דעת מומחה/ סופרת: מקום מפגש

דעת מומחה/ סופרת

שלומית גיא, דעת מומחה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומית גיא, דעת מומחה

בקרב המרצים במכללה בה אני מלמדת מסתובב סיפור על אירוע שהתרחש במהלך שיעור פסיכולוגיה בנושא הפרעות אובססיביות. דלת האולם נפתחה, ומספר סטודנטים דחפו ראש פנימה כדי לשאול: "סליחה, פה אתיקה בארגונים?". לאחר שסיים ללמד, דפק המרצה על דלתו של ראש המחלקה וטען: "שמעתי על קורסים מוזרים, אבל מה הקשר בין פואטיקה לארגונים, ולמה אתם מלמדים קורס כזה?".

כמובן שאין קשר ברור. ארגונים וביורוקרטיה מתבססים על חשיבה רציונלית, היררכיה וניהול. הפואטיקה והליריקה מתבססות על רגש. המקום היחיד בו נפגשים ארגונים ופואטיקה, ביורוקרטיה וליריקה, הוא איצטדיון הכדורגל. מועדון הכדורגל מתנהג כארגון ביורוקרטי: למלא טפסים, לאייש תפקידים ולשלם שכר. אוהדים ממלאים את תפקיד המשוררים.

אני לא אוהדת כדורגל, אלא אוהדת אוהדי כדורגל. אני לא חוקרת כדורגל, אלא חוקרת אוהדי כדורגל; בעיקר מתוך רצון להבין איך אלפי גברים, שרגע לפני המשחק יחתכו אותך בכביש, עומדים במשך שעה וחצי, בגשם ובחום, ושרים מכל הלב.

במשך שנה חקרתי את הכדורגל האנגלי, הסממן המרכזי של ארגונים ביורוקרטיים יעילים ומוצלחים. לעומת זאת, ברוב האיצטדיונים באנגליה האוהדים פחות יצירתיים מהישראלים. כל אוהדי ליוורפול מצטרפים כשברמקולים מושמע "You'll never walk alone", אבל דגלים מעשה ידי אוהד הם מראה נדיר ושירים עם מלים מקוריות הופכים נדירים.

קשה לי ללכת לאיצטדיונים בישראל. לטעמי, ההתאחדות צריכה לחייב מנהלי קבוצות להשתתף בקורסים של אתיקה בארגונים. מטרת קורסים אלו תהיה להבהיר לאחראים את החשיבות של מתקנים ראויים, חדרי שירותים וביטחון אישי של אוהדים/צרכנים. בכיתה ליד כדאי לפתוח קורס בפואטיקה של ארגונים. עם כל הכבוד לחשיבה רציונלית, חלוקה היררכית וניהול פורמלי, הכדורגל צריך קודם כל לשמר את הרגש, הקירבה והאהבה של האוהד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ