אליפות אוסטרליה הפתוחה: נובאק דיוקוביץ' הדיח את רוג'ר פדרר

נדאל לא לבד: נובאק דיוקוביץ' לא התרשם מאלוף אוסטרליה והדיח את רוג'ר פדרר בחצי הגמר עם ניצחון חלק בשלוש מערכות. נה לי גברה על ווז'ניאקי ותפגוש את קלייסטרס בגמר הנשים

הארץ
שירות "ספורט "
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הארץ
שירות "ספורט "

לילה בלי כוכב. יממה אחרי הדחתו הכואבת של רפאל נדאל ברבע הגמר, מצא עצמו היום (חמישי) גם המדורג 2 בעולם, רוג'ר פדרר, יורד חפוי ראש מהמגרש המרכזי במלבורן, לאחר שנוצח על ידי נובאק דיוקוביץ' (3) בשלוש מערכות, 6-7, 5-7, 4-6, שארכו שלוש שעות. ואיזה מסכנים המארגנים שייחלו לגמר הקלאסי של נדאל ופדרר.

מעטות הפעמים בשנים האחרונות בהן נערך גמר גראנד סלאם ללא פדרר או נדאל. אחת הפעמים היתה לפני שלוש שנים, אז גבר דיוקוביץ' על ג'ו-ווילפרד טסונגה בדרך לזכייתו היחידה עד כה בתואר גראנד סלאם. כעת, ממתין הסרבי לראות מי יהיה יריבו ביום ראשון - אנדי מארי או דויד פרר - כדי לרשום תואר גראנד סלאם שני בקריירה.

סוגר שנה ללא תואר גראנד סלאם. פדרר, היום (תצלום: רויטרס)

שיאן תארי הגראנד סלאם והאלוף היוצא קיווה לקחת הביתה לתאומות תואר מספר 17 - במיוחד אחרי שיריבו הגדול הודח - אך לא הצליח להתגבר על יכולת נפלאה של הסרבי, ומסיים שנה ללא תואר גראנד סלאם. מערכה ראשונה צמודה הסתיימה בניצחונו של 'נולה' בשובר שוויון, אולם במערכה השנייה גם יתרון 2-5 של השווייצי לא הספיק לו, לפני שהסרבי ביצע מהפך מדהים וניצח 5-7. דיוקוביץ' השלים ניצחון חלק עם 4-6 במערכה האחרונה ושלח את פדרר הביתה, שלושה ימים מוקדם מהצפוי.

"פדרר הפעיל לחץ, אבל ניסיתי להישאר רגוע והצלחתי לתת את אחד המשחקים הטובים שלי בקריירה", אמר המנצח המאושר בסיום, והוסיף: "אני לא בטוח אם ההתרגשות היא בגלל הניצחון על רוג'ר או מעצם ההעפלה לגמר".

על המערכה השנייה סיפר הסרבי: "ידעתי בפיגור 5-2 כי אם אני מפסיד אותה, אי אפשר לדעת כיצד המשחק הזה היה מתפתח. ידעתי שאני צריך לקחת את ההזדמנות בשתי הידיים". על משחק חצי הגמר השני מחר אמר כי הוא "מתכוון לראות אותו במיטה עם מיכל פופקורן"

מהלך המשחק:

מערכה ראשונה צמודה ומרתקת, בה שמרו שני הטניסאים על הגשותיהם, הסתיימה עם ניצחון סרבי בשובר השוויון (3-7) אחרי 57 דקות. דיוקוביץ' המשיך את המומנטום במערכה הבאה ועלה ל-1-2 אחרי שבירה ראשונה במשחק. פדרר העביר הילוך, שבר פעמיים את יריבו העיקש ועלה ל-2-4 ו-2-5 בהמשך, לפני ש'נולה' התעשת והשווה ל-5-5 בדרך להשלמת המהפך עם 5-7 אדיר ו-0-2 במערכות.

בדרך לזכייה שנייה בתואר? דיוקוביץ', היום (תצלום: AP)

פדרר, שעד המשחק היום איבד רק שלוש מערכות בטורניר, נשבר שוב בפתיחת המערכה האחרונה וראה את דיוקוביץ' עולה ל-1-2 ו-3-4 בהמשך, לפני שחגג העפלה לגמר גראנד סלאם רביעי בקריירה עם 4-6 מרשים.

החלומות של ווז'ניאקי, ההיסטוריה של נה לי

קרוליין ווז'ניאקי תמשיך לחלום על תואר גראנד סלאם ראשון על אף מיקומה בפסגת הדירוג העולמי, לאחר שהודחה לפנות בוקר בחצי הגמר על ידי נה לי הסינית (11) בשלוש מערכות מרתקות, 6-3, 5-7, 3-6.

הדנית הצעירה שאפה לרשום גמר ראשון ביבשת החמישית (ושני בסך הכל בגראנד סלאם), אך ראתה את יריבתה עושה היסטוריה לאומית כשהיתה לסינית הראשונה אי פעם שמעפילה לגמר של אחד מארבעת הטורנירים החשובים בטניס העולמי.

התאוששות מופלאה ומקום בגמר. לי, הלילה (תצלום: רויטרס)

ווז'ניאקי כבר היתה בדרך הנכונה להבטיח את מקומה ביום שבת ב"רוד לייבר ארינה", לאחר שניצלה 17 טעויות בלתי מחויבות של לי במערכה הראשונה בדרך ל-3-6 אחרי 39 דקות.

המומנטום נמשך במערכה השנייה עם ווז'ניאקי ששברה במשחקון השלישי ועלתה ל-1-2. לי התעשתה במשחקון השמיני, שברה את הדנית והשוותה ל-4-4, רק כדי להישבר שוב ולהיקלע לפיגור 5-4. הסינית לא התייאשה, הצילה נקודת משחק ושברה חזרה בדרך ל-5-5 ו-5-7 במערכה כולה.

סתם נכנס לי משהו לעין. ווז'ניאקי, לפנות בוקר (תצלום: AP)

יכולת מעוררת כבוד במערכה השלישית סתמה את הגולל על השאיפות של ווז'ניאקי, שירדה מאוכזבת מהמשטח עם 6-3 במערכה השלישית, וראתה את יריבתה חוגגת גמר גראנד סלאם ראשון בקריירה.

יריבתה של לי תהיה קים קלייסטרס (בלגיה, 3), שגברה ללא קושי על המדורגת מקום אחד לפניה, ורה זבונרבה הרוסיה. 3-6, 3-6 תוך שעה ו-12 דקות לקח לבלגית להכניע את יריבתה ולרשום גמר גראנד סלאם שמיני בקריירה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ