הוא ריצה שלוש שנות מאסר כנאשם ברצח בגלל דנ"א על מכונת כביסה. ואז התגלתה הטעות

סיפורו של רוי ורט שהיה קרוב לסיים את חייו בהוצאה להורג, מפנה זרקור לאחד ממחדלי מערכת המשפט בארה"ב. למזלו, סנגור חרוץ הצליח לחלצו. אולם לא כולם בארה"ב נהנים מהפריווילגיה הזו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ורט לצד מכונת הכביסה בביתו בלואיזיאנה, החודש
ורט לצד מכונת הכביסה בביתו בלואיזיאנה, החודש. ניסה לחשוב בכלא רק איך הדם הגיע למכונת הכביסה שלוצילום: Joseph Vidrine / NYT
התר מרפי, ניו יורק טיימס
התר מרפי, ניו יורק טיימס

על פניו, מכונת הכביסה שעמדה בביתו של רוי ורט בלואיזיאנה היתה רגילה למדי. היא היתה מכונה לבנה ואמינה, מתוצרת וירלפול. כאשר הגיעו בלשים לביתו בינואר 2017 כחלק מחקירת מקרה רצח, וזיהו על מכסה המכונה כתם כהה, ורט לא התרגש. כשהם נטלו דגימה מהכתם, הוא חשב שהם מבזבזים את זמנם. "לא דאגתי", נזכר ורט, "ידעתי שאין לזה שום קשר להווארד".

אבל כעבור כמה שבועות, ב-19 באפריל, בלשים ממשרד השריף המקומי עצרו אותו. הם סיפרו לו כי בבדיקת דנ"א התברר שהכתם על מכונת הכביסה הכיל את דמו של הווארד פוֹש, בן 75, שנדקר למוות 16 חודשים קודם לכן. לפי דו"ח של המשטרה, הבדיקה קבעה "ב–99.9% ודאות" שהדם שייך לפוש. שופט בבית המשפט ציין שזו "ראיה חד־משמעית".

ורט, מכונאי בן 54, לא הצליח להיזכר מתי ראה בפעם האחרונה את פוש, שאותו הכיר היכרות שטחית. וכך, במשך שלוש השנים הבאות, בעת שהמתין לתחילת משפטו, הוא ניסה לחשוב באילו דרכים עשוי היה הדנ"א של פוש להגיע אל מכסה מכונת הכביסה שלו. רוב ההסברים שהציע גרסו שהמשטרה או הרוצחים שתלו שם את הדם של פוש. "שהיתי בכלא 37 חודשים וחצי", סיפר, "וזה הדבר היחיד שיכולתי לחשוב עליו".

דברים מוזרים

בג'נרט, עיירה בת 5,200 תושבים, רבים הכירו את פוש כמי שנהג להקדים בואו לכנסייה ולפתוח את שעריה. אולם בבוקר חג המולד ב-2016, המתפללים הופתעו לגלות שהוא לא הגיע. הם החלו לדאוג, ופנו לרשויות. שוטרים שהגיעו לביתו מצאו אשה שהציגה את עצמה כעוזרת הבית שלו, בעודה מנקה דם שהיה על הרצפה.

בדיקת הדנ"א קבעה ב-99.9% שהדם שנמצא על מכונת הכביסה היה שייך לנרצח, והשופט קבע שזו "ראיה חד-משמעית"

האשה, מישל קינג, הודתה כי לעתים קיימה יחסי מין עם פוש בתמורה לכסף לרכישת סמים. תחילה אמרה לחוקרים כי הוא נחתך כאשר יצא מהמקלחת. מאוחר יותר היא התוודתה שהיתה עדה לרצח שלו, וסיפרה שהרוצחים איימו לרצוח גם אותה אם לא תנקה את זירת הרצח. היא הכחישה שבן זוגה מזה שנים, ורט, היה מעורב ברצח.

ורט וקינג חיו ביחד ויש להם בן בגיל העשרה. "היא אדם טוב", אמר ורט, שהודה כי הם חולקים בעיה משותפת: "היא מכורה לסמים וגם אני". לדבריו, הוא נקי מסמים כיום. כך או כך, התובעים האשימו את ורט וקינג ברצח פוש (בנוסף הוגשו כתבי אישום נגד שני גברים נוספים, וההליכים שלהם תלויים ועומדים).

הכתם המדובר על מכונת הכביסה, ב-2016. ורט: "ידעתי שאין לזה קשר להווארד"צילום: Iberia Parish Sheriff's Office /

סטיבן זינגר, מרצה למשפטים לשעבר באוניברסיטת לויולה בניו אורלינס, לקח על עצמו לייצג את ורט בבית המשפט. הוא הפך לסנגור הראשי כחמישה חודשים לאחר מעצרו, כשהתובעים החמירו את האישומים מהריגה לרצח בדרגה ראשונה, והכריזו כי ידרשו לגזור עליו עונש מוות. זינגר עבד אז עבור ארגון שמעניק ייצוג משפטי חינם לנאשמים הצפויים לעונש מוות בלואיזיאנה.

הראיה הפיזית היחידה שקשרה בין ורט לרצח היתה דם הקורבן שנמצא על מכונת הכביסה. בתחילת 2018, בעת שעבר על ממצאי בדיקת הדנ"א, זינגר שם לב לכמה דברים מוזרים. ראשית, בדיקות שנועדו לאשר שהכתם על מכונת הכביסה מקורו בדם הוגדרו "שליליות" ו"לא חד־משמעיות".

לדברי מומחים למשפט, סנגורים נאלצים להמתין חודשים ואף שנים לקבלת חומרי חקירה - ולעתים לא מודעים שהם כלל קיימים

מוזרה עוד יותר היתה העובדה, שאף כי המומחה שבדק את הסכין ששימש ככלי הרצח בדק במקביל גם את הכתם שנמצא על מכונת הכביסה - זינגר לא הצליח למצוא את תוצאות הבדיקה של הסכין. גם אחרי שנשלחו למעבדה כמה זימונים מבית המשפט, החומר החסר לא נמסר. לבסוף, זינגר קיבל לידיו את הדו"ח המלא רק בינואר האחרון - שלוש שנים לאחר שהסכין נבדקה.

לדברי טרי רוזנבלט, יועץ משפטי בארגון המעניק הגנה משפטית בחינם, פעמים רבות נאלצים סנגורים להמתין חודשים ואף שנים, עד שהם מקבלים ראיות חשובות כממצאי בדיקות דנ"א, טביעות אצבע ותרמילי קליעים. "מעבדות בודקות כל הזמן ראיות ומנסחות מסמכים שמתעדים אותן", אמר רוזנבלט. "תובעים מקבלים בקלות גישה לבדיקות בקלות, בה בשעה שסנגורים לא מקבלים גישה".

זהו רק תסמין אחד לבעיה רחבה יותר, אומרת ארין מרפי, מרצה למשפט מאוניברסיטת ניו יורק. לטענתה, באזורים שונים בארצות הברית, התביעה כלל לא מחוייבת ליידע את צוות ההגנה כי קיימות ראיות דנ"א. המשמעות היא כי נאשמים באונס או בעבירות אלימות אחרות חותמים על הסדרי טיעון מבלי לדעת שהמשטרה אספה ממצאי דנ"א שמצביעים על חשוד אחר.

ורט הוא גבר לבן. אולם לדברי ג'ונתן ראפינג, שייסד ארגון המסייע בהגנה משפטית בקהילות דלות אמצעים, בני מיעוטים המסתמכים על סנגורים ציבוריים מושפעים מכך בצורה חריגה. הסיבה לכך היא שלרוב לעורכי דין הממונים בידי המדינה אין את הזמן או המשאבים כדי להשקיע בטיפול בנאשמים שלהם, בשונה מזינגר.

סנגורו של ורט, סטיב זינגר. התעקש לפתור את התעלומהצילום: Joseph Vidrine / NYT

אם 6 היה 9

למזלו של ורט, היה לו סנגור עקשן; זינגר התעקש לפתור את התעלומה. באוקטובר 2019 הוא שוחח בטלפון עם ויני קורווסקי, כימאית במעבדה שערכה את בדיקות הדנ"א. לטענת התובעים, הרוצח שיסף את גרונו של פוש ודקר אותו כמה פעמים באמצעות סכין, שסומנה כ"פריט 16". ואולם, לפי קורווסקי, על הסכין לא נמצאה אף לא טיפת דם אחת של הנרצח.

איך ייתכן שעל "פריט 19", אותה דגימה ממכסה מכונת הכביסה, נמצא דנ"א של הקורבן, בשעה שעל כלי הנשק שבאמצעותו בוצע הרצח לא נמצא שום דנ"א שלו? זינגר פיתח תיאוריה: "הספרות 9 ו-6 נראות זהות כאשר מניחים אותן האחת ליד השניה".

איך ייתכן שעל מכסה מכונת הכביסה נמצא דם של הקורבן, ועל כלי הנשק לא? לזינגר היתה תיאוריה פשוטה: הממצאים הוחלפו

הוא העביר את המסמכים לסוזנה ריאן, מומחית דנ"א בלתי תלויה. גם היא העלתה חשד שהדגימות עורבבו בטעות, וביקשה לבדוק אותן מחדש במעבדה הפרטית שלה בקליפורניה. היא מצאה שהמקור היחיד של דנ"א שניתן לזיהוי בדגימה שנלקחה ממכסה מכונת הכביסה, אינו דמו של פוש אלא הדם של קינג, בת הזוג של ורט. זה היה הגיוני: הרי השניים גרו ביחד. הדנ"א היחיד הניתן לזיהוי שנמצא על הסכין היה מדם הקורבן, פרט שלא צוין במסמכים. זה חיזק את הסברה שחל בלבול בין שתי הדגימות; הדם שנמצא על מכונת הכביסה תויג כאילו נמצא על הסכין.

בדיון שהתקיים ב–5 ביוני, זינגר וריאן הציגו את ממצאיהם. זינגר ציטט את הדו"ח של המעבדה שערכה את הבדיקה המקורית, שלפיו הדנ"א שנמצא בדגימה שעל מכונת הכביסה מקורו "ב–99.9% ודאות" בדם של פוש. אז הוא פנה לעברה של קורווסקי, ושאל: "אנחנו יכולים להשליך את כל זה לפח עד שתבצעו בדיקות חוזרות, נכון?" היא השיבה: "כן".

למחרת התובע המחוזי אמר כי משרדו "יבחן בתוך זמן קצר" את תוצאות הבדיקות שהתקבלו במעבדה של ריאן, "ויקבל את ההחלטות המתאימות". ב–8 ביוני ביטלה התביעה את האישומים נגד ורט והוא השתחרר מהכלא.

כשהוא התראיין לכתבה הזו, ורט כבר היה בביתו ודיבר מחדר הכביסה שלו. הכתם הכהה כבר הוסר מזמן. ורט סבור שמקורו בארנב שאותו צד יום לפני שהחוקרים הגיעו. "האצבע שלי מונחת על המכונה", אמר. "כאן התחיל הכל. המכונה הזאת! מותק, את פשוט לא יודעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ