אצן ונהג: מחקר על תאומים זהים חיזק את חשיבות הבחירות בחיים

החוקרים בחנו צמד תאומים זהים בני 52, שלפני 30 שנה בחרו כל אחד אורח חיים שונה לחלוטין בהשפעותיו על הבריאות והכושר: הראשון הפך לנהג משאית, והשני הפך לטריאתלט ומאמן ריצה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מה חשוב יותר, תורשה או סביבה? זו אחת השאלות הגדולות של המדע המודרני (ושל ההורות המודרנית). שאלה זו נבחנת גם במחקרים של אינטלגנציה וגם של בריאות. מחקר חדש מציע תשובה מעניינת לשאלת ההשפעה של התורשה והסביבה, או של בחירות החיים שעושה אדם, על הבריאות שלו. צוות חוקרים מאוניברסיטת סן פרנסיסקו, האוניברסיטה הפוליטכנית של קליפורניה ואוניברסיטת קליפורניה בפולרטון, הצליחו לבטל את מרכיב התורשה מהמשוואה ולבחון את השפעת הצורה שבה אדם בחר לחיות את חייו במשך 30 שנה על הבריאות שלו.

כדי לעשות זאת, בחנו החוקרים צמד תאומים זהים (שהמטען הגנטי שלהם זהה ביותר מ-99%) בני 52, שלפני 30 שנה בחרו כל אחד אורח חיים שונה לחלוטין בהשפעותיו על הבריאות והכושר הגופני. "התאום הראשון הפך לנהג משאית, והשני החל לרוץ", הסביר פרופ' ג'ימי בייגלי, ממחברי המחקר. האצן הפך להיות טריאתלט ואיש ברזל ואז מאמן ריצה, בעוד שהשני בילה חלק ניכר מ–30 השנים האחרונות בישיבה מאחורי ההגה. תוצאות המחקר התפרסמו בכתב העת European Journal of Applied Physiology והם מראים עד כמה אימוני כושר משפיעים על הבריאות לאורך זמן.

בייגלי ועמיתיו ניתחו את מבנה הגוף, מאפייני הדם, בריאות הלב וכלי הדם והריאות, גודל ועוצמת השרירים וגם סמנים מולקולריים של בריאות השריר. באופן לא מפתיע, בריאותו של התאום הספורטאי היתה טובה בהרבה: היה לו פחות שומן בגוף ולחץ דם ודופק נמוכים יותר בעת מנוחה. בדיקות הדם הראו מדדים טובים יותר (כגון ריכוז כולסטרול או סוכר בדם) והיכולת האירובית והסיבולת שלו היו טובות יותר. 

הם גילו הפתעה אחת: לנהג המשאית היו שרירי רגליים גדולים וחזקים יותר. "התאום שלא התאמן נשא על רגליו משקל גדול יותר בכל חייו, וזה הביא לבנייה של שרירים גדולים יותר", הסביר בייגלי. לדבריו, המדד הטוב ביותר שמלמד על בריאותו הכללית של האדם הוא מדד VO2 max, המודד את צריכת החמצן המקסימלית בעת אימון — והתאום הספורטאי הראה תוצאות טובות בפער משמעותי מאחיו. מדד זה בוחן בעת ובעונה אחת את בריאות מערכת הלב וכלי הדם, את תפקוד הריאות ואת יעילות השרירים.

"VO2 max מתחיל לצנוח בגיל 65 או 70, וכשהוא יורד מתחת לרמה מסוימת אתה נדרש לסיוע יומיומי מאדם אחר", הסביר בייגלי, "כשאנשים מזדקנים, אנחנו מנסים לשמור אותם מעל לגבול זה". מדדי VO2 max של התאום הספורטאי היו מקבילים למדדים של גבר בן 30. בעוד שאצל אחיו נהג המשאית המדד היה תואם לגילם של השניים — 52. 

החוקרים מתכוונים להמשיך לעקוב אחרי צמד התאומים כל חמש שנים. בייגלי מעריך שבעוד שתוחלת החיים של השניים עשויה להישאר דומה, "תוחלת הבריאות" של אדם — היכולת שלו לחיות זמן רב יותר בבריאות טובה ובעצמאות — היא חשובה לא פחות. החוקרים לא טוענים כי כל אדם יכול להפוך לטריאתלט. אולם לפי בייגלי, המחקר יכול לעזור להבין יותר על מידת האימון הנדרשת לאדם, ובאילו מינונים. "המחקר מראה שהגנים אינם חזות הכל", הוא מוסיף. "אם לשני הוריך היה משקל יתר, ייתכן שתתקשה יותר להיכנס לכושר, אבל המחקר הזה מראה שהכל אפשרי".

ומה שלום התאום הלא ספורטאי היום? הוא הבטיח לחוקרים להתחיל ללכת יותר ברגל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ