ליקוי ירח בשמי ישראל: מתי ואיפה אפשר לצפות ב"ירח דם"?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל
אסף רונאל-צרובה
אסף רונאל

ליקוי הירח המלא שיתרחש הערב (שישי) ייראה מישראל במלוא הדרו ובכל שלביו. הירח יהיה גבוה מאוד בשמיים בעת הליקוי, ויהיה קל לצפות בו.

ליקוי ירח מלא הוא מצב שבו כדור הארץ מסתיר את הירח מאור השמש. מצב זה ייתכן רק כאשר הירח מלא וסמוך מאוד למישור מסלולו של כדור הארץ סביב השמש.  "בשלב ההתחלה, הליקוי יהיה ליקוי חצי-צל - רק חלק מקרני השמש ייחסמו על ידי כדור הארץ", מסביר אבי בלסברגר, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע. "ככל שהירח ייכנס עמוק יותר לחרוט הצל החלקי, כך יגדל חלק דִסקת השמש המוסתר ממנו. אילו יכולתם להיות ברגעים אלה על פני הירח הייתם צופים, למעשה, בליקוי חמה. מה שמסתיר את השמש מפני צופה מהירח הוא כדור הארץ".

בשלב הליקוי המלא הירח לא ייעלם לגמרי אלא ייצבע בגוון אדום עמוק. אמנם אורה של השמש נחסם על ידי הארץ, אך האטמוספרה שלנו שוברת את קרני השמש והן מגיעות לירח, ומעניקות לו צבע אדום (כמו קרני השמש שצובעות את השמיים באדום בעת השקיעה) ומוחזרות לעינינו. זו, אגב, הסיבה שליקוי ירח מלא נקרא גם "ירח דם".

זה ליקוי הירח המלא האחרון שייראה מישראל בשנים הקרובות. אומנם ב-21 בינואר 2019 יתרחש ליקוי ירח מלא נוסף, אבל בישראל הוא ייראה רק בשלביו הראשונים, ולאחריהם ישקע הירח. ליקוי הירח הבא שייראה מישראל במלואו יהיה רק ב-7 בספטמבר 2025.  פרופ' יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי בהרצליה, מסביר כי הליקוי של יום שישי יהיה ארוך באופן חריג - יותר משעתיים, ואיננו צפויים לצפות בליקוי ירח ארוך מזה מאזורנו במאה הנוכחית.

הליקוי יחל היום בשעה 20:14, שעון ישראל, כאשר הירח הזורח יימצא כמה מעלות מעל האופק המזרחי. כיוון שהליקוי מתחיל סמוך מאוד לזריחת הירח, הירח הלוקה יהיה גבוה מאוד בשמיים בעת הליקוי, ויהיה קל לצפות בו.

21:24 -  ניתן יהיה לראות הצללה על שוליו המזרחיים של הירח. הירח ייכנס לחרוט הצל המלא, ואנו נתחיל לראות כתם צל כהה מתפשט בשוליו המזרחיים.

22:31 - כל דִסקת הירח תימצא בחרוט הצל המלא. זהו שלב הליקוי המלא של הירח. למעשה הוא יעמוד מעט דרומית למרכז חרוט הצל, ולכן הירח יהיה אדום וכהה יותר בחלקו הצפוני.

00:13 -  נתחיל לראות כתם לבן על שוליו המזרחיים של הירח, כשהוא יתחיל לצאת מחרוט הצל המלא.

01:16 - הירח ייצא לחלוטין מחרוט הצל המלא. עדיין ניתן יהיה לראות מעט הצללה בחלקו המערבי של הירח, כיוון שהוא עוד יעמוד בחרוט הצל החלקי, אך יהיה קשה להבחין בהצללה זו בלי טלסקופ.

02:28 -  הירח ייצא גם מאזור הצל החלקי.

המצפים האסטרונומיים ברחבי הארץ מזמינים את הקהל הרחב לבוא לצפות בליקוי ולשמוע הסברים על התופעה.

ב-19:00 המרכז הדרוזי לחלל ע"ש אילן רמון בכפר ירכא יזמין משפחות לתצפית הכוללת הרצאה על ליקוי הירח בשפה העברית והערבית, וללא עלות.

ב-21:00 ו-22:00 מצפה הכוכבים בגבעתיים ייפתח למשפחות המעוניינות לצפות בליקוי ולשמוע הרצאות על התופעה בעלות של 20 שקלים לאדם.

ב-20:00 מרכז החלל בטייבה מציע סדנה למדידת קוטר הירח, מצגת עם שילוב תמונות אונליין לליקוי הירח ותצפית בכוכבי הלכת צדק, שבתאי ומאדים. הכניסה ללא עלות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ