אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

האם שוקולד לבן הוא בכלל שוקולד? באגודה האמריקאית לכימיה החליטו להצטרף לוויכוח בסרטון המנתח את ההרכב הכימי של החומר המתוק. כדי להבין את הכימיה ומדוע ההגדרה שלו כשוקולד מכעיסה רבים, יש להתחיל מאופן ההפקה של השוקולד הלבן. הקקאו ממנו מורכב השוקולד מתחיל את דרכו מפולים שלמים, שאחרי שהם נקטפים ונקלים, הם נטחנים ונדחסים כדי להפיק חומר שומני שנקרא חמאת קקאו.

יחס חמאת הקקאו לחומרים האחרים הוא שמבדיל בין סוגים שונים של תוצרי הקקאו: אבקת קקאו היא מה שנותר מהקקאו לאחר שמוציאים ממנו את החמאה. סוגים שונים של שוקולד חום מורכבים משיעור מסוים (ומשתנה בין שוקולד לשוקולד) של חמאת קקאו יחד עם מוצקי הקקאו, להם מוסיפים גם סוכר ושומן חלב. בניגוד לכך, שוקולד לבן עשוי בעיקרו מחמאת הקקאו עצמה. חמאת הקקאו מורכבת משלוש חומצות שומן: חומצה פלמיטית, חומצה סטארית וחומצה אולאית. חומצות אלה הן כמעט חסרות טעם, ומעניקות רק את הטקסטורה השומנית של הקקאו. אולם אם מערבבים אותן עם סוכר, וניל ואבקת חלב, מקבלים את השוקולד הלבן.

מלבד הטקסטורה השוקולדית, חומצות השומן גם נותנות לשוקולד את טמפרטורת ההמסה שלו – ובזכותן הוא מתמוסס בקלות בפה. אולם בעיני רבים, מוצקי הקקאו הם מה שהופכים שוקולד לראוי לשמו. מוצקי הקקאו, מסבירים באגודה הכימית, הם שמכילים מגוון עצום של חומרי טעם שונים שמעניקים לשוקולד את טעמו הייחודי. כמו כן, בתהליך מיצוי מוצקי הקקאו, גם מרבית החומרים שהופכים את השוקולד לבריא לאכילה, נותרים במוצקי הקקאו ולא בחמאה. מסיבות אלו, מסכמים הכימאים האמריקאים, הם לא מנסים להכריע בוויכוח, אבל מציינים שמומלץ להותיר את השוקולד הלבן כפינוק נדיר, ולהתמקד יותר באכילת שוקולד חום.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ