אליפות אוסטרליה הפתוחה: במבחן של רוג'ר פדרר

שורה של שאלות "טניסאיות" מציב פדרר בפני יריביו, אך מה קורה כשנדאל, מארי ודיוקוביץ' כבר מכירים את התשובות. עידן חדש?

אלון עידן
אלון עידן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלון עידן
אלון עידן

רוג'ר פדרר מציב בפני היריב שורה של שאלות. השאלות, שמנוסחות ב"טניסאית", נשאלות לאורך משחק בקצב של אחת לחמש שניות: פור-הנד קרוס קורט קטלני - מה תעשה עכשיו? סרב ראשון אפקטיבי - איך תצא מזה? דרופ שוט מדויק נגד כיוון התנועה - קשה לך להגיב, אה? וולי רגיש ליד הרשת - זה כבר גדול עליך, נכון? שורה של שאלות ומרבית השחקנים נכשלים באחת או יותר מהן, אורזים את המחבט ועוזבים את האיצטדיון. כך, פחות או יותר, הוא צבר 16 תארי גראנד סלאם. כך הוא הפך לגדול שחקני הטניס מאז ומעולם.

בסבב ישנם שלושה שחקנים שמכירים את התשובות לכל השאלות: רפאל נדאל, נובאק דיוקוביץ' ואנדי מארי. נדאל לא רק מכיר את התשובות, אלא שיש לו כמה שאלות שהביא מהבית ושפדרר עצמו מתקשה לענות עליהן. מארי מכיר את מרבית התשובות, אבל ברגעי מפתח הוא נלחץ ונסוג כמה שנים לאחור, ככל הנראה בהשפעת אמו שמתעקשת לשבת ביציע ולהנציח את אי ההתבגרות של בנה.

פדרר, אתמול במלבורן (תצלום: אי-אף-פי)

דיוקוביץ' מכיר את התשובות כבר כמה שנים. מבחן נטול שגיאות הוא הגיש כבר בינואר 2008, בחצי הגמר במלבורן, בדרך לזכייה היחידה שלו בגראנד סלאם. העניין עם דיוקוביץ' היה תמיד פסיכולוגי: האם יש לו מנטליות שתאפשר לו להמשיך לענות על השאלות לאורך זמן ובאופן עקבי.

אתמול ענה דיוקוביץ' על השאלות באופן מושלם. פדרר, שמאמין שיריב טוב הוא כמו יהלום - אובייקט ששבירתו מתרחשת באחת, אבל הדרך לשם רצופה מהלומות - חיכה לרגע הקריסה, אבל דיוקוביץ' סרב להישבר. רגע המפתח במבחן הבגרות שעבר הסרבי היה כשפיגר 5-2 במערכה השנייה. התשובה שלו היתה מדויקת: ניצחון בחמישה משחקונים רצופים.

דיוקוביץ', אם לנסח זאת בפשטות, שיחק אתמול טניס יותר טוב מפדרר. פדרר הנוכחי - מי היה מאמין - הוא שחקן שאפשר לשחק טוב ממנו. מחרתיים ייערך גמר גראנד סלאם ללא פדרר ונדאל. האם זה אומר שהטניס העולמי עומד בפני עידן חדש? מוקדם לקבוע, התשובות קשורות למצב הגופני של נדאל ולמצב המנטלי של פדרר. דבר אחד קל לדעת: בעוד מעל ההתמודדות פדרר-נדאל מרחפת הילה היסטורית ומתנוסס לצדה התואר "חובת צפייה", דיוקוביץ'-מארי, שלא לדבר על דיוקוביץ'-פרר, זה משחק טניס. בסך הכל משחק טניס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ