החללית הישראלית הראשונה לירח תשוגר בדצמבר

החללית, שבנו עמותת Space IL והתעשייה האווירית, צפויה לנחות על הירח בפברואר. מלבד מטרות חינוכיות והיסטוריות, על החללית תוטל המשימה לפענח את תעלומת המגנטיות של סלעי הירח

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
החללית, היום

החללית הישראלית הראשונה המתוכננת לנחות על הירח תשוגר בדצמבר - כך הודיעו הבוקר (שלישי) עמותת Space IL והתעשייה האווירית, שאחראיות לבנייתה. לפי התוכנית, החללית תנחת על הירח ב-13 בפברואר 2019, כחודשיים לאחר השיגור. לדברי עידו אנתבי, מנכ"ל עמותת Space IL, זו החללית הקטנה ביותר שתנחת על הירח. קוטרה כשני מטרים וגובהה מטר וחצי. היא תשוגר במשקל 585 ק"ג וכשתנחת (אחרי שתשרוף את מרבית הדלק שעמו המריאה) משקלה צפוי להיות כ-180 ק"ג.

הפרויקט נוצר כחלק מתחרות Google Lunar XPRIZE להנחתת חללית לא מאוישת על הירח. אף שהתחרות נגמרה לפני כמה חודשים ללא שנבחר זוכה, המשיכה Space IL בבניית החללית, שהחלה ב-2013 בשיתוף פעולה עם התעשייה האווירית. החללית תשוגר לחלל החיצון על גבי טיל שיגור פלקון 9 של חברת SpaceX בבעלות אילון מאסק, ומשם תעשה את דרכה לבדה אל הירח. המשגר ישחרר את החללית בגובה של 60 אלף ק"מ, שם היא תיכנס למסלול אליפטי סביב כדור הארץ, שילך ויגדל עם כל סיבוב סביב הפלנטה שלנו - עד שתגיע לשדה הכבידה של הירח ותילכד בו.

מייסדי הפרויקט, יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב, מקווים להפוך את ישראל למדינה הרביעית בעולם, אחרי ארה"ב, רוסיה וסין, שהנחיתה כלי טיס על הירח. מלבד ההישג ההסברתי והטכנולוגי, שיגור החללית אמור לעודד את העניין של הציבור הישראלי, ובייחוד הדור הצעיר, במקצועות המדע, הטכנולוגיה וההנדסה. נשיא SpaceIL מוריס קהאן אמר במסיבת העיתונאים הבוקר שמטרת שיגור חללית ישראלית לירח היא לעודד את "אפקט אפולו" בישראל, וכיוון בדבריו להתרגשות שעורר המחקר המדעי בקרב הציבור האמריקאי לאחר הנחיתה הראשונה על הירח בשנות ה-60.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

"כמי שהציבה את ישראל לפני שנים רבות במועדון המצומצם של המדינות המפתחות ומשגרות לוויינים, ההירתמות של התעשייה האווירית לפרויקט מלא החזון של SpaceIL הייתה טבעית ומתבקשת", אמר במסיבת העיתונאים מנכ"ל התעשייה האווירית יוסי וייס. "הדרך אל הירח רצופה אתגרים, אבל בזכות המקצועיות, הנחישות והאמונה של כל השותפים בפרויקט, חללית ישראלית תשוגר אל הירח והתעשייה האווירית תמשיך לעשות את כל הדרוש במהלך החודשים הקרובים על מנת להבטיח את הצלחתה של משימה לאומית זו", הוסיף. בבניית החללית הושקעו כ- 320 מיליון שקלים, רובם גויסו מתורמים פרטיים ובראשם קאהן, שתרם כמאה מיליון שקלים.

מלבד המטרות החינוכיות וההיסטוריות, לחללית הישראלית יש גם משימה מדעית: לפענח את תעלומת המגנטיות של סלעי הירח. במחקר, שנעשה בשיתוף פעולה עם מכון וייצמן למדע, ישתמשו במגנומטר שמוצב על גבי החללית כדי לנסות להבין כיצד קיבלו סלעים על הירח את המגנטיות שלהם. לדברי המדען הראשי של הפרויקט, פרופ' עודד אהרונסון מהמחלקה למדעי כדור הארץ וכוכבי הלכת במכון וייצמן, בניגוד לכדור הארץ, לירח אין שדה מגנטי משל עצמו. עם זאת, מחקרים גילו כי לחלק מהסלעים על הירח יש מגנטיות, ומטרת המחקר הנוכחי היא לנסות לקבוע כיצד קיבלו הסלעים את התכונה הזו – אם הדבר קרה בתהליך פנימי בשלב מוקדם בחיי הירח או שמקור הסלעים בגורם חיצוני כמו פגיעת אסטרואידים. 

הדמיית החללית צילום: SpaceIL

השדה המגנטי של כדור הארץ נוצר כתוצאה מהתנועה הסיבובית של ליבת המתכת הנוזלית שלו. מלבד השדה המגנטי של הפלנטה, ברחבי הארץ ניתן למצוא סלעים בעלי מגנטיות משל עצמם דוגמת סלעי הבזלת ברמת הגולן. פרופ' אהרונסון מסביר כי המגנטיות שלהם נקבעה בהתאם לשדות המגנטיים שהיו קיימים בעת שהחומר התקרר וחצה את הטמפרטורה הידועה בשם "נקודת קירי" – מידת החום שמעליה מאבדים חומרים את המגנטיות שלהם.

אולם הירח קטן וקר בהרבה מכדור הארץ, והליבה שלו ככל הידוע למדענים קפואה. לכן, אין כיום לירח שדה מגנטי משל עצמו. מטרת המחקר היא להבין את ההיסטוריה של הירח דרך המגנטיות של הסלעים שבו – בין השאר להבין אם היה לירח שדה מגנטי בעבר. כדי לפענח זאת, מסביר פרופ' אהרונסון, החללית תטוס מעל אזורים שונים בירח ותמדוד את המגנטיות של הסלעים בהם, כדי להבין אם יש שיטתיות בגיל ובאופי הסלעים המגנטיים שיכולה ללמד על מקור התכונה הפיזיקלית.

בשנים האחרונות יש עניין מחודש בשליחת חלליות לירח. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציב זאת כיעד של סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א). סין, שהיתה ב-2013 המדינה השלישית שהנחיתה חללית על הירח, מנסה להיות המדינה הראשונה שתנחית כלי טיס על הצד האפל של הירח. נשיא סין שי ג'ינפינג קבע את שנת 2025 כיעד להנחתת אדם על פני הלוויין של כדור הארץ. גם הודו סימנה את הירח כיעד לתוכנית החלל שלה ומתכננת לשגר לשם חלליות כדי לנסות לכרות משאבים נדירים, וחברת החלל הפרטית ספייס אקס כבר מכרה מסע לשני תיירי חלל עשירים בחללית שמתוכננת לקחת אותם לסיבוב סביב הירח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ