ליקוי חמה חלקי נראה הבוקר בישראל

ליקוי החמה החל להיראות בישראל בשעה 7:26 ונמשך עד השעה 9:30. הליקוי הגיע לשיאו בשעה 8:24, אז הסתיר הירח כ-35% משטח השמש. הליקוי הבא שייראה מישראל צפוי רק בעוד שבע שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליקוי חמה בתצפית הר הצופים בירושלים, היום
ליקוי חמה בתצפית הר הצופים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
הארץ
הארץ

ליקוי חמה חלקי שבו ניתן לצפות מישראל התרחש הבוקר (ראשון) - האחרון שבו יהיה ניתן לצפות מישראל עד שנת 2027. הליקוי החל בשעה 7:26 ונמשך עד השעה 9:30, כאשר הירח הסתיר כ-35% משטח השמש בשיא הליקוי בשעה 8:24. הפעם האחרונה שבה נראה ליקוי דומה בישראל היתה במארס 2015. 

ליקוי חמה מתרחש כאשר הירח עובר בין כדור הארץ לבין השמש ומסתיר חלק מהשמש או את כולה. הליקוי לא היה ליקוי מלא, אלא ליקוי טבעתי. גם בשיאו, צל הירח לא הסתיר את כל האור מהשמש, ונשארה טבעת של אור מסביב לעיגול של חושך.

הליקוי מתצפית הר הצופים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
ליקוי חמה חלקי במנמה, בחריין, היוםצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

הצפייה בשמש ללא אמצעי מיגון עלולה לגרום נזק בלתי הפיך לעין עד כדי סכנת עיוורון. בסוכנות החלל הישראלית מזהירים מפני צפייה בשמש באופן ישיר או באמצעות טלסקופים או משקפות המכוונות ישירות לשמש. כדי לצפות בליקוי בבטחה יש להצטייד באמצעי בטיחות כגון משקפיים מיוחדים, ולמעשה, משום שעוצמת הקרינה של השמש חזקה כל כך, לא ניתן להבחין בתופעה ללא שימוש במשקפי ליקוי מיוחדים.

לרגל האירוע ערכו סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והאגודה הישראלית לאסטרונומיה תצפיות מודרכות לקהל בעזרת טלסקופים מיוחדים ובליווי הסברים. האגודה הישראלית לאסטרונומיה שידרה את הליקוי בשידור ישיר ממצפה הכוכבים שבגבעתיים, וניתן היה לצפות בשידור בדפי הפייסבוק של סוכנות החלל הישראלית והמצפה. שידור הועבר גם באתר של האגודה הישראלית לאסטרונומיה. במרכז החלל הדרוזי ע"ש אילן רמון בירכא נערך אירוע צפייה בכניסה חופשית.

הליקוי מתצפית הר הצופים בירושלים, היוםצילום: אוהד צויגנברג
ליקוי חמה בבחריין, היוםצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ