ספורט ביזנס: גם במכבי ת"א בעל המאה הוא בעל הדעה

אבי נמני לא פוטר מתפקידו כמנג'ר קבוצת הכדורגל מכבי תל אביב בשל החלטה פזיזה. כמו בכל חברה פרטית, הבעלים שהשקיע את מיטב כספו רצה תוצאות - וכשאלה לא באו, המנכ"ל, כלומר המנג'ר, הלך הביתה. זו רק הדרך שבה המהלך נעשה, שגורמת לכל העסק להריח רע

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

הבעלות הפרטית על קבוצות כדורגל אינה הדגם הכי טוב כלל ועיקר. זה לא שאין עוד דגמים: יש בעלות של אוהדים בקבוצות הגדולות בספרד, חיוב לבעלות ציבורית על 51% מקבוצת כדורגל בגרמניה ועוד. ואולם כמו במקומות רבים בעולם הקפיטליסטי, הבעלות הפרטית היא עובדה קיימת גם אצלנו בישראל.

כשהבעלות פרטית, בעל המאה הוא בעל הדעה - ולכן פיטוריו של נמני, מנג'ר מכבי תל אביב והסמל שלה, על ידי בעל הבית המיליארדר הקנדי מיטש גולדהאר, היא זכותו אפילו אם נמני היה מביא תוצאות.

אבי נמני (תצלום: שרון בוקוב)

ואולם נמני לא הביא את הפירות הרצויים גולדהאר השקיע 100 מיליון שקל במכבי תל אביב השנה - בייחוד על רכש שחקנים רבים ומשכורותיהם - וקיווה לראות פירות על השקעתו. בכדורגל הישראלי אי אפשר להרוויח סכומים כאלה, אך זכייה באליפות והשתתפות בליגת האלופות בשנה הבאה הן התוצאות הרצויות, שגם יכולות להניב לבסוף רווחים. לשחק כדורגל יפה הוא תוצר נלווה.

וכך צריך להסתכל על הצעד שהוגדר אמיץ (ובצדק, בגלל ההשפעה העצומה שיש לנמני על מכבי, אוהדיה וגם אנשי תקשורת מסוימים), אך היה למעשה מתבקש לגמרי. בספורט בכלל ובכדורגל בפרט יש לא מעט אמוציות והחלטות פזיזות, אך זה לא המקרה שלפנינו. אם בעל הון ישקיע 100 מיליון שקל בחברה פרטית והמנכ"ל שלה יביא תוצאות גרועות - וזה מה שסיפק נמני - המנכ"ל יילך בסופו של דבר הביתה.

לא פעם אנו רואים שאין קשר בין התוצאות לבין בונוסים או שכר מנהלים. זה קורה פחות בחברות פרטיות וזה כמעט לא קורה בכדורגל - שם התוצאות לא מגיעות פעם ברבעון אלא פעם בשבוע, שם עונת כדורגל בת 30 משחקים היא נצח במושגי חברות אחרות.

במקרה של נמני לא רק שלא הושגו תוצאות, היתה גם פוליטיקה פנימית חזקה. נמני, פוליטיקאי מעולה, לא יכול לבוא בתלונות. מי שמשחק את המשחק של פוליטיקה, קשרים ואנשי שלומנו, עלול להיכוות על ידי אותן פעולות ממש של אנשים אחרים.

זכותו של גולדהאר - ואף חובתו

לנמני יש חוג אוהדים ומעריצים גדול מאוד בקרב אוהדי מכבי, אבל גם לא מעט מתנגדים שטוענים לא רק לכישלון מקצועי אלא לאווירה של "אני ואפסי עוד". ממש כמו שהגרעין הקשה של האולטראס (קבוצה מסוימת של אוהדים) שמר על נמני, היו אוהדים, כולל כאלה בעלי קשרים לז'ק אנגלידיס הקפריסאי, נציגו של מיטש גולדהאר הקנדי בישראל, שטיפטפו על חוסר שביעות הרצון שלהם. בסופו של דבר גולדהאר הכריע, לאחר שראה את המשחק הנרפה והתבוסה של מכבי תל אביב למכבי חיפה ביום שני (3-0), או בקיצור לאחר פרסום דו"ח מאכזב מאוד. זו זכותו, ורבים מהאוהדים אף יגידו חובתו.

מיטש גולדהאר (תצלום: שרון בוקוב)

ואולם הדרך שבה נעשו הפיטורים מכוערת ומראה את פני הבעלות הפרטית במירעה. נמני פוטר בשיחה לפלאפון שלו שביצע גולדהאר מקנדה, בשני משפטים קצרים. כך לא ראוי לפטר גם את אחרון פועלי הניקיון, בטח לא את מי שעשה כמה דברים במכבי תל אביב. אפשר לעשות וידיאו קונפרנס, אפשר לשלוח את נציגך בישראל לשיחה בארבע עיניים שבה תסביר את המניעים. הפיטורים מוצדקים, הדרך בעייתית.

כספית נמני לא נפגע - הוא פוטר וייקבל את מלוא חוזהו (250 אלף דולר לעונה, לא כולל מענקים) עד סוף עונת הכדורגל ביוני. גם המאמן יוסי מזרחי, שהראה נאמנות ולא הסכים להישאר, יקבל את שכר הבסיס שלו עד תום העונה (90 אלף דולר). גולדהאר, שרצה שמזרחי יישאר, ייצטרך לשלם את 90 אלף הדולרים הללו וגם משכורת למי שימונה במקום נמני - עוד שתי הוצאות לא צפויות, אבל מה הם עוד כמה מאות אלפי שקלים בניסיון להציל השקעה של יותר מ-100 מיליון שקל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ