הקשר בין כדורגל לכדור ורגל

עוזי דן
שווה בדיקה XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
שווה בדיקה XL

1. בפוטבול (אמריקאי, אבל גם אוסטרלי וגו') משחקים בידיים, אז איפה ההיגיון בשם הענף? האם הפוטבול האמריקאי הוא תולדה של הראגבי? למען האמת, חוץ מצורת הכדור, המשחק שונה מאוד.

2. האם פוטבול פופולרי יותר מבייסבול, כפי שטוענים אוהדיו?

עדי מ.

1. "פוטבול" (כדורגל) הוא שם כללי למגוון משחקים ששוחקו החל מימי הביניים המאוחרים. אלה כללו משחקי כדור רבים, בחלקם לאו דווקא בעטו בכדור. למעשה, המחשבה שכדורגל נקרא כך בגלל שבועטים בו ברגל זו פרשנות מאוחרת ושגויה לשם הכללי, מתוכו צמח המשחק הפופולרי ביותר בעולם.

מקור השם במשחקי האיכרים, האריסים ובקיצור דלת העם. אלה שיחקו תוך הליכה וריצה, על הקרקע, בניגוד לאריסטוקרטים והאצילים, בעלי האחוזות והקרקעות, ששיחקו כשהם רכובים על סוסים במשחקים דוגמת פולו. עבור האחרונים, משחק "על הרגליים" היווה פחיתות כבוד. היסטוריוני הספורט בכלל והכדורגל בפרט (ביל מארי בספרו המצוין The World's Game, למשל) מסכימים כי זו הסיבה האמיתית לשם "כדורגל".

חלק ממשחקי הכדורגל הגיעו מאנגליה לארצות הברית. במחצית הראשונה של המאה ה-19, פוטבול במובן הרחב שלו שוחק באוניברסיטאות האמריקאיות המובילות. בהכללה, זה היה משחק בו היו צריכים להעביר כדור לקו מסוים בכל אמצעי אפשרי. שתי הקבוצות כללו עשרות רבות ואף מאות אנשים, והאלימות היתה רבה עד כדי כך שבאוניברסיטת ייל הוצא המשחק מחוץ לחוק ב-1860.

ביבשת הישנה התחיל להתפתח הכדורגל המודרני מתוך הראגבי, עם חוקים שונים, ובסופו של דבר נפרד ממנו לגמרי. מעבר לאוקיינוס האטלנטי, באוניברסיטאות היוקרה, שיחקו בשנות ה-60' וה-70' של המאה ה-19 גרסאות של ראגבי ושל הפוטבול האמריקאי, כשדווקא משחק "הריצה" (העברת הכדור ברגליים) היה פופולרי ממשחק "הנשיאה" (העברה בידיים). שילוב של שני המשחקים נוסה על ידי תלמידי בית ספר בבוסטון ב-1862 ונודע כ"משחק בוסטון", אבל הגרסה הפופולרית היתה דווקא זו שכללה כדור עגול, איסור שימוש ביד וכו'. למעשה, משחק הפוטבול הראשון בין מכללות, ראטגרס נגד פרינסטון ב-1869, היה משחק כדורגל ולא פוטבול, רק שהוא כלל 25 איש בכל צד.

בעוד רוב האמריקאים שיחקו גרסה מסוימת של כדורגל, וכאשר באוניברסיטאות התנסו ב"משחק בוסטון", דווקא בקנדה שיחקו ראגבי, או משהו דומה לו. במפגש כפול בין אוניברסיטת מקגיל לאוניברסיטת הרווארד ב-1874 שיחקו בצד האמריקאי (הרווארד) את "משחק בוסטון" בכדור עגול, בעוד בגומלין בקנדה השתמשו בכדור אליפטי למשהו שדומה יותר לראגבי. בהרווארד התלהבו מהגרסה הקנדית. שנתיים אחר כך ייסדו, יחד עם נציגים מאוניברסיטאות ייל, פרינסטון וקולומביה, ועדה שקבעה את חוקי המשחק החדש.

הוועדה המשיכה להתכנס ואחד מנציגי ייל בה, וולטר קאמפ, חולל שינויים מפליגים ונחשב היום בצדק לאבי הפוטבול האמריקאי. שורה של שינויים שיזם הפכו את הפוטבול האמריקאי למשחק שונה מאוד מזה ששיחקו כמה שנים קודם לכן ודמה לראגבי.

קאמפ הציע ב-1878 כמה הצעות שרובן התקבלו רק כעבור שנתיים, בהן הורדת מספר השחקנים מ-15 ל-11, אפשרות המסירה ביד ולא ברגל בתחילת מהלך ואולי הדבר המשמעותי והחשוב ביותר, מה שמילולית נקרא "קו המריבה" - החיץ בין שתי הקבוצות בתחילת המהלך. עד אז, בראגבי ובדומיו, התחולל תוהו ובוהו בתחילת כל מהלך, שכלל עדר אנשים המנסים לזכות בכדור. הרעיון של קאמפ הכניס סדר בשיגעון, והפך את המשחק לענף חכם שהלך והתפתח עד ליצירת הכדורגל האמריקאי, פוטבול.

המשחק החל לצבור פופולריות ברחבי ארה"ב, אבל היה אלים ביותר ומקרי פציעה קשים ואף מקרי מוות לא היו נדירים. המשחק השנתי בין הרווארד לייל, ב-1894, הפך ארבעה שחקנים לנכים וכונה "הטבח של האמפדן פארק"; המשחק המסורתי בין הצבא לצי לא שוחק כמה שנים בשלהי המאה ה-19 בעקבות מוות של שחקן. כאשר ב-1905 ארעו לא פחות מ-19 מקרי מוות במשחק, איים הנשיא טדי רוזוולט להוציאו אל מחוץ לחוק.

בשלהי 1905 ובתחילת 1906 שונו עוד כמה חוקים, כולל איסור על משיכות והתרת המסירה קדימה, בשונה ממשחקי הראגבי לסוגיהם. שינויים אלה הורידו משמעותית את מפלס האלימות, העלו את פופולריות המשחק ופוטבול אמריקאי הפך לענף בפני עצמו.

2. כיום, פוטבול אכן פופולרי יותר מבייסבול, הן באחוזי הצפייה בטלוויזיה, הן בממוצע צופים במגרש וגם ברמת ההתעניינות. בסקר שנערך לפני כשנתיים אמרו 30% מהאמריקאים כי הענף האהוב עליהם הוא פוטבול, לעומת 23% שבחרו בבייסבול. פוטבול מכללות הגיע למקום השלישי עם 15%, כך שמעשית הפוטבול פופולרי מהאחרים באופן ברור. כדורסל, כדורסל מכללות, מרוצי מכוניות, הוקי וגולף באים אחר כך, עם אחוזים חד ספרתיים לכל ענף.

אז איך קוראים לזה | סוקר? פוטבול? כדורגל!

לא פעם ולא פעמיים לועגים אנשי כדורגל אירופאים או לא-אמריקאים לשימוש הרווח בארה"ב במונח Soccer לתיאור כדורגל. "זה לא סוקר, זה פוטבול", הם טוענים. מדובר בחוסר ידיעה, שלא לומר בורות היסטורית.

ה"סוקר" הוא השם הראשון לכדורגל המודרני, כפי שאנחנו מכירים אותו כיום, ומקורו ממש לא בארצות הברית אלא דווקא באוניברסיטת אוקספורד האנגלית. באוקספורד נהוג להוסיף סיומת "er" לכל כינוי, מה שנודע לימים בסלנג האנגלי כ"er-The Oxford". שחקן ראגבי, למשל, היה מכונה rugger.

כאשר החל להתפתח הכדורגל המודרני, הוא נקרא Association Football, על שם ההתאחדות האנגלית לכדורגל שזה הוקמה. הקיצור של המונח היה "assoc", ויחד עם הסיומת האוקספורדית הפך שחקן הכדורגל המודרני ל"סוקר" כמו ששחקן רוגבי הוא "ראגר". הראשון שנטען כי טבע את המושג היה סטודנט אוקספורדי בשם צ'רלס רפורד בראון ב-1895, אך ככל הנראה הוא היה בשימוש עוד לפני שזה הגיע לאוניברסיטה.

עם הזמן הפך המונח לשם נרדף לא לשחקן הכדורגל אלא למשחק עצמו, כי המלה "פוטבול" תיארה קשת של משחקים - מראגבי ועד כדורגל. למעשה, עד שנות ה-40' של המאה ה-20 הבריטים קראו לכדורגל "סוקר" והאמריקאים רק חיקו זאת. עם הזמן, המושג "פוטבול" הפך למזוהה עם הכדורגל המודרני, בעוד "סוקר" וסוגי משחק אחרים כונו על פי חוקיהם - ראגבי, כדורגל אירי, כדורגל אוסטרלי וכו'.

כיום, רק שתיים (ארה"ב וקנדה) מתוך 45 מדינות בהן אנגלית היא שפה רשמית משתמשות ב"סוקר" לתיאור הכדורגל המודרני. כל השאר פשוט משתמשות ב"פוטבול". גם אוסטרליה, שנבחרתה עדיין מכונה "הסוקרוס", שינתה לאחרונה את שם ההתאחדות שלה ומשתמשת במלה "פוטבול". כל זה לא משנה את העובדה ש"סוקר" היא מלה שמקורה באנגליה, שם השתמשו בה בצורה נרחבת. לפחות בזה אין צורך להאשים את האמריקאים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ