פיטורי אבי נמני ממכבי תל אביב: היסטוריה, מלך פוטר

כל כך הורגלנו לפיאסקו שעונה להגדרה "אבי נמני, מאמן מכבי ת"א", עד שכאשר נעשה המובן מאליו, המתבקש כל כך, דווקא ההיגיון מוצג כרעידת אדמה

שלומי ברזל
עולה להתקפה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומי ברזל
עולה להתקפה

1. באתרי האינטרנט ובמבזקי החדשות ברדיו השתמשו בפתיח הקלאסי: "רעידת אדמה במכבי תל אביב". ואז, אחרי אותה פאוזה שיוצרת תחושה של רגע הרה גורל, משהו שמגיע ממחוזות הבלתי אפשרי, שחר של יום חדש, שניות שאנשים יזכרו לעד היכן היו ומה עשו כשנחתה הפצצה, הגיע ההמשך הכל כך הגיוני ומתבקש: "אבי נמני פוטר". זהו, זה הכל.

לך תסביר להם שרעידת אדמה התרחשה כאן בכל שנייה שבה נמני כיהן בתפקיד. איזה תפקיד? אלוהים או משהו דומה. זה החלק הבלתי נתפש, זה האבסורד, אם תרצו הקומדיה האלוהית. כל כך הורגלנו לפיאסקו שעונה להגדרה "אבי נמני, מאמן מכבי ת"א", עד שכאשר נעשה המובן מאליו, המתבקש כל כך, דווקא ההיגיון מוצג כרעידת אדמה.

ובכל זאת, עבור ההמונים שמכבי תל אביב נלקחה מהם על ידי אבי נמני ואנשיו, וגם עבור נמני וחייליו, היה ברגע הזה משהו בלתי נתפש. אתם יודעים מה, רעידת אדמה. היסטוריה רבותיי! לראשונה בתולדות האנושות, מלך פוטר מתפקידו.

2. לפעמים נדמה היה שנמני חכם מכולנו, שתמיד יצחק אחרון. ברוב המקרים, אולי כמעט בכולם עד אתמול, זה גם הצליח לו. כל אימת שנרמז כי מעמדו נפגע וכוחו נחלש, הוא רק חזר חזק יותר. מוסיף עוד רובד של טפלון, מנקה עוד קינים של התנגדות ומהלך קסם על הבעלים החדש, שכולם קיוו כי ישים סוף לשלטון הנצח שלו. זה כמעט הצליח לו גם הפעם. ואולי גם עתה זה לא סוף דבר?

3. עם כל הכבוד למיטש גולדהאר על ההחלטה האמיצה, כדאי לזכור שזה הפראייר ששילם עבור התענוג לפטר את נמני יותר מ-120 מיליון שקל. אל תאכלו סיפורים על תחכום של הקנדי, או מהלך מבריק של אביב בושינסקי, השחמטאי המהולל. בסביבתו של נמני כבר מפנים אצבע מאשימה לעבר בושינסקי כמי שרקם את תוכנית הסתרים להדחתו, אבל זה רק בגלל שהמפוטר מעולם לא ידע לקחת אחריות. הוא ליהג לא פעם בנושא, אולי השתמש בשורש, אבל זה היה מהפה ולחוץ. אם ציפיתם לשמוע מנמני איזה וידוי, כנראה שלא הכרתם את האיש.

בקיץ הוא קיבל סכום בלתי נתפש כדי לבנות קבוצת כדורגל ראויה. עזבו בצד סיפורים על אליפות, ליגה אירופית ושאר מחוזות נשכחים, וחזרו לבסיס. קבוצת כדורגל ראויה, מתפקדת, הגיונית. דרישה מינימלית בתקציב מקסימלי. מה שהוציא נמני מתחת ידיו היה מחפיר. בניית הסגל היתה כל כך חובבנית ולא הגיונית, עד שנדמה כי את קבוצת הגלאקטיקוס של עונת 2005/06 בנה גאון. וקלינגר אינו כזה. מי שמביא לקבוצה כל כך יומרנית שחקנים כמו סטרול, סבן, זיו, ראנגלוב, סידיבה ושאר מועמדים לגיטימיים לליגת המשנה כאן, ראוי להיות מועמד בקיץ לאימון אחי נצרת. וסליחה אם מישהו שם נעלב.

אחר כך החלה להיחשף שיטת האימון המהפכנית. ריינוס מיכלס הביא לעולם את הטוטאל פוטבול, הלניו הררה תקע אותנו עם הקטאנצ'ו, ונמני הוא אבי שיטת הקפריזה. הגחמה, אם תבקשו את גרסתה בעברית. היום בא לי, היום לא בא לי. כך לוהקו והודחו מההרכב הראשון עטר, בוזגלו, מלול, קולאוטי, מדוניאנין ושאר הקורבנות. ואולי היתה זאת בעצם שיטת הניהיליזם. לך תדע.

4. אוהדי מכבי חיפה והפועל תל אביב, שחגגו את התבוסה של מכבי שלשום בקרית אליעזר, נראו מודאגים למשמע הידיעה על פיטוריו של נמני. מי יודע, אמרו, עם מאמן אחר העסק הזה עוד עשוי להפריע לנו בדרך לכתר. ובכן, הסירו דאגה מלב. נמני השאיר אחריו אדמה חרוכה. הסיכוי שרוני לוי/איוניר/שום/קשטן או כל בעל תעודת מאמן כדורגל יצליח להפוך את השאריות שנותרו בקרית שלום לקבוצה שמסוגלת להיאבק על האליפות, אפסי. אם גולדהאר עדיין מפנטז על אליפות, שיבקש מבושינסקי להשיג לו את הנייד של דייויד קופרפילד. או אורי גלר, אם חשובה לו הזהות הישראלית. אם התוכניות של הבעלים הן לטווח ארוך, מומלץ לו בחום לחפש מאמן יסודי וערכי, שיתחיל לבנות תשתית אימונים סבירה, ימסד הליך קבלת החלטות רציונלי ויזכה להערכת שחקניו.

5. אם תתרגש עתה מהומת אלוהים על מכבי תל אביב, אבי נמני הוא האשם מספר אחת. למרות התסכול שלו על הניתוק מבאר המזומנים, מהמעמד ומהכוח המשכר, עליו להבין כי כל העיניים נשואות אליו: האם יעדיף את טובתו האישית על פני טובת המועדון, כפי שטוענים נגדו כבר שנים, או שישכיל לזוז הצדה לכמה שנים טובות ולאפשר למועדון האדיר הזה לבחון אם יש לו זכות קיום בלעדיו. הגייסות ערוכים ומוכנים לפקודתך, המפקד. נראה אותך סוף סוף מקבל החלטה נכונה. אולי גם נשמע.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ