לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
אסטרונאוטים בדגם של תחנת החלל במטה נאס"א ביוסטון, בחודש שעבר
אסטרונאוטים בדגם של תחנת החלל במטה נאס"א ביוסטון, בחודש שעברצילום: MIKE BLAKE/רויטרס
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נאס"א תאפשר לתיירים להתארח בחלק השייך לה בתחנת החלל הבינלאומית. בהודעה שפרסמה סוכנות החלל האמריקאית היום (שישי) נכתב שתחנת החלל תארח "אסטרונאוטים פרטיים וחברות מסחריות", בין השאר בניסיון לעודד חברות פרטיות לפתח טכנולוגיות שיסייעו לה במשימתה להנחית חללית נוספת על הירח ב-2024. לפי ההודעה, בתחנה יחלו לקבל מבקרים בשנה הבאה.

בהודעה של נאס"א נכתב שתחנת החלל תמשיך לשמש כמעבדה למטרות מחקר, אך במקביל תפתח את שירותיה גם למגזר הפרטי, בניסיון לבחון טכנולוגיות חדשות ולפתח "כלכלת חלל". התחנה והאמצעים בה יהיו זמינים גם לצוותי צילום, שיוכלו לצלם במקום סרטים ופרסומות. הם יוכלו גם "להשאיל" את האסטרונאוטים העובדים במקום לצילומים. בנאס"א מתכננים לגבות מהחברות תשלום של 35 אלף דולר ללילה, שיכלול גם את אספקת המים והחמצן.

אסטרונאוטים בדגם של תחנת החלל במטה נאס"א ביוסטון, בחודש שעבר
אסטרונאוטים בדגם של תחנת החלל במטה נאס"א ביוסטון, בחודש שעברצילום: MIKE BLAKE/רויטרס

באתר ה"אינדיפנדנט" הבריטי דווח שתחנת החלל תארח שתי משלחות כאלו בשנה, כל אחת מהן תוכל להתארח בה לתקופה שלא עולה על חודש. האסטרונאוטים הפרטיים יצטרכו לעבור הכשרה ומבדקים רפואיים מטעם נאס"א לפני המסע. בסוכנות מקווים שעם הזמן, יוכלו המשלחות הפרטיות להשתמש במקום כתחנת עצירה בדרכם לנקודות מרוחקות יותר בחלל.

שבעה אזרחים התארחו בעבר בתחנת החלל, אך הם התארחו בצדה של סוכנות החלל הרוסית, המתפעלת את חלקה האחר של התחנה. בנאס"א הביעו בעבר התנגדות גלויה לכל שימוש מסחרי בתחנת החלל, אך מנכ"ל הסוכנות ג'ים בריידנסטין, שמונה על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, גילה לאחרונה פתיחות רבה יותר לאפשרויות מסחריות. לאחרונה אף הציע לאפשר לחברות פרטיות לבחור את שמות כלי הטיס הנשלחים לחלל בעבור תשלום. בחללית שנאס"א מתכננת לשלוח ב-2024 צפויה לנחות אשה ראשונה על הירח.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ