מין פולש חדש: "טרמיט-על" שיכול לגרום נזקים כבדים לרכוש התגלה בפתח תקוה

עדיין לא ידוע כיצד הטרמיט הפורמוסי הגיע לישראל. לדברי מומחה, "לעתים קרובות הנוכחות שלו לא מזוהה במשך זמן רב, עד שרצפות עץ מתפרקות או חורים נבקעים בקירות גבס"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טרמיט פורמוסי. גודלה של מושבה אחת מגיע למיליוני פרטים

אחד ממיני החרקים הפולשים הבעייתיים בעולם, טרמיט פורמוסי, הגורם לנזקי רכוש כבדים, אותר לאחרונה בישראל. דגימות של בעל החיים נמצאו בפתח תקוה והועברו למעבדה האנטומולוגית של משרד הבריאות שזיהה את המין הפולש. במשרד להגנת הסביבה ינסו לאתר במהירות את כל המושבות של הטרמיט כדי למנוע ממנו להתפשט ולהתבסס ברחבי הארץ.

בשלב זה עדיין לא ברור כיצד הגיע החרק למדינה. הדיווח הראשוני על הימצאותו בישראל נמסר לאחרונה על ידי תומר לו, מומחה לטיפול בנזקי טרמיטים. המשרד להגנת הסביבה הודיע הבוקר (רביעי) על הקמת ועדת מומחים לנושא, הכוללת נציגים ממשרדי הבריאות והחקלאות, חוקרים מהאקדמיה ואנשי מקצוע בתחום ההדברה.

אנשי הוועדה יבדקו מה הן השיטות היעילות ביותר להדברת הטרמיט, וידריכו מדבירים ואת הרשויות המקומיות בנוגע לכך. כמו כן הם ימליצו אילו פעולות מניעה ניתן לנקוט. המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות, לציבור ולמדבירים לדווח לרשויות ולמשרד על כל מקרה של חשד להימצאות הפולש.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

מקורו של הטרמיט הפורמוסי בדרום מזרח אסיה. הוא נחשב ״טרמיט-על״ - שלו יכולות האכילה והריבוי הגבוהות ביותר מבין מיני הטרמיטים הידועים לאדם. גודלה של מושבה אחת יכול להגיע למיליוני פרטים, והם עלולים להגיע למרחק של עד מאה מטר מהקן. הטרמיט פעיל במיוחד בתנאים של חום ולחות. בחלק מהמדינות בארה״ב הוא המזיק המסב את הנזק הכלכלי הגבוה ביותר, לרכוש פרטי וציבורי כאחד. כיום מושקעים מיליארדי דולרים בשנה בארה״ב בהוצאות עבור מניעה, עלות טיפול, תיקון נזקים, ירידת ערך נכסים ועוד.

"טרמיט פורמוסי פוגע בעצים חיים ומתים כאחד", אומר ד"ר גלעד בן צבי, מנהל המעבדה האנטומולוגית במוזיאון הטבע על שם שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב, "לעתים קרובות הנוכחות שלו לא מזוהה זמן רב, עד שרצפות עץ מתפרקות או חורים נבקעים בקירות גבס. הוא הורס אדני רכבת ועמודי טלפון. מלבד נזקיו למוצרים ומבנים מעץ הוא פוגע גם בקווי תקשורת וחשמל תת קרקעיים וגורם להפסקות חשמל".

פעילות המשרד להגנת הסביבה בנושא תדרוש תיאום עם הרשויות המקומיות ובראשן פתח תקוה. כמו כן יידרש שיתוף פעולה עם פקחי המכס ופקחי משרד החקלאות במעברי הגבול כדי למנוע כניסת מוצרים שאולי נגועים בטרמיטים. המשרד ביקש לדווח לו על כל חשד להמצאות הטרמיטים, להימנע מזריקת מוצרי עץ חשודים ולפעול להשמדתם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ