האם הכדורגל הישראלי ישודרג בזכות אירוח אליפות אירופה לנבחרות צעירות ב-2013?

אבל לא בטוח שכל כך מועיל. על פי הניסיון, טורניר אליפות אירופה לנבחרות צעירות, שייערך בארץ ב-2013, לא ינחית בנתב"ג אלפי תיירים, לא יכניס כסף גדול ולא יבשר על אירועים דומים שיגיעו לכאן. ובכל זאת, הקהל המקומי יוכל להציץ בכוכבי העתיד ולחגוג עם הנבחרת. הרי "אם רומניה ארגנה טורניר כזה, גם ישראל יכולה"

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

אליפות אירופה לנבחרות צעירות נערכת כבר 40 שנה, אך רק החל מ-1998, באליפות שנערכה ברומניה, מדובר בטורניר אמיתי, שנערך במדינה אחת (שמונה נבחרות) ולא בשיטת בית וחוץ. כך יהיה בקיץ הקרוב בדנמרק, וכך גם ב-2013 בישראל, כפי שנקבע בסוף השבוע על ידי אופ"א. לכבוד קבלת הזכות לארח, יצא "ספורט הארץ" לבדוק את ההשלכות על המדינות המארחות בשבע המהדורות הקודמות של הטורניר.

מדד העניין. עד 2006 התקיים הטורניר פעם בשנתיים, בדרך כלל בסוף מאי ותחילת יוני, ממש לפני אליפות אירופה או גביע העולם לבוגרים. אך הפוקוס של עולם הכדורגל נטה מן הסתם לכיוון הבוגרים, ובנוסף נמנע משחקנים צעירים לקחת חלק בשני הטורנירים. החל מ-2007, הטורניר עבר לשנים אי-זוגיות, בהן לא נערך טורניר בוגרים.

"אין ספק שהזזת התאריכים היתה צעד נכון של אופ"א וגרמה לעלייה בעניין הצופים באירופה", אומר גורם ב"יורוספורט", "זה לא שאנשים מרותקים למסך, אבל במדינות המשתתפות רואים את המשחקים, גם בגלל שהטורניר לא תקוע לפני חודש של כדורגל ברמה הגבוהה ביותר, אלא בתחילת קיץ שומם יחסית".

גם חשיבות הטורניר צוברת תאוצה. פעם הוא היה זירה לסקאוטים בלבד, אבל אלה מגלים היום שחקנים כבר באליפויות לנערים ולנוער. היום זו הזדמנות להציץ בכוכבים הבאים. הדור שהביא לאיטליה שלוש אליפויות אירופה לנבחרות צעירות בשנות ה-90', הביא אותה לגמר היורו לבוגרים ב-2000; הדור שזכה בטורנירי אליפות אירופה לצעירות ב-00' וב-04' הוביל אותה לתואר העולמי ב-06'. בספרד, מורכבת הנבחרת שזכתה ביורו ובמונדיאל משחקנים שזכו בכל תואר אפשרי בנבחרות הגילאים. גרמניה, אלופת אירופה הנוכחית לצעירות (2009), הציגה לעולם את מסוט אוזיל ותומאס מולר לפני המונדיאל.

"מצד שני", אומר העיתונאי ההולנדי אנדרה הוחבום, "בסופו של דבר זה טורניר גילאים, לכן הוא לא מעניין את הקהל ואף פעם לא יהיה קרוב לרמת העניין של הדבר האמיתי".

מדד הארגון. "זה הרבה עניין של יכולת ניהול וניסיון קודם, אבל מדובר באירוע ספורט בינוני בגודלו ולא מאוד מסובך לאירוח. אני לא חושב שלישראל יהיו קשיים בכך", אומר הוחבום. "אם רומניה ארגנה טורניר כזה ב-98', אין ספק שישראל יכולה לעשות זאת".

מבחינת איצטדיונים, ישנה חלוקה בין מדינות "מתפתחות" בכדורגל האירופי, דוגמת רומניה, שווייץ או ישראל, לבין כאלה ש"מפותחות". בעוד רומניה אירחה את גמר היורו באיצטדיון הלאומי בבוקרשט, במדינות ה"מפותחות" נותנים את הכבוד לערי השדה. באליפות בשוודיה לא התקרבו לשטוקהולם, בהולנד לא אירחו באמסטרדם ארינה או בקויפ של רוטרדם ובפורטוגל התרחקו מליסבון. בישראל, מן הסתם, יתמקדו באיצטדיון רמת גן, בטדי ובבלומפילד.

"אליפות כזו קלאסי לארח באיצטדיונים בינוניים של 15-25 אלף צופים", אומר העיתונאי הפורטוגלי, ז'וזה לואיס פריירה, "אני לא מכיר את האיצטדיונים בישראל, אבל לשחק באיצטדיון גדול וריק ברובו זו טעות. עדיף איצטדיון בינוני שמלא ברובו".

פריירה נוגע בנקודה בעייתית, יחסית, בנוגע לטורניר - מיעוט הקהל. בטורנירים האחרונים הממוצע עלה על 10,000 איש למשחק, לא רע בכלל, אבל אלה המשחקים של הנבחרת המקומית שמגייסים לרוב את מרבית הקהל. בהולנד 07' הגיעו יותר מפי שניים צופים למשחקי הולנד מאשר למשחקי הנבחרות האחרות; בשווייץ 02' הגיעו למשחקי המארחת כמעט פי שלושה יותר צופים מאשר למשחקי האחרות.

מדד הכסף. בעבר הלא רחוק, לא היה בטורניר שום עניין כלכלי - מכירות כרטיסים (בהולנד עלה כרטיס 10 יורו לבוגרים וחמישה יורו לנוער; באליפויות קודמות המחירים היו אף זולים יותר) והשתתפות אופ"א בתשלומים כיסו את ההוצאות. בשנים האחרונות, עם התגברות העניין, גם זה השתנה: יותר עיתונאים, יותר תקשורת וההקפדה על אירוח ברמה גבוהה מביאים להוצאות גדולות יותר, אבל גם להכנסות.

חמישה מיליון יורו, העריכו בהתאחדות, יעלה ארגון הטורניר. חלק מהסכום יגיע מאופ"א, גם דרך זכויות השידור, והשאר יוכל להגיע ממכירת כרטיסים ו/או ספונסרים. באליפויות האחרונות החלו גופים מסחריים לגלות עניין בטורניר, כשבדרך כלל מדובר בחברות מקומיות. לטורניר בדנמרק בקיץ, למשל, נתן חסות העיתון הפופולרי "אקסטרה בלאדט". מנכ"ל השיווק של העיתון, תומאס רידברג, אמר: "זה אירוע חשוב לכדורגל הדני ואנחנו רוצים להיות שותפים בו".

מצד שני, גם העלייה בהתעניינות לא הופכת את הטורניר למגנט אוהדים ולמעודד תיירות. יו"ר ההתאחדות אבי לוזון סבור כי הטורניר ימשוך אלפי אוהדים מחו"ל, אבל זה לא יקרה. גם כשהטורניר נמצא במרחק כמה שעות נהיגה, האוהדים באירופה לא מגיעים כמעט, אלא רק משוגעים לדבר ובני משפחות השחקנים. לישראל הם ודאי לא יגיעו.

מדד ההשפעה. יש מי שסבור כי אירוח הטורניר יוביל לאליפויות נוספות בישראל. גם כאן, ניסיון העבר מלמד כי יש להבדיל בין אומות כדורגל בינוניות (סלובקיה או שווייץ, למשל), לבין מדינות גדולות. "ארגון מוצלח של טורניר כזה טוב לכדורגל המקומי", אומר יורגן לנארטסון, מאמן שוודיה לשעבר, על הטורניר שנערך במדינתו ב-09'.

פייר בנואה, דובר ההתאחדות השווייצית, סבור שאירוח כזה הוא בסך הכל עוד לבנה בחומה: "האליפות שאירחנו ב-02' היתה מאוד חשובה, כי היא נערכה כמה חודשים לפני ההחלטה על המדינה שתארח את יורו 2008 (שנערך לבסוף בשווייץ ובאוסטריה). בנוסף, מחצית מאותה נבחרת צעירה עזרה לבוגרים להגיע למונדיאלים האחרונים. ישראל במצב קצת שונה, אבל היא לא מדינת כדורגל פחות טובה משווייץ. זו תהיה הזדמנות עבור ישראל להוכיח את היותה חלק מאירופה, ואחר כך היא תוכל אולי לארח אירועים כמו גמר הליגה האירופית. לדעתי, ישראל יכולה לארגן אליפות כזאת היטב".

מה זה נתן להן?

השלב בו נעצרה המארחת בטורנירים הקודמים

סלובקיה 2000 חצי גמר

שווייץ 2002 חצי גמר

גרמניה 2004 שלב הבתים

פורטוגל 2006 שלב הבתים

הולנד 2007 זכייה

שוודיה 2009 חצי גמר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ