחקר, שפורסם ביום חמישי בכתב העת Scientific Reports.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

באתר של נשיונל ג'יאוגרפיק נכתב כי מחבר המאמר, הפלאונטולוג מרטין לוקלי, מרצה באוניברסיטת קולורדו, שיער ב–2012 כי טביעות רגל "מסתוריות" דומות שנמצאו במקומות אחרים בדרום קוריאה שייכות לפטרוזאורים ענקיים. מדובר בזוחלים מעופפים פרהיסטוריים שחיו לצד הדינוזאורים וכנראה הילכו על שתיים במים רדודים.

קיומם של תנינים דו־רגליים כבר הוזכר בעבר במחקרים קודמים, שמחבריהם שיערו כי עד לפני כ–200 מיליון שנה חיו בצפון אמריקה יצורים דמויי תנינים קדומים שהילכו גם הם על שתיים. ואולם בין התקופה שבה חיו התנינים המוקדמים הללו לתקופה שבה חי היצור שהשאיר טביעות רגל בדרום קוריאה חלף זמן רב, והחוקרים אינם מאמינים שהיצורים שרדו פרק זמן כה ארוך מבלי להשאיר שרידי מאובנים.

במחקר הנוכחי סבורים החוקרים שטביעות הרגל שייכות לתנין קדום, המכונה בפיהם בטראכופוס גרנדיס. תגליתם תומכת בעמדתם של פלאונוטולוגים רבים הסבורים שהפטרוזאורים היו יצורים דו־רגליים.

בטראכופוס גרנדיס חי כפי הנראה לפני יותר מ–100 מיליון שנה, בתחילת תור הקרטיקון, בעיקר ביבשה ולא במים כמו התנינים של ימינו. ייתכן שהוא נע בעיקר על שתיים אבל ידע גם להלך על ארבע. עד כה לא נמצאו תנינים מהתקופה ההיא, אבל, כך לפי המחקר, ייתכן כי תנינים דו־רגליים חיו בכדור הארץ בתקופה מוקדמת בהרבה, בתחילת עידן המזוזואיקון, שהחל לפני כ–250 מליון שנה.

לפני שהסיקו את מסקנתם התייחסו החוקרים לאפשרות שטביעות הגפיים הקדמיות של התנינים לא חדרו עמוק לקרקע כפי שחדרו הגפיים האחוריות, או שהטביעות נוצרו תוך כדי שחייה.

"פסלנו את אפשרות השחייה משום שהעקבות אחידים מאוד", אומר לוקלי. "תנינים בני ימינו נעזרים לעתים ברגליהם האחוריות כדי להתקדם במים, אבל העקבות אינם אחידים או שלמים, הם 'מרוחים' ואינם מסודרים בזה אחר זה בדפוס הליכה".

לדבריהם, היעדר טביעות הגפיים הקדמיות ומסלול העקבות הצר מצביעים על כך שזהו מין שהילך על שתיים, אשר לא היה מוכר עד כה.

אם לפני 100 מיליון שנה התקיימו יצורים דמויי תנינים על שתיים, מדוע מהלכים התנינים של ימינו על ארבע? לוקלי סבור שבתור הקרטיקון היה הגובה יתרון חשוב ליצורים מסוימים, ובהם גם הדינוזאורים אוכלי הבשר. "הנוף היה שטוח מאוד, ותנאי שטח כאלה נוחים לריצה ולראיית הטרף שצדים", הוא אומר. אבל היצורים דמויי התנינים שהילכו על שתיים לא שרדו בתחרות מול היונקים. "ייתכן שזו הסיבה שאיננו רואים תנינים דולקים אחר אנטילופות בסוואנה", מוסיף לוקלי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ