דגלאס דה סילבה: "לירון זרקו הציע לי למכור משחקים"

חקירותיהם של לירון זרקו ודגלאס דה סילבה מציפות שאלות סביב הטיית משחקים, אך בעיקר בנוגע לחוסר העניין של המשטרה בכך. בלם הפועל ת"א טען כי שחקן העבר הציע לו למכור משחקים בארבע הזדמנויות, אולם דה סילבה לא נשאל לפרטי המקרים והנושא לא עלה בעימות. "ארבעה בלשים יושבים פה", הטיח זרקו, "למה לא שאלתם אותו על זה?"

יניב קובוביץ
משה הרוש, '
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
משה הרוש, '

בעוד כשבועיים אמור דגלאס דה סילבה להתייצב בבית משפט השלום בראשל"צ, במסגרת שלב ההוכחות בפרשת הסחיטה והאיומים שניסה לירון זרקו להפעיל עליו לכאורה. עם פיצוץ הפרשה בשבוע שעבר, נוצר הרושם כי החקירה תסתעף ותכלול חומרים הנוגעים להימורים בלתי חוקיים ולהטיות משחקים בכדורגל הישראלי. מעיון בחומרי החקירה, שהגיעו לידי "ספורט הארץ", קשה שלא להתרשם כי היחידה הכלכלית של משטרת ישראל קיבלה לידיה חומרי נפץ דליקים.

מתמליל עדותו של דה סילבה ב-4 בינואר, ערב מעצרו של זרקו, עולה כי השחקן לשעבר הציע לברזילאי להטות משחקי כדורגל יותר מפעם אחת. בתשובה לשאלת החוקר - "במהלך היכרותך עם זרקו, הוא דיבר אתך על כספים?" - השיב דה סילבה: "כן, כששיחקנו בהפועל כפר סבא הוא הציע לי פעם אחת למכור משחק, לא אמר איזה משחק, לא אמר איך. גם כששיחקתי בהפועל תל אביב לפני שנה וחצי, הוא אמר לי למכור משחק שלוש פעמים. בפעמיים הראשונות הוא לא דיבר אתי על כסף, בפעם השלישית הציע לי 100 אלף יורו. בכל המקרים סרבתי. אני מאמין שזה לא הוא, מישהו אמר לו לעשות את זה".

זרקו בביהמ"ש, בשבוע שעבר. "אתם לא רואים שהוא משקר?" (תצלום: אילן אסייג )

כעבור יומיים, זומן דה סילבה בשנית למשרדי היחידה הכלכלית לצורך השלמת עדותו, ונשאל שוב על עניין מכירת המשחקים כביכול. החוקר שאל: "מסרת במשטרה כי זרקו הציע לך למכור משחקים. אבקש ממך לפרט". דה סילבה השיב: "לפני שלוש-ארבע שנים הייתי בכפ"ס ולירון הציע לי באיזה משחק 'אולי נעשה משהו'. הוא זרק באוויר ואני אמרתי לו 'אין דבר כזה בעולם'. אמרתי לו שאני מקצוען אמיתי, ווינר בנשמה ופה זה נגמר. רק פעם אחת הוא הציע לי בכפ"ס".

חוקר: "מה היה בעוד מקרים?"

דה סילבה: "בהפועל תל אביב כששיחקתי, לפני שנה וחצי בערך, בערך פעמיים לירון הציע לי לעשות משהו במשחק. הוא כאילו היה שואל 'אתה רוצה לעשות משהו?', אמרתי לו להפסיק פה. אנחנו חברים וממשיכים כחברים. אמרתי לו שזה כמו לבגוד באמון של אנשים, לבגוד בי, במשפחה, ומכאן זה נגמר".

חוקר: "היו מקרים שלירון שלח אליך מישהו מטעמו שידבר אתך על מכירת משחקים?"

דה סילבה: "אין מצב כזה. אף אחד לא דיבר אתי".

"דגלאס נלחץ"

בחקירתו הכחיש זרקו את החשדות המיוחסים לו בנוגע להצעות להטיית משחקים. "שקר וכזב", אמר לחוקריו, "לא הצעתי, שיביא (דה סילבה) הוכחות".

חוקר: "אתה עוסק בהלוואות?"

זרקו: "על בסיס חברי ואישי".

חוקר: "מה אחוז הריבית?"

זרקו: "משתנה בין 0% ל-10%".

חוקר: "יש לך רישיון לעסוק בהלוואות?"

זרקו: "זה חברי. לפני חודש נחקרתי במשטרת פ"ת והם תפסו מסמכים בבית שלי וז'יטונים, והחזירו הכל. מה שתפסתם היה אצלם".

היום יובא זרקו לבית המשפט מלווה בפרקליטיו, עו"ד ברק כהן ועו"ד אלי כהן, אז יוכרע אם ישוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים או ייעצר עד תום ההליכים.

הפרשה התפוצצה בעקבות שיחות והודעות טקסט שקיבל דה סילבה מזרקו, בהן דרש שחקן העבר כי יוחזר לו חוב בסך 20 אלף דולר. זרקו איים, על פי כתב האישום, לפרסם חומרים שיביכו את הברזילאי אם זה לא ייענה לדרישותיו. בחקירתו הראשונה גולל דה סילבה את השתלשלות האירועים שהביאה אותו להגיש תלונה.

דה סילבה. "לירון הציע לי לעשות משהו במשחק"

"לירון אמר שיש לו בלגן במשטרה", סיפר דה סילבה בעדותו הראשונה, "הוא האשים אותי בכל מה שקורה לו. הוא סיפר לי שהוא הולך לבית סוהר (...) וביקש שאשלם לו 400 אלף דולר".

בלילה בו קיבל דה סילבה הודעה מזרקו על כוונתו להגיע לביתו "הפעם בלי אבא שלי", כפי שכתב לו זרקו, הזעיק הברזילאי מאבטחים מחשש לחייו, לדבריו. "מההודעה הזו פחדתי", טען דה סילבה, "התקשרתי לחבר שלי שמכונה 'קוקו' (עופר דילאן - מ"ה, י"ק) ואמרתי לו שזרקו מאיים עלי ומבקש כסף. חוץ ממנו לא סיפרתי לאף אחד. קוקו שלח לי שני מאבטחים הביתה".

חוקר: "אתה חייב לו כספים?"

דה סילבה: "לא. הוא חייב לי 50 אלף שקל. לפני שנה ביקש ממני כי הוא סיפר שהוא הולך להתגרש".

בצהרי 6 בינואר נחקר זרקו שוב באזהרה, הפעם בנוסף לחשד לסחיטה ואיומים מצרפים החוקרים גם חשדות להטיית משחקי כדורגל. זרקו התבקש לחתום על מסמך הכולל את תוכן החקירה ומשיב: "לא חותם כי לא מבין למה הכנסתם הטיית משחקים כשאני חשוד בסחיטה ואיומים על דה סילבה". זרקו הכחיש גם את דבר הסחיטה וטען: "מעולם לא עשיתי שום דבר בכוח נגדו. מעולם לא ניסיתי לפגוע בו. הוא יותר מאח בשבילי".

חוקר: "אז למה אתה כאן?"

זרקו: "דגלאס נלחץ אם הוא הגיע למשטרה".

עו"ד ברק כהן, פרקליטו של זרקו (תצלום: שרון בוקוב)

חוקר: "עשית משהו שגרם לו להילחץ?"

זרקו: "לא עשיתי כלום. דיברנו. מעולם לא התניתי דברים שאם הוא לא יעשה הוא ייפגע. יש גבול למה שאני יכול להגיד. מהתחלה הפרכתי וטענתי שלא סחטתי".

חוקר: "על מה רצית לדבר עם דגלאס?"

זרקו: "על מה שבינינו. אתם ישבתם אתו, אתם לא רואים שהוא משקר?"

חוקר: "למה איימת עליו שתלך למשטרה?"

זרקו: "כי הוא חייב לי כסף".

חוקר: "ואיך המשטרה תעזור?"

זרקו: "מקווה שהיא תוכל".

חוקר: "דגלאס לווה ממך כסף?"

זרקו: "לא יכול לקרוא לזה הלוואה. הוא חייב לי. לא רוצה לומר כמה מפאת כבודו".

בהמשך מספר זרקו לחוקריו כי "דגלאס עשה טעות חמורה. הוא פגע במישהו שתמיד היה שם וכבר לא יהיה שם בשבילו. הבנאדם שהוא פגע בו זה אני וזה לא ייסלח".

חוקר: "במה הוא פגע בך?"

זרקו: "שהכניס אותי לכלא".

באותו היום עומת דה סילבה עם זרקו, כשעניין הטיות המשחקים כביכול לא נדון. זרקו נחקר שוב לאחר העימות והטיח בחוקריו: "ארבעה חוקרים, ואתם לא שואלים אותו אם הצעתי לו למכור משחק. שיילך למכונת אמת. שיילך (להגיד) שאני איימתי עליו למכור משחק. למה לא שאלתם אותו בעימות על זה? ארבעה בלשים יושבים פה, הוא זה שטוען את זה. למה לא אמרתם לו את זה?".

האחים אברג'יל IN, דה סילבה OUT | יניב קובוביץ'

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ