במכתש במאדים שהיה בעבר מלא במים, נאס"א מקווה למצוא סימנים לחיים שאינם

סוכנות החלל הכריזה על האתר למשימה הבאה שלה, שנבחר בשל המגוון הגיאולוגי שהוא מאפשר לחקור. "השגת הדגימות תחולל מהפכה באופן שבו אנו תופסים את יכולתו של מאדים לאכלס חיים", אומר המנהל המדעי של נאס"א

אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכתש ג'זרו כפי שנראה בתמונות לוויין
מכתש ג'זרו כפי שנראה בתמונות לווייןצילום: NASA
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

נאס"א בחרה את אתר הנחיתה למשימתה הבאה במאדים: מכתש ג'זרו, שהיה בעבר מלא מים ושהחוקרים מקווים למצוא בו עדויות לחיים שאולי שגשגו בכוכב הלכת האדום. במסגרת המשימה ייאספו דגימות סלעים שיישלחו לבדיקה בכדור הארץ במשימה עתידית נוספת. החללית מתוכננת להמריא לעבר הפלנטה השכנה ב-2020. בנוסף, בקרוב תחשוף סוכנות החלל אילו חברות פרטיות שבחרה ישלחו גשושיות חדשות לירח.

"השגת דגימות מהאתר הייחודי הזה תחולל מהפכה באופן שבו אנו תופסים את מאדים ואת יכולתו לאכלס חיים", אמר תומס זורבוכן, המנהל המדעי של נאס"א, שבחר באתר מבין ארבע אפשרויות סופיות. זורבוכן ועמיתיו נדרשים עוד להכריע בכמה סוגיות נוספות שנותרו פתוחות לגבי תכנון המשימה. למשל, השאלה אם הגשושית תמשיך לאתר אחר אחרי שתגמור לחקור את מכתש ג'זרו, שקוטרו עומד על 45 קילומטר. חלק מהמדענים מקווים שהיא תוכל לחצות 28 קילומטרים עד לאתר שנקרא Midway ("אמצע הדרך"), שם מקווים החוקרים לקחת דגימות מהסלעים העתיקים ביותר שאותרו על פני הפלנטה.

תיאור אופן הנחיתה של הגשושית

ג'זרו נוצר לפני מיליוני שנים מפגיעת מטאוריט. מחקרים קודמים קבעו שבשלבים מסוימים המכתש היה מלא במים, שהגיעו לעומק של 250 מטרים, ובהמשך זרמו למקומות אחרים, עד שפני השטח של הפלנטה התייבשו. המדענים בנאס"א מקווים שההיסטוריה של המכתש הותירה בקרקעיתו משקעים מהמים שהיו בו בעבר – כולל סימנים להימצאותם של חיים על פני כוכב הלכת, אם התקיימו שם אי פעם.

החוקרים מקווים עוד כי הסלעים שבמכתש ילמדו אותם פרטים חדשים על האינטראקציות בין המים של האגם לאטמוספרה הקדומה של כוכב הלכת. בנוסף, הם משערים שזרימת המים בעבר תאפשר לגשושית למצוא מגוון של סלעים מאזורים שונים שנסחפו לקרקעית המכתש.

מכתש ג'זרו, תמונה מעובדתצילום: NASA / JPL / JHUAP L/ MSSS / Bro

מגוון גאולוגי זה סייע למכתש לגבור על המתחרים האחרים לאתר הנחיתה, כמו "צפון-מזרח סירטיס", שמתייחד גם הוא בהיותו אתר בו חוקרים משערים שיימצאו סלעים מהעתיקים בהיסטוריה של מאדים. אתר נוסף שנשקל הוא "גבעות קולומביה", שבו ביקרה גשושית קודמת, ספיריט, בין 2004 ל-2011.

המשימה למאדים, שתקציבה הוא 2.4 מיליארד דולר, מתוכננת להמריא ביולי 2020. לפי התוכנית, הנחיתה על פני הפלנטה האדומה תתרחש בפברואר 2021. הגשושית שתנחת על פני המאדים מתוכננת להיות מצוידת בזרוע רובוטית עם מקדח ייעודי להוצאת דגימות סלע. לפי התוכנית, הגשושית תאסוף 37 דגימות במכלים יעודיים (יהיו לה גם חמישה מיכלים עודפים למקרה של תקלה) אותם מקווה נאס"א לאסוף בהמשך. הגשושית שתשוגר ב-2020 תצויד באמצעים להמריא מפני מאדים ולשוב לכדור הארץ. נאס"א מתכננת משימה נוספת למאדים בהמשך העשור הבא, שבה ייאספו הדגימות ויילקחו למחקר נוסף בכדור הארץ – בתקווה עד לתחילת שנות ה-30 של המאה הנוכחית.

מפת אזור מכתש ג'זרו
צילום: NASA / MGS / MOLA Science Team

הכרזה נוספת שמתוכננת לחודש הבא היא הודעת סוכנות החלל האמריקאית אילו חברות פרטיות ייבחרו לשלוח גשושיות שייערכו ניסויים על פני הירח – כמעט חצי מאה מאז ארה"ב הנחיתה חללית על פניו. לפי התוכנית, נאס"א תרכוש מקום במספר שיגורים, החל מ-2021, בדומה לאופן שבו היא משלמת ל-Spacex של אילון מאסק לשגר מטענים לתחנת החלל הבינלאומית.

החברות שייבחרו לתוכנית יידרשו לספק יכולת להנחית מטען במשקל עשרה קילוגרם על פני הירח עד סוף 2021. חלק מהחברות מתכננות להשתמש בפרויקט לפיתוח מטרות מסחריות אחרות, מלבד שירות הסעות לגשושיות של נאס"א, כמו חיפוש חומרים המתאימים לדלק טילים על פני הירח, או איסוף סלעים ושליחתם חזרה לכדור הארץ כדי למכור אותם (למחקר או לאספנים). אולם ברור כי בשלב זה, החוזה עם נאס"א הוא הפוטנציאל המסחרי האמיתי. הסוכנות מתכננת לשלם 36 מיליון דולר לחברות שיתאימו מכשור מדעי קיים לגשושיות קטנות, שיוכלו להגיע לפני השטח של הירח. בעשור הבא מתכננים בסוכנות להרחיב את הפרויקט לגשושיות גדולות וכבדות יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ