איוונדר הוליפילד נאחז בחבלים

כשאגדת איגרוף עולה לקרב מול יריב אלמוני בעיירה קטנה במערב וירג'יניה, ההנחה היא שצרות כלכליות דחפו אותו לשם. אבל גם בגיל 48 ממשיך איוונדר הוליפילד להאמין שהוא מסוגל לחזור להיות אלוף העולם במשקל כבד, אפילו אם כל השאר סבורים אחרת

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

כמעט 20 שנה מאוחר יותר, איוונדר הוליפילד עדיין זוכר היטב את מסיבת העיתונאים המשותפת עם ג'ורג' פורמן לקראת הקרב ביניהם. הוליפילד, אז בן 28, ישב סמוך לעמיתו בן ה-42 ושמע אותו נאבק בשאלות על גילו המתקדם ובלגלוג על שאיפתו לזכות פעם נוספת באליפות העולם במשקל כבד. "גם כשישבתי שם חשבתי על הדברים שפורמן אמר", מספר הוליפילד, "הסכמתי כשהצהיר שגיל אינו גזר דין מוות, אבל לא יכולתי לומר זאת בגלל שעמדתי להתאגרף מולו וזה היה הזמן שלי".

הקרב באפריל 1991 באמת התגלה כזמן של הוליפילד, שניצח ושמר על שלושת תאריו (WBC ,WBA ,IBF), אבל פורמן לא אמר נואש. שלוש שנים מאוחר יותר ניצח המתאגרף בן ה-45 את מייקל מורר (שבדרך הכניע את הוליפילד עצמו) וזכה בשתיים מהחגורות הללו, כדי להפוך לאלוף העולם המבוגר ביותר בין ההתאחדויות הגדולות. כעת, פורמן הוא המודל של הוליפילד בן ה-48.

איוונדר הוליפילד חובט בפרנסואה בות'ה באפריל האחרון. "כעת, כשאני ממשיך בדרך למטרה שלי, לאנשים יש בעיה עם כך" (תצלום: גטי אימג'ס )

"אחד מהדברים החשובים שלמדתי מפורמן זה שהגיל אינו העניין", מציין הוליפילד, מקצוען מאז 1984, "כעת, כיוון שאני ממשיך בדרך למטרה שלי, לאנשים יש בעיה עם כך. פורמן עשה את זה פשוט בגלל שהוא לא פרש".

בשבת יקיים הוליפילד את הקרב ה-56 שלו כמקצוען. זה לא יקרה בלאס וגאס או במדיסון סקוור גארדן, אלא בעיירה קטנה במערב וירג'יניה. היריב לא יהיה מורר, מייק טייסון, רידיק בו, לארי הולמס, לנוקס לואיס, באסטר דגלאס ושאר יריביו המוכרים משנות ה-90', אלא מתאגרף דרג ב' בשם שרמן "הטנק" וויליאמס. הימים הנוצצים חלפו, אך הוליפילד מאמין שהם עוד יכולים לחזור.

"הוא לכוד בפנטזיה"

"המטרה שלי היא להיות אלוף העולם הבלתי מעורער במשקל כבד", הוא משפט שהוליפילד משמיע שוב ושוב. מבחינתו זה פשוט - זה כל מה שהוא יודע כבר 40 שנה, מהרגע בו מאמן לבן התרשם מהילד השחור החובט בשק בעוצמה. "הוא אמר, 'אתה יודע שתוכל להיות אלוף העולם במשקל כבד?'", משחזר הוליפילד, "אמרתי לו שאני בן שמונה. הוא אמר שלא תמיד אהיה בן שמונה. אז הבטתי בו ושאלתי מה זה אלוף העולם במשקל כבד. לא ידעתי דבר על איגרוף. הוא שאל אם שמעתי על מוחמד עלי, והסביר שאוכל להיות בדיוק כמוהו".

עלי היה רק אחד, אך בשיאו היה הוליפילד מתאגרף אדיר. בארצות הברית ציינו לאחרונה 20 שנה ליום בו גבר על דגלאס והפך לראשונה לאלוף העולם, כשהוא מחזיק בשלוש חגורות. מאז הפסדו הראשון, מול בו בדצמבר 1992, הוא זכה מחדש בחגורות שונות ארבע פעמים, כשבדרך הוא מנצח פעמיים את טייסון, וגם משאיר פיסה מאוזנו בפיו של יריבו.

אבל זה היה מזמן. "אני מודאג עבור אנשים שבתקופה קשה כלכלית, משלמים לפחות 500 דולר כדי לראות אילו רפלקסים נותרו לו", כתב טים דאלברג, פרשן סוכנות אי-פי, שעוקב אחריו מאז 84', "זה לא הוליפילד מהעבר, זה סתם הוליפילד ששייך לעבר. פעם הוא הפחיד את האיש הרע בעולם, כעת הוא לכוד בפנטזיה שאין לו סיכוי להגשים".

הרי הוליפילד לא מסתפק בזכייה באחד מהתארים הנחשבים. הוא רוצה את כל ארבע חגורות אליפות העולם הגדולות, שנמצאות בידי ולדימיר קליצ'קו, ויטלי קליצ'קו ודייויד היי. "אם יישארו לי שלושה קרבות, אני רוצה להילחם נגדם", הוא אומר, "או שאחד הקליצ'קואים יתמודד נגד היי ואני מול הקליצ'קו השני, ואז שני המנצחים ייפגשו. מה שדרוש כדי להיות אלוף בלתי מעורער. אומרים שאקח סיכון גדול אם אלחם בהם, אבל גם הם ייקחו סיכון כשיתאגרפו מולי".

לא בטוח. אין מה לעשות, הגיל עושה את שלו ולמרות שהוליפילד מתעקש כי את העוצמה הפיסית הוא המיר בחוכמת זירה, שני ניסיונותיו הקודמים לזכות בחגורה נכשלו. באוקטובר 2007 הוא הפסיד ברוסיה לסולטן איברגימוב בקרב על התואר של WBO, ובדצמבר 2008 לא הצליח לגזול מניקולאי ואלויב את הכתר של WBA.

אחרי המפגש עם ואלויב הוא לא התאגרף במשך יותר משנה. רק באפריל האחרון חזר לזירה וניצח את פרנסואה בות'ה, יריב לא נחשב במיוחד. בדיוק כמו וויליאמס וכמו בריאן נילסן, יריבו הבא בעוד חודשיים. אותו נילסן שהגיע בזמנו לקרב מול טייסון במאזן 61-1, חטף מהלומות במשך שישה סיבובים ונטש, חוזר עכשיו מתשע שנות פרישה כדי להתמודד, בגיל 45, עם יריב בן 48.

לא שותה, לא מעשן

הוליפילד מספר שהתרשם מהיכולת שהציג בחודש שעבר ברנארד הופקינס, שסמוך ליום הולדתו ה-46 סיים את הקרב מול ז'אן פסקל בתיקו. הופקינס, לעומת זאת, לא ממש מתרשם מהוליפילד, והבהיר שאינו רואה בו יריב פוטנציאלי. "זאת תהיה מכה לשם ברנארד הופקינס אם הוא יתמודד נגד בחור שהיה צריך לפרוש לפני שש-שבע שנים", אמר הופקינס. דגלאס, שפרש מזמן, דווקא מבין את תקוותיו של הוליפילד: "אני לא מאשים אותו, בגלל שזה מטורף עד כמה הקטגוריה הזאת חלשה".

הוליפילד, מצדו, מסתכל רק על עצמו. אם בעבר היה עורך אימוני ריצה וחבטה מתישים ללא הרף, כעת לוח הזמנים שלו גמיש יותר ונותן לו זמן להתאוששות. לקרב הקרוב התכונן במשך שלושה שבועות בלבד. סגנון החיים הבריא בו נקט לאורך השנים תמיד נותן לו בסיס יציב. משקלו כמעט לא השתנה. "הוא לא שותה ולא מעשן, הוא במצב פיסי אדיר", מציין מאמנו טומי ברוקס, "הוא יודע להתאגרף והוא תמיד בכושר. הוא רק צריך לעבוד על התזמון. זה עניין של אסטרטגיה".

אנשים טוענים שהוא בצרות כלכליות, חרף עשרות המיליונים שהרוויח לאורך השנים. ספק אם האחים קליצ'קו או היי בכלל יבחרו דווקא בו כיריב עתידי. אבל בזמן שהוא רואה את אלייז'ה בן ה-13, אחד מ-11 ילדיו, עושה את צעדיו הראשונים בזירה, הוליפילד חוזר לאותו יום נגד דגלאס, כשהיה בן 28: "אנשים לא ידעו אז אם אני טוב מספיק. כשהייתי בן 30 והפסדתי לבו, התחילו לקרוא לי זקן. אם אמשיך לנצח, לא תהיה ברירה אלא לקחת אותי ברצינות. אני עדיין עומד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ