מכבי ת"א: מוטי איוניר בין בנימין בן אליעזר לאבי נמני

עשור לאחר ההברקה של חיים רמון, ניתן לשאול האם איוניר הוא מאמן מכבי, או שמא מאמן מכבי הוא איוניר? ומה זה אומר על נמני?

איתי מאירסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי מאירסון

הפוליטיקה של תחילת העשור הקודם הפיקה מחיים רמון אבחנה יוצאת דופן בחדותה כלפי עמיתו למפלגה, בנימין בן אליעזר. "העם חושב שפואד הוא שר הביטחון. מה שהעם לא מבין זה ששר הביטחון הוא פואד", אמר. עשר שנים עברו מאז, במהלכן הבין העם דבר או שניים גם על רמון עצמו, אבל אם נחליף את המלים "פואד ב"איוניר" ו"שר הביטחון" ב"מאמן מכבי", נגלה שהמשמעות לא איבדה מערכה.

בין שר הביטחון למאמן מכבי. בן אליעזר (במרכז) ורמון (תצלום ארכיון: אוריאל סיני)

אז מה יהיה נכון יותר לומר? האם איוניר הוא מאמן מכבי - או שמא מאמן מכבי הוא איוניר? ובכן, מעטים יחלקו על הטענה שאיוניר הוא האיש הנכון במקום הנכון. בניגוד לפואד, לאיוניר יש את היכולות להציל אוניית פאר שחרטומה פונה למצולות. אם יש עקיצה בקביעה החיים רמונית ההיא, הרי שהיא מכוונת כלפי תפקידו של מאמן כדורגל בכלל ולא כלפי איוניר עצמו. והנה האמת העירומה על מאמני כדורגל: השפעתם על הקבוצה קטנה מכפי שהם ואנחנו חושבים.

בניגוד למאמן כדורסל, שרוקח ביד כימאי כל מהלך על הפארקט, לפני המשחק ובמהלכו, השפעתו של מאמן כדורגל על קבוצתו שולית למדי. רוב עבודתו מתבצעת בקיץ, מול סוכני שחקנים מיוזעים ומעל חוזים ועטים שלופים. ברגע שהסגל אויש - רוב עבודתו של המאמן מאחוריו. את הפער העצום שבין מעמדו הרם לבין השפעתו בפועל על קבוצתו, פותרים שוחרי הכדורגל באמצעות שימוש במוטיבים מאגיים, שאינם קשורים למשחק: לגרנט יש תחת, לקשטן יש חמסה, מוריניו הוא "המיוחד".

כמו במאי מחליף. איוניר, אתמול (תצלום: ניר קידר)

מה נותר לו למאמן, כאשר גם את מלאכת הליהוק לקחו לו? איוניר משול לבמאי מחליף שהוזעק לסט צילומים באמצע ההפקה. התסריט, הדמויות, השחקנים והתפאורה - כל אלה נכפו עליו. כל שנותר לו הוא לצעוק "אקשן" ו"קאט" במקומות הנכונים. את עטר הוא לא ילמד לשחרר כדור בזמן, את אבידור הוא לא ילמד לבעוט לשער, את סבן הוא לא ילמד להגביה. המבחן האמיתי של איוניר יתחיל בקיץ. ועדיין, את שני המשחקים הראשונים שלו הוא עבר בהצטיינות, והוכיח שיותר משנמני היה המאמן הקודם, המאמן הקודם היה נמני.

הסטטיסטיקה של רוני לוי ובית"ר ירושלים | שלומי ברזל

ברוך הבא לבלומפילד: מוטי איוניר ומכבי הביסו את אשדוד

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ