העדויות שמאיימות לרסק את מורשת לאנס ארמסטרונג

לאנס ארמסטרונג סיים השבוע את הקאמבק שלו בזירה הבינ"ל ללא כל הישג כשחקירת סמים מאיימת להכתים את הקריירה המפוארת של הרוכב האגדי, נותר רק לשאול: למה לעזאזל הוא היה צריך לחזור?

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

קור הרוח שלו מפורסם, אבל בשבוע שעבר נדמה היה שסבלנותו של לאנס ארמסטרונג פוקעת. לפני הקטע השני בטור האוסטרלי שוחח רוכב האופניים עם עיתונאים, שהתעניינו רק בדבר אחד: האשמות הסמים החדשות נגדו שפורסמו במגזין "ספורטס אילוסטרייטד".

"אין לי דבר לומר", השיב ארמסטרונג. כשהעיתונאים המשיכו בקו זה, הוא הודה שעיין בדיווח והוסיף: "אין שם כלום. כפי שאמרתי, אין לי דבר לומר". העיתונאי הבא ששאל בעניין כבר גרם לו להתפרץ: "בחור, אתה עד כדי כך טיפש? איזה חלק ב'אני לא מגיב' אינו ברור לך?".

באוסטרליה ציינו השבוע בהתלהבות כי ארמסטרונג לא מיהר לעזוב את המדינה עם סיום הטור המקומי שלשום, אלא המשיך לבריסביין והשתתף אתמול ב"מירוץ טוויטר", שהכנסותיו הוקדשו לנפגעי השיטפון בקווינסלנד. 2,500 אוהדים עודדו את הרוכבים במסע בן 25 ק"מ. רבים הופיעו עם חולצות צהובות וצמידי "ליבסטרונג", הקרן שהקים למלחמה בסרטן. ארמסטרונג זכה לעידוד רב. לא פלא שהרוכב בן ה-39 לא מיהר חזרה לארצות הברית, לקבלת פנים צוננת יותר.

מוקדם לקבוע אם וכיצד ייצא ארמסטרונג מהפרשה הנוכחית, אבל את חזרתו מהפרישה כבר ניתן לסכם. השנתיים בהן שב לדהור בכבישים לא תרמו למורשתו כספורטאי, וגם לא הזיקו לה. הוא לא הביך את עצמו. גם הפגיעות שהפגין כרוכב וסדרת בדיקות הסמים הנקייה, שהיתה יכולה לשפר את מעמדו בקרב החושדים בו וסתם כאלה ששונאים מצליחנים, לא תרמו לו דבר. לא תחת העננה הכבדה הזאת.

דווקא לקראת הטור האוסטרלי - המירוץ המקצועני האחרון שלו מחוץ לארצות הברית - נראה שהחבל מתהדק סביב צווארו. זה חודשים מנהל חבר מושבעים רחב בלוס אנג'לס חקירה פדרלית, שכנראה הולכת ומתמקדת בארמסטרונג. העדויות חסויות, אך קשה להתעלם מזהות העדים - עמיתים וחברים לשעבר כמו טיילר המילטון, ג'ורג' הינקאפי, קווין ליבינגסטון וכמובן פלויד לאנדיס. אותו לאנדיס שבעקבות טענותיו שארמסטרונג עודד רוכבים להשתמש בסמים בימיהם המשותפים בקבוצת יו.אס. פוסטל לפני עשור, החלה בכלל הפרשה.

המסלול של לאנס ארמסטרונג

היה או לא היה?

החקירה הזו יכולה ללכת לכל כיוון, גם מפני שיו.אס. פוסטל זכתה בתמיכת רשות הדואר האמריקאית ולפיכך גם למימון ממשלתי. הלבנת כספים, מרמה, סחר בסמים, הונאה - הכל על השולחן. וזה יכול להגיע אפילו לעונש מאסר. תשאלו את מריון ג'ונס. האדם שניהל את החקירה ששלחה אותה לבית הסוהר, ג'ף נוביצקי מה-FDA (מינהל המזון והתרופות), עומד גם בראש הבדיקה הזאת. ומסתבר שהוא הופך כל אבן.

"בשנה שעברה שוחחתי עם נוביצקי בטלפון ממושכות. האיש מתואר על ידי אנשים כאליוט נס של החוק, ואם הוא בעקבותיך אתה בצרות. הוא לא לוקח תיקים בהם לא יזכה. לבחורים האלה יש יחס גבוה מאוד של הרשעות. אני לא חושב שזה יסתיים בתוצאה טובה אם אתה לאנס ארמסטרונג".

את הדברים הללו אמר החודש מייק אנדרסון, שבין 2002 ל-2004 שימש מכונאי ועוזר אישי של ארמסטרונג. כעת הוא יוצא נגדו. לדבריו, כשארמסטרונג ביקש ממנו באותה תקופה לנקות את דירתו בספרד מכל חפץ שמזכיר את אשתו לשעבר, משום שהתכוון להביא למקום את חברתו אז שריל קרואו, הוא גילה במקלחת קופסה שעליה נכתב "אנדרו". מדובר בקיצור ל"אנדרוסטנדיון", חומר אסור.

"כשסוף סוף הבנתי מה קורה זה מאוד הטריד אותי, כי לאנס היה חבר", אמר אנדרסון ל"סנדיי סטאר טיימס" בניו זילנד. לאחר שסיים את עבודתו עם ארמסטרונג, הוא תבע את הרוכב בטענה שהפר הבטחה לסייע לו להקים עסק. בתביעה הוזכרה הקופסה האמורה, ובנוסף טען אנדרסון כי עזר לארמסטרונג להטעות בודקי סמים שהתקשו לאתר אותו. השניים הגיעו לפשרה מחוץ לבית המשפט, ואנדרסון מנהל כיום חנות אופניים בוולינגטון.

"כשנאלצתי לומר 'אני יודע מה קורה', זה היה כמו להגיד לחבורת ילדים שאין דבר כזה סנטה קלאוס", הוסיף אנדרסון, "זה פוצץ את הבועה להרבה אנשים. אנחנו שומעים את אותם שקרים שוב ושוב, והם הופכים לאמת. אנשים משמיעים חצאי אמיתות והציבור קונה את זה, בגלל שאם שרדת את מחלת הסרטן, הרבה יותר קל להאמין לך כי בני אדם זקוקים לתקווה הזאת".

ל"ספורטס אילוסטרייטד" כבר אין תקווה. מי שהיה ספורטאי מסוקר במיוחד במגזין, זכה השבוע לכתבה מאשימה המונה יותר מ-5,700 מלים. כותבי התחקיר שוחחו עם עשרות אנשים ומעלים מספר טענות - חלקן ישנות, אחרות חדשות. הם מדברים על גישה שקיבל ארמסטרונג ל"המ-אסיסט", חומר ניסיוני שנועד לעזור לאנשים שאיבדו דם רב, ויכול היה לסייע גם לספורטאי; על תוצאות בעייתיות בנתוני הטסטוסטרון בבדיקות שעבר בשנים 93', 94' ו-96' והקשר שלו לפרופ' דון קייטלין, ששימש ראש המעבדה שטיפלה בהן; על העדויות הידועות של רוכב העבר פרנקי אנדראו ואשתו, שטוענים כי היו עם ארמסטרונג בבית החולים, כשחלה בסרטן וסיפק לרופאים רשימה של חומרים משפרי ביצועים בהם השתמש.

באותו מעמד, לדברי בני הזוג, נכחה גם סטפני מקילוויין, ידידה של הרוכב, שבשנים האחרונות הספיקה להכחיש ששמעה את הדברים, ואז להודות בהם. בספטמבר אשתקד גם היא העידה מול חבר המושבעים. סטיבן סווארט הניו זילנדי, שרכב עם ארמסטרונג כבר ב-95', טוען שהאמריקאי דחף אותו ואת חבריו לקבוצה להשתמש בסמים. "הוא היה היוזם, זו היתה עצתו", אמר.

יש רק בעיה אחת בכל הטענות הללו. הן עדיין רק טענות, עדויות. הוכחות חד משמעיות, ראיות חותכות - אין. אפילו סווארט מספר שלא ממש ראה את ארמסטרונג נוטל סמים. הבעיה היא שאנשים רבים יוצאים נגד הרוכב האגדי, וגם אם לחלקם יש אינטרס - לאנדיס, למשל, תובע אותו - קשה להאמין שכולם משקרים. גם בקרב העיתונאים האמריקאים אין לארמסטרונג תמיכה חזקה כבעבר. בציבור התמונה מעט שונה, לפחות עתה. "האמריקאים רואים את ענף האופניים אחרת מאשר את הבייסבול", הסביר מייקל רוזנברג ב"דטרויט פרי פרס", "לא אכפת לנו לגבי פשעים נגד ההיסטוריה של הענף או חבורת אירופאים חסרי משמעות עבורנו".

מוותר על הפסל

לפי דיווחים, בחודש הבא יזמן נוביצקי את ארמסטרונג עצמו להעיד. יש לו זמן לכך. באוסטרליה הוא סיים שנתיים של קאמבק סביר, ולא יותר מכך - מקום שלישי בטור דה פראנס 2009, מקום 23 אשתקד. הרי שום מירוץ אחר לא באמת חשוב. בטור האוסטרלי הוא בעיקר סייע לרובי מקיואן, וסיים במקום ה-67.

ארמסטרונג מודה שהקאמבק לא היה הצלחה כבירה, "אבל זה מה שקורה בספורט. חשבתי שאזכה בטור פעם נוספת. זה היה שונה ממה שציפיתי, אבל זאת המציאות. עשיתי כל מה שיכולתי. אין חרטות, בכלל לא. היו חוויות נפלאות, הרבה נסיעות, ראיתי דברים נהדרים. ללא הספורט, הקרן שלי והמסר שלה לא היו מה שהם היום ברחבי העולם, וזה כנראה הדבר החשוב ביותר".

על האשמות הסמים הוא, כאמור, ממעט להגיב. "אני לא מאבד שינה, אף פעם. אין לכך השפעה על חיי, אפס. אנשים יכולים להמשיך לחפש. אם אתה מנסה להסתיר משהו, לא תצליח לעשות זאת במשך עשר שנים. אף אחד לא נבון עד כדי כך", אמר החודש בהתבטאות נדירה. הרי יש לו צוות של אנשי משפט ויחסי ציבור שיגנו עליו ויפרסמו את ההכחשות. רק לפני חצי שנה הצטרף אליהם מארק פביאני, ששימש יועץ מיוחד בבית הלבן.

בזמן שבלוס אנג'לס הולכות ונערמות עדויות שעלולות לקבור את תדמיתו ועתידו (או לא), מתכוון ארמסטרונג להמשיך לתמוך בחולי סרטן, וכן לשוב לאהבותיו הראשונות: טריאתלון ורכיבה בהרים. על פוליטיקה הוא לא חושב. אולי בעתיד, אם מצבו יאפשר זאת. "אני עוזב בידיעה שנתתי הכל", הוא אומר, "אני לא צריך שמישהו יציב עבורי פסל או שלט. הענף היה טוב מאוד עבורי. זה היה מסע טוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ