ישנים מעט? חיי החברה שלכם בסכנה: מחקר חדש קובע כי עייפות מגבירה את הבדידות

לפי מחקר שנערך באוניברסיטת ברקלי, אנשים עייפים נרתעים מתקשורת ואף מעוררים באחרים פחות רצון לתקשר עמם. החוקרים גם גילו כי בדידות שמקורה בעייפות עלולה להדביק אחרים

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אדוארד נורטון ב"מועדון קרב". עייף ובודד
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

מחסור בשינה יכול לחסל את חיי החברה שלכם, כך עולה ממחקר חדש שמצא קשר בין עייפות לבדידות. במחקר שהתפרסם השבוע בכתב העת Nature Communications הראו החוקרים מאוניברסיטת ברקלי כי אנשים עייפים נרתעים יותר מהסובבים אותם, וחוסר השינה מחליש את רצונם לתקשר. במקביל, גילו החוקרים, אנשים עייפים נראים לאנשים אחרים כבודדים יותר ומעוררים פחות חשק לשוחח עמם. המחקר הצביע גם על אפשרות שאותה בדידות-הנובעת-מעייפות יכולה להדביק אנשים שדווקא ישנו טוב בלילה.

בשלב הראשון בדקו החוקרים 18 נבדקים במעבדותיהם. פעם אחת אחרי שהם ישנו לילה שלם (כשמונה שעות בממוצע), ובפעם השנייה אחרי שהנבדקים הועסקו כל הלילה במעבדה בידי החוקרים, ואז עברו את הניסוי בבוקר שאחריו, כך מספרת ל"הארץ" אתי בן סימון מאוניברסיטת ברקלי, שהיתה בצוות המחקר. בניסוי הושיבו החוקרים את הנבדקים מול מסך, עליו ראו הנבדקים דמות אדם בפנים אדישות צועד לעברם. כל נבדק צויד בכפתור ונאמר לו ללחוץ עליו כשהוא רוצה לעצור את התקדמות הדמות.

הגילוי הראשון של המחקר היה שהנבדקים העייפים עצרו את התקדמות הדמות שעל המסך מהר יותר: בין 18% ל-60% מוקדם יותר. אולם החוקרים לא הסתפקו בזה. בעת הניסוי, היו הנבדקים מחוברים למכונת fMRI הבוחנת פעילות של אזורים שונים במוח. בדיקה זו העלתה ההשפעה לרעה של העייפות על היכולת לאינטראקציה חברתית מתבטאת בשוני בפעילות בשני אזורים במוח. "התגובה המוחית שתיווכה את השינויים האלה מצביעה על רגישות גבוהה יותר לנוכחות אחרים במרחב האישי ולפגיעה ברשתות שמתווכות הבנה של אחרים", מסבירה החוקרת הישראלית.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

סריקת ה-fMRI גילתה כי האזור במוח הנקרא Near Space Network, המופעל כשאדם אחר נכנס למה שאנחנו רואים בתור "המרחב הפרטי" שלנו, פעל בעוצמה רבה יותר במוחם של אנשים שלא ישנו בלילה. בנוסף, התגלה בסריקה כי העייפות פוגעת בתפקוד האזור במוח שנקרא Theory of Mind Network וממלא תפקיד מפתח באינטראקציות חברתיות.

"הרשת של theory of mind מורכבת מכמה אזורים מוחיים ונוטה לפעול יחד כשאנשים חושבים על פעולות או כוונות של אנשים אחרים. כל מטלה המערבת חשיבה על מה אחרים עושים, חושבים או מתכננים תפעיל את הרשת הזאת", מסבירה ד"ר בן סימון. "היא נקראת theory of mind בגלל שזה רשת אשר פעילה כשאנחנו תוהים על minds של אנשים אחרים. כדי לעשות את זה צריך שתהיה לנו ההבנה (Theory) שלאנשים אחרים יש כוונות, ידע או מחשבות ששונים משלנו. מחקרים מראים שילדים מפתחים את ההבנה הזו רק סביב גיל 4 או 5".

למחקר, שנערך בהובלת פרופ' מתיו ווקר, מומחה לפסיכולוגיה ומדעי המוח בברקלי, חשיבות גם בהבנת הקשר בין נסיגה חברתית או התנהגות אנטי-חברתית שקיימת בהפרעות פסיכיאטריות מרכזיות ובעיות השינה המאפיינות הפרעות אלה. "אם נתמקד באפשרות לשפר את השינה במצבים האלה, האם נוכל לשפר את הסימפטומים החברתיים של מחלות פסיכיאטריות?", מסבירה ד"ר בן סימון.

בשלב השני פנו החוקרים לבדוק כיצד אנשים אחרים תופסים את מידת הבדידות של אנשים עייפים. לצורך כך הם גייסו אלף נבדקים מקוונים דרך אתר Mechanical Turk של אמזון, המאפשר ליחידים ועסקים ליצור קשר עם גולשים המעוניינים לבצע משימות מול המחשב בתשלום. את 18 הנבדקים המקוריים שלהם צילמו החוקרים פעמיים בעת שהם מדברים על נושאים שונים מול המצלמה, פעם אחרי שינת לילה טובה ופעם אחרי לילה ללא שינה. את הסרטונים הללו הם הציגו בפני אלף הנבדקים המקוונים שלהם, שאז מילאו שאלונים לגבי הבדידות של האנשים בהם צפו, מידת העניין שלהם עצמם לשוחח איתם ואיך הם מרגישים לגבי הבדידות שלהם עצמם (שאלה שהנבדקים נשאלו גם לפני הצפייה בסרטונים).

"ההפתעה המרכזית במחקר קשורה בעיקר לתגובה החברתית של אחרים כלפי הנבדקים מחוסרי השינה", אומרת ד"ר בן סימון. "צפייה של דקה בלבד בנבדקים הספיקה (לנבדקים המקוונים – א"ר) כדי גם לזהות את הנבדקים העייפים כבודדים יותר ולהעדיף לא ליצור איתם קשר, ולחוות תחושה של בדידות בעצמם". בן סימון מספרת עוד כי מחקרים קודמים הראו שבדידות מובילה לשינה פחות רציפה ועמוקה, כך שאיכות שינה ירודה ידועה כסימפטום של בדידות. "התגלית החדשה במחקר שלנו היא שגם הכיוון ההפוך נכון. מספיק לילה ללא שינה או כמה לילות של איכות שינה ירודה כדי לחוות תחושות של בדידות ונסיגה חברתית".

"הממצאים שלנו מעידים כי חוסר שינה מפעיל מצב של דחייה חברתית, בו שני הצדדים פחות מעוניינים ליצור קשר אחד עם השני. בנוסף, אנו מראים כי ההשפעה החברתית של מניעת שינה יכולה לעבור הלאה, כך שאנשים באים במגע עם אדם שלא ישן מרגישים בודדים יותר כתוצאה מכך. כלומר, בדידות הנגרמת מחוסר שינה יכולה להיות מדבקת", אומרת ד"ר בן סימון, שנמצאת בברקלי במסגרת מחקר הפוסט דוקטורט שלה בנושא ההשפעה של חסך שינה על תפקוד המוח במרכז לחקר השינה שבאוניברסיטה.

לדברי החוקרת, באופן כללי יותר, תגליות אלו מצביעות על קשר פוטנציאלי בין שיעור הבדידות המתפתח במהירות במדינות המפותחות, לבין מחסור השינה המאפיין חברות אלו. היא מזכירה כי מחקרים רבים מראים כי חוויה מתמשכת של בדידות מעמידה אנשים בסיכון גבוה יותר למוות בטרם עת ולהתפתחות של מחלות. "לכן, קמפיינים לבריאות הציבור שמתמקדים בעידוד השינה, עשויים לשנות את מצב הבדידות הגוברת, ולהוריד עלויות של תחלואה ותמותה בקרב הציבור", מסכמת ד"ר בן סימון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ