איש שלג בחלל: תמונות חדשות של העצם הרחוק ביותר במערכת השמש

צבעו של האובייקט "אולטימה תולה" אדום כהה – ככל הנראה תוצאה של מיליארדי שנים שבהן פגע אור השמש בפני השטח של העצם. אורכו של הגוף הוא 31 ק"מ ורוחבו המירבי 19 ק"מ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולטימה תולה כפי שתועדה על ידי ניו הורייזונס
אולטימה תולה, כפי שתועד על ידי ניו הורייזונסצילום: NASA / Johns Hopkins University

החללית האמריקאית ניו הורייזונס העבירה אתמול (רביעי) תמונות נוספות ברזולוציה גבוהה יותר של אולטימה תולה – העצם החללי הרחוק ביותר בו ביקרה גשושית מעשה ידי האדם. התצלומים מראים כי העצם החללי, ששמו הרשמי הוא 2014 MU69, נראה כמו איש שלג חללי: הוא עשוי משני עצמים עגלגלים ולא סימטריים שהתחברו אחד לשני.

עצמים חלליים בעלי צורה כמו של אולטימה תולה נקראים Contact binaries. הם נוצרים כששני עצמים בעלי גודל דומה מתחברים אחד לשני, ככל הנראה בעדינות רבה. שני העצמים הכדוריים נוצרו ככל הנראה כשמספר רב של חלקים קטנים הסתחררו אחד סביב השני, והתקבצו לעצמים גדולים יותר. שניים מהם בסופו של דבר התאחדו בעדינות לגוף חללי אחד. כוכב השביט "67P צ'וריומוב-גראסימנקו" (צ'ורי), אותו חקרה גשושית החלל האירופית רוזטה בין 2014 ל-2016, היה בנוי גם הוא משני עצמים שהתחברו זה לזה.

לפי המידע החדש שהעבירה ניו הורייזונס, אורכו של אולטימה תולה הוא 31 ק"מ ורוחבו המירבי הוא 19 ק"מ. נקודת החיבור בין שני חלקיו מאופיינת בחומר בצבע בהיר יותר משאר העצם החללי. השוני מצביע על הרכב כימי שונה של החומר באזור זה, או שהחומר מורכב מגרגירים קטנים יותר, שמשקפים טוב יותר את האור מהגרגירים הגדולים יותר בשאר האובייקט.

בינג' כתבות כבר עשית? | ממה מורכב היקום? כל פריצות הדרך שישנו את המחר

אולטימה תולה, כפי שתועד על ידי ניו הורייזונסצילום: NASA / Johns Hopkins University

צבעו של אולתימה תולה הוא אדום כהה, כפי שציפו החוקרים. הם מניחים שהצבע הוא תוצאה של מיליארדי שנים בהם אור השמש פגע בפני השטח הקרחיים של העצם. בנקודות הבהירות ביותר, אולתימה תולה משקף 13% מאור השמש. בנקודות הכהות יותר ההשתקפות היא של 6% בלבד. עד כה בתמונות שהעבירה ניו הורייזונס לא נמצאו מכתשים המעידים על פגיעה של עצמים אחרים באוטימה תולה, אולם החוקרים משערים כי בתמונות ברזולוציה גבוהה עוד יותר, שהורדתן עוד לא הושלמה, עשויים להימצא עדויות למכתשים שכאלה.

במרחק של כמעט 6.5 מיליארד ק"מ מכדור הארץ, אולטימה תולה הוא העצם המרוחק ביותר שנחקר בחגורת קויפר – רצועה של סלעים הסובבת את השמש מעבר לנפטון. ניו הורייזונס ביקרה את הדייר המפורסם ביותר של רצועת קויפר, כוכב הלכת הננסי פלוטו, ב-2015. אולטימה תולה שייך לאזור בחגורת קויפר שלפי הנחת המדענים נותר ללא שינוי משמעותי מאז שנוצרה מערכת השמש לפני 4.5 מיליארד שנה. החוקרים מקווים שהממצאים שאספה ניו הורייזונס מאולטימה תולה תעזור להם לגלות פרטים חדשים על אופן היווצרותה של מערכת השמש שלנו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ