נאס"א מנסה לחדש את הקשר עם הגשושית הוותיקה שלה במאדים, אבל אין תשובה

הכלי הרובוטי אופורטיוניטי הקפיא את פעילותו בעקבות סופת חול שכיסתה רבע משטחו של כוכב הלכת. אם לא תתקבל תשובה עד תחילת 2019, בסוכנות מתכוונים להכריז על מותה של הגשושית

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הגשושית אופורטיוניטי במאדים, ביולי
הגשושית אופורטיוניטי במאדים, ביוליצילום: NASA/רויטרס
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

מדעני סוכנות החלל האמריקאית (נאס"א) מנסים בימים אלו לחדש את הקשר שאבד עם הגשושית "אופורטיוניטי" שנשלחה למאדים. לפני כחודשיים סופת חול עצומה כיסתה רבע משטחו של כוכב הלכת והכניסה את הכלי הרובוטי ל"שנת חורף", בה הוא מקפיא את פעילותו. הגשושית לא יצרה קשר עם מרכז הבקרה שלה בכדור הארץ מאז 10 ביוני, אז החלה הסופה, שבעקבותיה נקלע מאדים למה שמדעני נאס"א הגדירו כ"לילה מתמשך". בימים אלה מתחיל האבק לשקוע והמדענים מקווים שאופורטיוניטי תצליח להתעורר ולחזור לתפקד.

"קרני השמש חודרות את האבק בעמק פרסברנס (שם נמצאת הגשושית – א"ר) ובקרוב יהיה מספיק אור שיאפשר לאופורטיוניטי לטעון מחדש את הסוללות שלה", אמר אתמול (שבת) ג'ון קאלאס, מנהל הפרויקט של הגשושית בנאס"א, בהודעה לתקשורת שפרסמה הסוכנות. מפעילי הגשושית שידרו לכיוונה אותות שלוש פעמים השבוע, אולם עד כה לא התקבלה תשובה. בנאס"א מחכים שרמת האובך באוויר, שנמדדת בסולם שנקרא טאו, תרד מתחת ל-1.5. בעת הסופה הגיע הטאו במאדים ל-10.8, בעוד שמידת האובך האופייני לכוכב הלכת האדום היא 0.5 טאו, ועתה היא בין 2 ל-2.5.

נשיונל ג'אוגרפיק על פעילות הגשושיות:

אחרי שהאבק ישקע דיו, נאס"א תשתמש באנטנות כדי לשלוח אותות ולחפש סימני פעילות מהכלי הרובוטי במשך 45 יום לפחות. אם בפרק זמן זה לא ייקלט דבר, מדעני הסוכנות יעברו למצב האזנה סביל יותר, שדורש פחות כוח אדם, עד תחילת 2019. עד אז הקיץ במאדים יחלוף ואנשי הסוכנות מקווים שרוחות הסתיו ינקו את האבק שהצטבר על הלוחות הסולאריים של הגשושית. אם גם שינויי מזג האוויר לא יביאו איתם בשורה, בסוכנות מתכננים להכריז על מותה של אופורטיוניטי.

גם אם יתקבל אות מהגשושית, ייתכן שיחלפו כמה שבועות עד שיישמע אות נוסף. בנאס"א מסבירים שמדובר במצב דומה לחולה שמתעורר מתרדמת, שלוקח לו זמן להתאושש לגמרי. כמו כן, המהנדסים של הסוכנות יהיו צריכים לתקשר עם הגשושית כמה פעמים כדי לאסוף מספיק מידע על מצבה ולדעת כיצד לפעול. ראשית הם יבקשו מהגשושית לדווח על מצב הסוללה והלוחות הסולאריים שלה, ולמדוד את הטמפרטורה. אם השעון שעל הגשושית אינו מדויק עוד, הם יידרשו לאפס אותו. לאחר מכן הכלי הרובוטי יצלם את עצמו כדי לראות אם אבק שקע באזורים רגישים או מסכן את המפרקים של הגשושית.

שתי תמונות ממאדים בזמן סופת החול, ביוניצילום: /אי־פי

אולם גם אם כל הבדיקות יהיו תקינות, ייתכן שהגשושית לא תשוב לקדמותה. מצבן של הסוללות של אופורטיוניטי היה טוב לפני שנכנסה לשנת חורף, אבל בדומה למצבר של רכב, אם הן איבדו יותר מדי אנרגיה ולא פעלו במשך זמן רב ייתכן שאיבדו מהקיבולת שלהן. אם זה המצב, הגשושית תתקשה לחמם את עצמה ולהמשיך לפעול בחורף הקרוב במאדים.

יחד עם זאת, על רקע ההיסטוריה המרשימה של הגשושית המדענים אופטימיים לגבי עתידה. אופורטיוניטי, ששוגרה מכדור הארץ ב-2003 ואמורה היתה לפעול במשך 90 ימי מאדים בלבד (מעט יותר מ-90 ימים של כדור הארץ), הפתיעה את המדענים והצליחה להמשיך לחקור את כוכב הלכת כבר יותר מ-14 שנה. היא שרדה כבר סופת אבק משמעותית אחת, ב-2007.

אופורטיוניטי היא אחת משתי הגשושיות שנחתו במאדים ב-2004, והיא אחראית לכמה מהגילויים המשמעותיים ביותר לגבי כוכב הלכת האדום. בין השאר, הגשושית גילתה עדויות לכך שלפחות חלק ממאדים היה רטוב דיו ולאורך מספיק זמן כדי לאפשר התפתחות חיים מיקרוסקופיים. הגשושית האחות שלה, ספיריט, שהפסיקה לפעול ב-2010, גילתה שהפלנטה היתה רטובה בהרבה משהיא היום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ