מוטי איניר במכבי תל אביב: בחזרה לעתיד

מוטי איוניר סרב להצעות מליגת העל אחרי מינויו לסקאוט הנבחרות, תפקיד ריק מתוכן. הוא חלם לקבל את המפתחות לקבוצת נעוריו, ורק כשאבי נמני לא שם. אתמול הוא קיבל מה שרצה וכעת המאמן החדש של מכבי ת"א חייב להוכיח ש"אני לא פחות טוב מאחרים"

דוד מרואני
משה בוקר
משה הרוש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מרואני
משה בוקר
משה הרוש

קריירת האימון של מוטי איוניר ניצבה בקיץ אשתקד בפני פרשת דרכים. מאמן הנבחרת הצעירה עמד בפני סיום דרכו בהתאחדות ופזל לעבר משרת עוזר המאמן הלאומי, בה ראה מקפצה אחרונה במסלול לג'וב הנחשק מכל. רק שללואיס פרננדז היו תוכניות אחרות. טל בנין מונה לעוזרו, ואיוניר נותר למעשה ללא כלום.

לא מעט התלבטויות ליוו את איוניר באותם ימים, כשבהתאחדות הציעו לו לעמוד בראש מערך הסקאוטינג של הנבחרות, תפקיד שנראה עקר מתוכן מקצועי אמיתי. האפשרות השנייה היתה חזרה לליגת העל. המועדונים הגדולים לא פנויים, ניתח איוניר את המצב, וההצעות מרמת גן, אשקלון, בני יהודה ודומותיהן לא עשו לו את זה.

"סימנתי מטרה ואני אעמוד בה", אמר אז, "אין לי עניין לעבוד במועדון קטן אחרי הנבחרת הצעירה. מבחינתי, השנה הקרובה תהיה שנת מפנה - או שאקבל קידום ואתמנה לתפקיד בכיר יותר בנבחרת הבוגרת, או שאהיה מאמן מכבי ת"א. אני מעדיף להשקיע בתפקיד הסקאוט ולהמתין לשדרוג המשמעותי".

אתמול הסבלנות שלו השתלמה והשדרוג הגיע. דרך הדלת הראשית, זו שפתח בפניו הבעלים מיטש גולדהאר, הוא חוזר לקבוצת ילדותו ומקבל הזדמנות לממש את חלומו. איוניר לא היסס לרגע, לא ביקש לקחת זמן ולעשות חושבים. הסיבה היתה פשוטה: אבי נמני לא שם, גם לא צלו המאיים. "כל עוד נמני במכבי, אין לי מה לעשות שם", אמר איוניר בהזדמנויות קודמות, "אין סיכוי שאני אעבוד בקבוצה אחת עם נמני. הוא היה זה שמנע ממני במשך שנים להגיע למכבי, תמיד הוא דאג שלא אהיה במועדון".

גם לי מגיע

בהתמודדות הנוכחית, מול רוני לוי, עמדו לזכותו של איוניר (44) שתי עובדות עיקריות: מעולם לא ניתנה לו הזדמנות לאמן את מכבי תל אביב; וכן, למרות עבודתו בהתאחדות - ממנה קיבל את ברכת הדרך ושוחרר - הוא פנוי.

"נתנו לכולם הזדמנות", אמר איוניר בשיחותיו עם גורמים המקורבים למקבלי ההחלטות במועדון, "לקלינגר, לנמני ולאחרים. מה קרה? לי לא מגיע? אני מכביסט מלידה ואני לא פחות טוב מאחרים. שייתנו לי צ'אנס ואוכיח לכולם".

"אין לו תארים", אומר דייויד פדרמן, בעלי מכבי ת"א בכדורסל, "והוא גם לא אימן בקבוצה גדולה, אבל הוא חיכה להזדמנות. הוא מאמן של שחקנים, הם יתאבדו בשבילו, אפילו ישחקו פצועים".

רק תשאלו את חניכיו לשעבר בנבחרת הנערים, אייל גולסה ומוחמד גדיר. ישראל התכוננה למפגשים מול רוסיה, אנגליה וצרפת במוקדמות אליפות אירופה, שלב העילית. אנגליה ניצבה בדרך, כשאיוניר רואה את שחקניו מתרפסים מול היריבה ויורדים למחצית בפיגור 0-1. "גדיר וגולסה", הוא פנה אל הכוכבים הצעירים, "אני לא מבין אתכם. אתם הולכים להיות הדבר הבא בכדורגל הישראלי, אז תתחילו לשחק ככאלה. אתם נותנים יותר מדי כבוד ליריבה. תעלו ותראו לכולם מה אתם שווים".

השניים לא נשארו אדישים, יצרו מהפך וירדו מהמגרש עם תיקו 2-2 מכובד. "הוא מבין את נפש השחקן כי הוא היה שם", מעיד יוסי קקון, מאמן כושר שליווה את איוניר בנבחרת הצעירה, "הוא יודע להתחבר לשחקנים, להתחבב עליהם. הוא יודע להיות חבר כשצריך וקשוח באותה מידה". אלמוג כהן לא חולק על כך. "שחקנים עולים למגרש ומתאבדים בשבילו", מבהיר קשר נירנברג הגרמנית, "יש לו חיבור מיוחד עם שחקנים, הוא מבין איך לדבר איתם". "יש לו המון כדורגל", מחמיא דין מורי, שחקנו לשעבר בצעירה, "הוא קידם אותנו מקצועית ומבחינת החשיבה על המגרש. בכל אימון הוא הביא משהו חדש".

עם מינויו למאמן הצעירה, הזדמן לאיוניר מפגש גורלי מול איטליה על הזכות להעפיל לאליפות אירופה. משחק החוץ נקבע למחרת יום כיפור. איוניר חשש שהצום יפגע בהיערכות של חניכיו וכינס את צוות עוזריו לדיון בהכנה הרצויה. "איוניר נוהג להתייעץ ולהקשיב, לשאול ולהתעניין", אומר יצחק ויסוקר, מאמן השוערים של הצעירה בזמנו, "הוא לא חושש שזה ייראה כאילו צל גדול מאיים על מעמדו".

יסודיותו של איוניר לא הותירה סוגיות מקצועיות בלתי פתורות. הוא דאג לרדת לפרטי פרטים, החל במרכיבי האוכל שיוגש לחניכיו עם צאת הצום ועד לתוכנית אימונים פיסיולוגית המותאמת לשחקנים שעברו תענית. "הוא מתכונן ברמה הכי פרטנית שיכולה להיות", מציין קקון, "לפני כל אימון הוא מגיע עם תוכנית סדורה ויודע בדיוק איך האימון יתחיל ויסתיים. הוא לא משאיר מקום לאלתורים".

אף שדקדקנותו לא הועילה לו בצמד המפגשים מול איטליה, היא מאפיינת את איוניר בכל ממד. אנציקלופדיה של כדורגל, מכנים אותו חבריו. את תפישת עולמו המקצועית הוא שואב בעיקר מהכדורגל האיטלקי "החזק והאגרסיבי, בדיוק כמו שהוא אוהב", כהגדרת מקורביו. לאורך השנים רקם איוניר מערכת ענפה של קשרים באיטליה, ואימץ את תורות האימון של מילאן.

היו גם כישלונות

האתגר המקצועי והמנטלי שמעמידה מכבי ת"א כעת יכול לאיים על כל מאמן, ודאי על איוניר, שהרזומה שלו בקבוצות בוגרות (ראו נתונים בנפרד) מקשה על קבלת אבחנה מדויקת לגבי יכולותיו. בצד הצלחה (ואחר כך נפילה) עם נצרת עילית, איוניר חווה כישלונות עם הפועל באר שבע ונתניה, למשל.

עם זאת, מעסיקיו בנתניה מלאים שבחים. יעקב בלדב מסביר כי "איוניר כשל בעונתו השנייה בקבוצה, אבל זה היה קצר מכדי לשפוט אותו. הוא התפטר אחרי שמונה מחזורים. הוא היה מאמן בתחילת הדרך, ולכל מאמן בתחילת הדרך יש תקופות לא טובות. כבר אז ראינו שהוא מאמן מוכשר והיה ברור שיצליח בהמשך". עופר רזמוביץ', חבר הנהלה, מחרה מחזיק אחריו: "לא רציתי שהוא יילך, אבל היה לחץ בהנהלה ומצד הקהל ולא היתה לנו ברירה. בדיעבד, אני מצטער שעשינו את זה, כי איוניר הוא אחד המאמנים הטובים שהיו לנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ