מרתק, צמוד ובניגוד לכל התחזיות המוקדמות

ג'ירו/ סאבולדלי ניצח בג'ירו, גם בגלל היעדר טקטיקה

יאיר בן עמי
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר בן עמי

אחת הקלישאות של הספורט, שאינן מתאימות לרכיבה על אופניים, היא כי הטוב ביותר מנצח. מרוצי אופניים מוכרעים על ידי הרוכבים הטובים ביותר, אך כדי לנצח במרוץ אופניים צריך הרבה יותר מיכולות פיזיות או מנטליות. במהלך ששת הניצחונות של לאנס ארמסטרונג בטור דה פראנס הוא העלה את רמת המחויבות הקבוצתית והעבודה הקבוצתית. גם במקרים בהם מוצא עצמו רוכב של הקבוצה בחולצה הצהובה הוא עדיין ימלא את תפקידו כ"שואב מים". ב-2003 היה ויקטור הוגו פניה לקולומביאני הראשון שלבש את החולצה הצהובה, בזכות ניצחון של קבוצת רשות הדואר במרוץ הקבוצתי נגד השעון. למחרת הוא נשלח לשיירת המכוניות, מאחורי הדבוקה, כדי למלא את החולצה הצהובה בקבוקי מים ולהביאם לרוכבי הקבוצה.

טקטיקה קבוצתית אינה תחליף ליכולות אך היא יכולה לעשות הבדל בין שני רוכבים דומים. קבוצות הדרג הבכיר נאלצו לשנות השנה את הרגליהן. לא עוד בחירת מרוצים לפי מה שמתאים לנותני החסות של הקבוצה או לכוכב הקבוצה, משנה זו מחויבות כל קבוצת הדרג הבכיר להגיע לכל מרוצי סבב הפרו טור. וכך מצאה עצמה קבוצת דיסקאברי צ'אנל בג'ירו לראשונה. דיסקאברי שלחה לג'ירו מוביל שכבר ניצח בג'ירו בעבר אך כזה שהשנתיים האחרונות שלו היו חסרות מזל. הפועלים שהשלימו את קבוצתו היו ברמה סבירה ומטה. הטוב ביותר (על הנייר) היה האמריקאי תום דנילסון, שניצח בטור של ג'ורג'יה כמה ימים לפני הג'ירו אך הוא מעולם לא זינק לגראנד טור ומאחר שהוא נפצע בג'ורג'יה הוא הצליח לשרוד רק עד לקטע התשיעי.

הניצחון של פאולו סאבולדלי הוא ההוכחה הטובה ביותר לכך שהג'ירו 2005 היה המעניין ביותר מזה שנים רבות שום שהטקטיקות הקבוצתיות כמעט ולא היו קיימות. לא רק דיסקאברי היו מוגבלים ביכולת הקבוצתית. המצב שנוצר היה שכל רוכב המתמודד על ראש הדירוג, עשה זאת כמעט לבדו. ההפרש בין שלושת המקומות הראשונים הוא מהקטנים בהיסטוריה של הג'ירו בזכות היעדרות הטקטיקה הקבוצתית.

החלק הכי פחות מפתיע של הג'ירו השנה היה הניצחון של פטאקי בקטע האחרון, כל השאר היה בניגוד לתחזיות מוקדמות.

דירוג סופי1

. פאולו סאבולדלי (איטליה, דיסקאברי צ'אנל) 90:25:51 שעות

2. ג'ילברטו סימוני (איטליה, לאמפרה קאפיטה) 28 שניות+

3. חוזה רוחאנו גילן (ונצואלה, סלה איטליה-קולומביה) 45+ שניות

4. שנילו די לוקה (איטליה, ליקויגאס ביאנקי) 2:42+ דקות

5. חואן מנואל גארטה (ספרד, סניור דובאל) 3:11+ דקות

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ