מחקר: בני נוער אלימים פחות במדינות בהן הכאת ילדים אסורה בחוק

חוקרים קנדיים בדקו 88 מדינות ומצאו כי שיעור מקרי האלימות בקרב צעירים וצעירות נמוך בעשרות אחוזים במדינות שבהן הכאת ילדים - בבית או בבית הספר - אסורה בחוק

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיכון בג'לג'וליה שהתרחש בו ניסיון רצח, באפריל
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

שיעור מקרי האלימות שבהם מעורבים בני נוער נמוך יותר במדינות שבהן הכאת ילדים, בבית או בבית הספר, אסורה בחוק - כך עולה ממחקר חדש שהתפרסם אתמול (שני) בכתב העת המדעי המקוון BMJ Open. המחקר מצטרף לגוף הידע המצטבר על הפגיעה שיש באלימות חינוכית - המקובלת עדיין באזורים שונים בעולם - על בריאות וטובת הילד ועל שימור מעגל האלימות מדור לדור.

החוקרים מאוניברסיטת מקגיל שבקנדה ערכו מטא-מחקר, המבוסס על נתונים של שני סקרי בריאות ארוכי טווח בקרב ילדים בגיל בית הספר מ-88 מדינות. הסקרים, שאותם עורך ארגון הבריאות העולמי, כוללים שאלות על מידת המעורבות באירועי אלימות ונתוניהם כוללים מידע על 46% מבני הנוער ברחבי העולם. ב-30 מהמדינות המשתתפות בסקר קיים איסור מלא על אלימות בבית ובבתי הספר, ב-38 מהן קיים איסור חלקי (רק על אלימות בבתי הספר) וב-20 מהן אין שום מגבלה.

הפגנה נגד האלימות בבתי ספר בוושינגטון, במארסצילום: Carolyn Kaster/אי־פי

במדינות בהן יש איסור מלא על אלימות כלפי ילדים, שיעור הצעירים והצעירות המעורבים בתקריות אלימות היה נמוך ב-69% וב-42%, בהתאמה, בהשוואה למדינות שבהן לא קיים שום איסור. במדינות שבהן קיים איסור חלקי, ובתוכן ארה"ב, בריטניה וקנדה, נמצאה ירידה בשיעור האלימות רק בקרב נערות.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

החוקרים ציינו שהפערים קיימים גם כשמביאים בחשבון גורמים אחרים כמו רמת העושר במדינה, שיעורי הרצח הממוצעים או קיומן של תוכניות חברתיות שמיועדות לצמצם מעורבות של צעירים באלימות. אולם, הם מודים שמדובר במטא-מחקר שיכול רק להצביע על קשר סטטיסטי ולא לקבוע סיבות ותוצאות.

החוקרים מציינים עוד כי המחקר לא כולל נתונים מדויקים על מידת החשיפה של בני נוער לאלימות של הורים או מורים, אלא רק את המצב החוקי בכל מדינה. לפי החוקרים, לא ברור אם האיסור על אלימות ככלי חינוכי הביא לשינוי באופן החינוך של הילדים או שהאיסור משקף תרבות שבה אלימות בני נוער אינה מקובלת. בכל אופן, החוקרים סבורים כי "התוצאות תומכת בהנחה שחברות האוסרות ענישה גופנית הן פחות אלימות כלפי הצעירים הגדלים בהן בהשוואה לחברות ללא האיסור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ