בית"ר ירושלים: "עשו לאורי 'כיפה אדומה'"

ההודעה של בית"ר ירושלים מתארת רצון הדדי בפרידה, אולם בסביבתו של אורי מלמיליאן משוכנעים כי "טמנו לו מלכודת" ומפנים את האש לעבר איציק קורנפיין: "עוד לפני ששקעה השמש הכריזו על רוני לוי כמאמן. הגיע הזמן שגם היו"ר יסיק מסקנות"

משה בוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בוקר

נינוסלב מילנקוביץ', בלם בוסני, אמור היה לנחות בישראל לפני כשבועיים ולחזק את הסגל של בית"ר ירושלים. הכל כבר היה סגור. שכרו סוכם, וכל מה שנדרש על מנת להשלים את העסקה היה מספר ימי התרשמות בקבוצה. עם בואו לשדה התעופה, השחקן קיבל טלפון בהול מסוכנו. "אל תעלה על הטיסה", אמר לו.

"סגרתי עם אורי מלמיליאן ודוד אמסלם את כל הפרטים, אבל אז איציק קורנפיין נזכר להגיד שהבלם מבוגר מדי ושהחוזה גבוה מדי", מתאר נציגו של מילנקוביץ' את השתלשלות האירועים, אחד מאלה ששברו את מאמן בית"ר ירושלים עד אתמול בצהריים.

"אני לא מאלה שמרימים ידיים, אני לא טיפוס שבורח. אני מספיק אמיץ כדי להתמודד עם כל הקשיים. לא אעזוב את בית"ר אלא אם ישלחו אותי הביתה". את הדברים הללו אמר מלמיליאן ל"ספורט הארץ" מיד לאחר שפורסם, ערב המשחק מול מכבי תל אביב לפני כשבוע, כי בכוונתו להתפטר מתפקידו.

ואולם, התנהלותו של היו"ר קורנפיין הבהירה למלמיליאן כי הוא אינו רצוי עוד בבית וגן. אתמול פרסם המועדון הודעה מטעמו, לפיה בית"ר ומלמיליאן נפרדו בהחלטה הדדית וברוח טובה. בפועל, קורנפיין שלח את המאמן הביתה. רמז לכך ניתן לזהות גם במינוי הבזק של רוני לוי למחליפו של מלמיליאן - שעות ספורות אחרי הודעת הפרידה. "למכבי ת"א לקח כמה ימים למנות מאמן אחרי פיטוריו של אבי נמני", מזכיר מקורב למלמיליאן, "ובבית"ר הודיעו בצהריים על 'פרידה' מאורי, ועוד לפני ששקעה השמש הכריזו על המינוי של לוי. למישהו יש ספק שזה סוכם הרבה זמן מראש?".

"מי שחושב שמדובר במהלך שמלמיליאן תיכנן, טועה ולא מכיר את אורי", הוסיפו גורמים בבית"ר, "הוא רצה להישאר ולהבריא את הקבוצה. טמנו לו מלכודת, עשו לו 'כיפה אדומה'".

מלמיליאן, מצדו, הבהיר אתמול לסביבתו כי לא ביקש לעזוב. "לא רציתי ללכת, לא נכשלתי. בשום אופן אי אפשר להגדיר את התקופה הזאת ככישלון. צברתי לא מעט נקודות ביחס למצב של בית"ר העונה, ורציתי להמשיך", אמר לאנשי הצוות המקצועי ורמז על אחריותו של היו"ר למהלך: "לא נתנו לי את הכלים ולא עזרו לי להצליח. איציק לא הזיל דמעה, אי אפשר להגיד שהוא היה עצוב שעזבתי".

מלמיליאן, כאמור, לא הרים ידיים. הוא ביקש מקורנפיין לבצע שינויים בסגל ולצרף מספר שחקנים, אולם הבוס דחה זאת וסיכם עמו על החתמת שני שחקנים, בעלות נמוכה, עד תום העונה. אחרי לחצים כבדים וממושכים מצד המאמן, הסכים קורנפיין להתפשר מעט ואמר לו כי "אם יהיה שחקן ממש טוב, אז לגבי אחד מהשניים אפשר יהיה להוסיף עוד 2,000 דולר בחודש".

את מלמיליאן זה לא סיפק. "איך אני יכול להביא שני שחקנים ברמה גבוהה כשקורנפיין מוכן לשלם 5,000 דולר לחודש לכל היותר עבור שחקן אחד", אמר אתמול לצוותו, "הסכומים האלה מתאימים לשחקן בינוני בליגה הלאומית. זה לא נקרא להתחזק".

מה שעורר את חמתם של אנשי הצוות המקצועי היה החתמתו של לוי. "אמרו שאין כסף לרכש, שצריך להביא שחקנים בסכומים נמוכים מאוד, אבל פתאום יש כסף להביא את רוני לוי, ועוד לחוזה של שנה וחצי?", תהו שם, "נחכה ונראה אם קורנפיין יחתים עד סוף העונה שחקנים ב-25 אלף דולר. הרי לוי יקבל הרבה יותר מזה".

גורם אחר בבית"ר, ששוחח אתמול עם מלמיליאן, אמר כי "אם המצב של בית"ר כל כך קשה, כמו שאיציק מתאר, לא היה קורה דבר אם הוא היה מוותר על אחוזים משכרו - כמו שהוא ביקש מאורי לעשות לטובת החתמת שחקן רכש נוסף. קורנפיין הצהיר שייתן לאורי את כל הגיבוי והכלים הדרושים, אבל בפועל עשה בדיוק את ההפך".

מומי דהאן, מבעלי חברת אלדן, נותנת החסות הראשית לבית"ר, שימש אתמול מעין מגשר בין קורנפיין למלמיליאן, שלא הגיעו להסכמה על תנאי עזיבתו של המאמן. אחרי פגישה לא סימפתית במיוחד בין הצדדים, נקבע כי מלמיליאן יקבל מעט יותר משתי משכורות.

לא חלף זמן רב מאז ועד שהוכרז על מינויו של לוי. "כל מי שנמצא בכדורגל יודע שכאשר קבוצה לא מצליחה, צריך לעשות שינויים", אמר אתמול היו"ר במסיבת העיתונאים בה הוצג המאמן החדש, "אורי הבין שזה צעד מתבקש מפני שהדברים לא נראים טוב".

לפני כשלוש שנים, לאחר פיטוריו של יצחק שום מבית"ר, כבר סיכם קורנפיין עם לוי על הגעתו, אולם הבעלים ארקדי גיידמק העדיף אז את ראובן עטר. אתמול סגר היו"ר מעגל. "אני בטוח ביכולותו המקצועית של רוני", ציין, "הוא אחד המאמנים המעוטרים בכדורגל הישראלי. אני מעריך אותו מאוד".

לוי הקפיד לא לפזר הצהרות, והבהיר כי מטרותיו הן "לקדם שחקנים צעירים ולבנות קבוצה שתעשה תוצאות טובות. בכדורגל יש סיכונים, אבל אני רואה בבית"ר אתגר גדול. חתמתי לשנה וחצי, אבל לא תמיד מממשים את החוזה עד סופו. אני מקווה שיהיה בסדר".

למרות התקופה החדשה שנפתחה אתמול בבית"ר ירושלים, במועדון נשמעים קולות הסבורים כי ראוי שקורנפיין יבחן בראש ובראשונה את הישגיו. "הגיע הזמן שגם איציק יסיק מסקנות", אמר גורם בקבוצה, "לא רק המאמנים טועים ולא רק הם צריכים לקחת אחריות".

אחוזי ההצלחה של מאמני בית"ר בעשור האחרון

"איציק היה עצוב"

דובר בית"ר ירושלים מסר אמש בתגובה לדברים: "הטענה שקורנפיין כביכול הראה למלמיליאן את הדרך החוצה, אינה נכונה. איציק היה עצוב כשאורי בא וביקש לעזוב. זה נכון שאיציק לא לחץ על אורי להישאר, אבל הוא לא פיטר אותו. זו היתה החלטה משותפת. אורי יצא מהפגישה עם איציק עם חיבוקים ונשיקות.

"לפני חודש, כשאורי רצה להתפטר, איציק עמד על הרגליים האחוריות ולא נתן לו ללכת. בנוגע לסיכום עם מילנקוביץ', לא עדכנו את איציק. הגיעו לגביו דרישות נוספות שחרגו מהתקציב ואיציק סרב להחתימו. הפנייה לרוני לוי נעשתה רגע אחרי הפרידה מאורי ולא לפני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ