פיני גרשון, בית"ר ירושלים והפועל עכו: גזענות למתחילים

הספורט הישראלי הוא חלק מהחברה הישראלית, ובו איש לא שילם ואיש לא משלם מחיר אמיתי על הגזענות

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

באשר לציון ויצמן, כדאי להזכיר את פיני גרשון. פיני גרשון נשא את "נאום המוקה" והוחזר למכבי ת"א מהדלת הקדמית. במכבי ת"א הוא זכה באליפות אירופה ומאות אלפי ישראלים הרימו כוסית. מדוע התאפשרה חזרתו של גרשון למכבי ת"א: מפני שלראשי הקבוצה לא היה מספיק אכפת מנאום המוקה. כלומר, לראשי מכבי ת"א לא היה מספיק חשוב להדגיש שגזענות אינה לגיטימית ב"קבוצה של המדינה". מדוע למכבי ת"א זה לא היה מספיק חשוב: מפני שבמכבי ת"א העריכו שגם עבור קהל אוהדיהם זה לא מספיק חשוב. במכבי ת"א לא עשו שיקול ערכי, אלא שיקול שיווקי. חשבו שגם עבור מאות אלפי ישראלים, לא באמת משנה שפיני גרשון חושב שהאינטליגנציה של השחורים קשורה לגוון העור שלהם. הם ימשיכו לרכוש מנויים, ימשיכו להביא רייטינג, ימשיכו להעריץ את פיני גרשון. ראשי מכבי צדקו.

יש קבוצה, בית"ר ירושלים שמה, שלא מאפשרת לשחקן ערבי לשחק בשורותיה. היא לא מאפשרת מפני שחלק לא מבוטל מאוהדיה הוא גזען. כשהקפטן שלה, אבירם ברוכיאן, אמר שישמח אם שחקן ערבי יצטרף, הוא נקרא לשיחה דחופה עם חברי "לה פמיליה". "לה פמיליה" הוא ארגון גזעני אלים שמקיים פגישות עדכון עם שחקנים בנוגע למצב הגזענות הפרטי שלהם. אם מפלס הגזענות הפרטי שלהם בירידה, הם בולעים קפסולת "לה פמיליה" ומתיישרים. ברוכיאן, למשל, בלע קפסולה ומיד התנצל על הליברליזם הרגעי שנפל עליו. לאחר הפגישה הוא אמר: "הדבר הכי כואב לי הוא שלצערי פגעתי באוהדי בית"ר. אם האוהדים לא רוצים, אז לא יהיה שחקן ערבי בבית"ר". מאז, ברוך השם, הכל הסתדר.

את עמית בן שושן דווקא מחבבים ב"לה פמיליה". בזמן חגיגות גביע המדינה של בית"ר (2009), בן שושן, חלוץ הקבוצה, עלה לבמה ושר: "אני שונא אותך סלים טועמה, אני שונא את כל הערבים". הוא לא המציא את השיר, עשרות אלפי אוהדים משולהבים נתנו את הקצב, הוא רק השתלב בסולו. כשיו"ר בית"ר ירושלים, איציק קורנפיין, החליט לנסות לעקור את הגזענות מהיציעים, הוא נכנס לשדה מוקשים. כעת הוא מסומן: הקהל עסוק בלקלל אותו, המשטרה מצמידה לו ליווי כי מי יודע איך זה ייגמר.

מכבי ת"א כדורסל ובית"ר ירושלים כדורגל הם שני המועדונים הכי ישראלים בישראל, "הקבוצות של המדינה". הם כוללים קהל של מאות אלפים, הם הייצוג האולטימטיבי של "הספורט הישראלי", ובתוך ביתם התאפשרו סוגים שונים של גזענות פומבית לא מעודנת. איש לא שילם ואיש לא משלם מחיר אמיתי על הגזענות.

הספורט הישראלי הוא חלק מהחברה הישראלית. בחברה הישראלית, 46% מהיהודים לא מעוניינים לגור ליד ערבים, 39% לא מוכנים לגור ליד חולי נפש, 25% לא מוכנים לגור ליד הומוסקסואלים, 23% לא מוכנים לגור ליד חרדים, 17% ליד עולים מאתיופיה. בחברה הישראלית יש "מכתב רבנים" ו"מכתב רבניות", יש הפגנות צעקניות בגלל שהגברים הערבים לוקחים את הבנות היהודיות, וכינוסים בהולים משום שהשכונות מתמלאות בעובדים זרים.

וכעת מתברר שיש אחד, ציון ויצמן, שחושב שמרוקאים הם פרימיטיבים עמוסי אגו. איך לנסח את זה בעדינות: לא נפלתי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ