עוזי דן
שווה בדיקה

המחזה ביום ראשון באולם בית מכבי, בסיום משחק הכדורסל בין מכבי ראשל"צ למכבי אשדוד, היה תקדימי בעיני רבים ואף לא חוקי לדעת אחרים.

לא לגמרי ברור אם השופטים או המזכירות השתמשו בתצלום של הסל האחרון ובהילוך החוזר שלו כדי לפסול אותו (בצדק), אך כבר ב-2006 החליטה פיב"א כי במשחקים המתנהלים תחת המטרייה שלה יותר השימוש בהילוכים חוזרים ובעזרים טכנולוגיים אחרים לצורך פסיקות. בכדורגל, כידוע, הדבר אסור ובמשך שנים מתנהל מאבק בין המצדדים בהיעזרות בשידורי טלוויזיה לבין המתנגדים. אז באילו ענפים עושים שימוש בהילוכים חוזרים, מדוע, מתי וכמה?

פוטבול הספורט שהמציא את ההסתמכות על הטלוויזיה, הגה את ההילוך החוזר והפך את המכשיר והשימוש בו לכלים כה שימושיים, הוא ללא ספק הענף בו קיימת ההתבססות הגדולה ביותר על המדיום להכרעות שיפוט. התגלעה מחלוקת? לא ברור מה בדיוק התרחש? לא ראינו? אתה חושב אחרת ממני? אין בעיה, לא קרה דבר - הכל תועד וצולם לפרטי פרטים, אנחנו הרי רק בני אדם. זו הגישה בפוטבול, והיא בהחלט מאוד מתקדמת ומתירנית, אך גם במסגרתה מוטלות מספר הגבלות.

צפייה באירוע בהילוך חוזר/אטי (הדבר נכנס לתוקף ב-1985) נעשית לפי החלטת השופטים, אך גם במקרים מסוימים לדרישת אחד המאמנים הראשיים. גם בפוטבול לא כל מהלך "שפיט טלוויזיונית" - אם השופט שרק, אין דרך חזרה מפסיקתו והיא סופית, אפילו במידה שהשופטים שגו והבינו זאת כעבור זמן קצר. אם, למשל, שופט שרק כי שחקן יצא מתחומי המגרש, המשך המהלך לא ייחשב חרף תצלומי הטלוויזיה.

מאמנים רשאים לבקש פעמיים במשחק לבדוק החלטות שיפוט באמצעות הילוך חוזר, אך לא בשתי הדקות האחרונות ובתנאי שלמאמן נותר פסק זמן. זה נעשה על ידי השלכת דגל אדום לתחומי המגרש - צעד שבמקור נועד לשמש גיבוי במצב שבו התקשורת לא פועלת, אבל בפועל הוא התחבב על מאמני הליגה ואומץ על ידם.

שופטים ייעודיים, שיושבים בתא מיוחד וצופים במוניטור השידור, יכולים לשנות החלטה כאשר יש "עדות ויזואלית ברורה" לשגיאה. אם הפסיקה נותרת על כנה, הקבוצה שדרשה את הבדיקה מאבדת פסק זמן. שימוש בטלוויזיה יכול להיות יוזמה של השופטים על הדשא או של שופט הטלוויזיה עצמו.

כדורסל ב-NBA החלו לעשות שימוש בהילוכים החוזרים בעונת 2002/3 לאחר שבפלייאוף של 2002 הפסידה סקרמנטו ללייקרס במשחק בגמר המערב. השופטים אישרו סל שקלע מחצי מגרש סמאקי ווקר, שחקן לוס אנג'לס, לאחר הישמע הבאזר. זאת, על אף שצופי הטלוויזיה ראו בבירור כי הסל נקלע אחרי הזמן.

בליגה הטובה בעולם החליטו להתקין - בנוסף לבאזר המסורתי - נורות מאחורי הסלים (וגם בשולחן המזכירות) שיהבהבו עם תום הזמן וכך יסייעו לשופטים בעת שהם צופים בהילוך החוזר. בשנים האחרונות הורחב השימוש בטלוויזיה לפסיקות אחרות: סל מטווח שלוש או שתיים (וגם מספר הזריקות מהעונשין בהתאם לטווח בו נעשתה עבירה על הזורק), עבירות ועוד.

בכדורסל האירופי, השימוש בטלוויזיה אמנם מפותח פחות, אבל קיים. עוד לפני ההחלטה של פיב"א התירה הליגה האיטלקית שימוש בהילוכים חוזרים לקביעת החוקיות של סלים בשניית הסיום, וכיום הדבר מותר ונהוג ביורוליג ובכל הליגות האירופיות.

ראגבי קיים הבדל בין ראגבי ליג לראגבי יוניון, אולם בשתי הצורות תפקידו של שופט הטלוויזיה לעזור במתן פסיקות כשמתעורר ספק, לרבות במצב של נבדל (בראגבי ליג). אוהדי הענף, מתברר, לא מתו מהשינויים הללו.

קריקט החל ב-2008 משמש שופט טלוויזיה (הנקרא שופט שלישי) מעין בורר בהחלטות מסוימות, לפי בקשת שני השופטים על המגרש.

הוקי קרח שופט וידאו ב-NHL, כמו בפוטבול, פוסק בשעת מחלוקת לפי דרישת השופטים.

בייסבול נעזרים בשידורי הטלוויזיה רק על מנת לקבוע אם חבטה מסוימת נחשבת להום-ראן או לא.

כדורגל הענף החשוב ביותר הוא גם המפגר ביותר - יש יאמרו רומנטי וטהרן - בתחום. כך או כך, זאת הגישה בכדורגל, אבל גם בה עשויות לחול תמורות בקרוב. עשרות טעויות שיפוט קריטיות בגביע העולם, בליגת האלופות ובמפעלים אירופיים אחרים, הצליחו לשכנע את ראשי הענף להסכים לשקול שימוש בטכנולוגיית קו השער, דיון שיתקיים במארס.

שידורי הטלוויזיה מהווים כיום גורם משפיע רק בליגות כדורגל מסוימות בנוגע לעבירות. כלומר, שחקן עלול להיענש בהשעיה אם ההילוך החוזר יוכיח שביצע תיקול גס, וזאת אפילו אם השופט לא ראה את העבירה ולא הפעיל כל סנקציה נגד השחקן הפוגע במהלך המשחק.

חרף המדיניות השמרנית, עדויות חותכות הצביעו על כך שהשופט הרביעי (הספרדי מעורר המחלוקת לואיס מדינה קנטלחו) בגמר המונדיאל ב-2006, סימן לשופט הראשי כי זינאדין זידאן נגח במרקו מטראצי לאחר שצפה בהילוך החוזר במוניטור על הקווים.

ככה זה התחיל | מה, שוב גול?

כיום אנו רגילים לעשרות מצלמות, לאינסוף הילוכים חוזרים, לצפייה בכל מהלך מכל זווית אפשרית, להילוך אטי, מהיר ובינוני, שלא לדבר על עידן ה-HD והתלת-ממד.

בעבר הלא מאוד רחוק, לעומת זאת, עצם המחשבה על הילוך חוזר - שלמעשה איפשר את השימוש בטלוויזיה ככלי לקבלת החלטות שיפוט בימינו - היה מהפכני ונחשב פריצת דרך מדהימה. מרשל מקלוהן הנודע, אבי "הכפר הגלובלי", הדגיש את חשיבות ההמצאה של טוני ורנה. "עד אז, פוטבול בטלוויזיה היה רק תחליף פיסי להליכה למשחק עצמו", אמר מקלוהן, "ההילוך החוזר שינה זאת, זה דבר שאפשרי רק בטלוויזיה והוא רגע מכונן של המדיום".

בארץ יזכרו אנשים בגיל מסוים את ה-R המהבהבת שריצדה על המסך בשחור-לבן וסימנה את ההילוך החוזר הפרימיטיבי של תחילת שנות ה-70' ואת ההתרגשות שיצר. אולם מקלוהן הקנדי לא סתם דיבר על פוטבול. בדומה לכמעט כל החידושים בתחום הכיסוי והסיקור הטלוויזיוניים, גם ההילוך החוזר מקורו בספורט האמריקאי; כמו רובם, גם הוא הגיע מהפוטבול.

ב-1963, לקראת המשחק השנתי המסקרן בין "הצבא" ל"צי" - המכללה הצבאית של ווסט פוינט נגד המכללה הימית באנאפוליס (אחד המשחקים המסורתיים של המכללות, שהתחיל עוד במאה ה-19 - המציא טוני ורנה, במאי ברשת CBS, טכניקה שתאפשר צפייה מיידית בהילוך חוזר של קטע שצולם זה עתה.

המשחק ההיסטורי במונחים תקשורתיים נערך ב-7 בדצמבר 1963 ובסופו של דבר, בגלל תקלה טכנית וכשלים אחרים, שודר רק הילוך חוזר אחד לצופים בבית, במהירות רגילה, ובו הוקרן מה שהיה הטאצ'דאון המכריע של המשחק. כדי להבהיר לצופים את העניין, אמר השדר לידסי נלסון משפט שנכנס לדברי הימים של שידורי הפוטבול: "גבירותי ורבותיי, הצבא לא הבקיע פעם נוספת".

ב-1967 הוחל השימוש בהילוך חוזר אטי, וכעבור מספר שנים גם בהקפאת פריימים וכמובן בזוויות שונות ובפיתוחים נוספים. אז בפעם הבאה שאתם רואים הילוך חוזר, עניין כל כך יסודי ומובן מאליו כיום, תגידו תודה לטוני ורנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ