טרנד האולד סקול של דיוויד בלאט מתאים לישראל

מאמן מכבי ת"א הוא מבשר ה"רטרו" בכדורסל הישראלי: חזרה להגנת ברזל, יציאה למתפרצות וצמצום מספר ההתקפות. בקרוב אצל שיבק

עופר מתן
מנהלת הליגה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר מתן
מנהלת הליגה

כשהייתי בן 8 התאמנתי בטאקוונדו. הקריירה החזיקה שנה אחת והסתכמה בשני פסים צהובים על החגורה ובהפסד בנקודות בקרב רשמי יחיד לאורי שוסטרמן, אבל התארכה מספיק כדי שאצליח לאבחן שתי מגמות מנוגדות בקרב המורים בתחום.

אסכולה אחת גרסה שטאקוונדו היא אמנות הלחימה האסייתית הנשגבת, סגדה ליופי בתנועות והיללה את חשיבות הפבובמסה (מין שילוב בין ריקוד לתצוגת תכלית של בעיטות ואגרופים). האסכולה השנייה חיפשה את הפן היעיל והשימושי בטאקוונדו, ולא פעם הזכירה שהשיט האמיתי הוא בכלל "קרב המגע הישראלי", פסטיש מקומי של כמה אמנויות לחימה שמשמש את כוחות הביטחון ונועד, בגדול, לשמש אותך עת ש"ערבי תוקף אותך בפרדס". אחד המורים הבולטים באסכולה השנייה אף נהג להריץ אותנו עם מזרוני האימון על הראש, וטען שמי שעוזר למשתרכים מאחור עתיד להגיע לצנחנים.

אני לא יודע מה הניע את אימי ליכטנפלד המנוח - מייסד קרב המגע הישראלי - להמציא את השיטה הזו, אבל אני משער שזיהה צורך באמנות לחימה פרקטית ותכליתית יותר עבור הישראלים. הרי לחבר'ה שלנו יש פחות סבלנות מבני העמים האסייתיים והלחימה עבורנו היא אקט יומיומי, הכרחי בעיני רבים, והכי רחוק מאמנות.

את האדפטציה הזו, של משהו בינלאומי למנטליות הישראלית ולמגבלות של בנייה, אני מזהה גם בצורת המשחק שדייויד בלאט מנהיג במכבי תל אביב. בלאט בישר על טרנד חדש בכדורסל בארץ: רטרו. אולד סקול. לא עוד הגנות מתוחכמות והתקפה מבוססת כישרון. האופנה היום היא חזרה להגנת ברזל, יציאה למתפרצות וצמצום מספר ההתקפות העומדות למינימום, מתוך השלמה עם הטמפרמנט הישראלי וקבלת ההחלטות הבינונית שלו (גם אנשים בשם ג'רמי הם ישראלים, לצורך העניין).

כרגע הטרנד עוד בשלביו הראשונים וטרם פשט בכל קבוצות הליגה, אבל זה עוד יקרה. הרי גם הסקיני ג'ינס וז'קטי האייטיז המבריקים, שנבטו אצל מעצבי תודעת האופנה בחו"ל, הגיעו בסוף אפילו לקניון בחצור הגלילית. ההימור שלי הוא שאריק שיבק יהיה הראשון להרים את הכפפה ולהצטרף לטרנד. הרי הוא עשה סולחה עם בלאט, כך שהחלת השיטה הזו על הנבחרת אפשרית ברמת האגו, ומעבר לכך זה פשוט מתבקש מקצועית.

שיבק הבין כבר בקיץ שעבר כי לאור ריבוי הפורוורדים ופרישת טפירו, חובה להפוך את הנבחרת למהירה ואתלטית, וכעת נותר לצרף לתמהיל את הגנת הגארדים הלוחצת שמביאה חטיפות. העונה יש בליגה שורה של גארדים חזקים שבנויים טוב ולוחצים בהגנה (חנוכי, מקל, אסנטי, רייס), ואל תתפלאו אם תראו אותם בסגל הנבחרת לאליפות אירופה בקיץ. בשביל חטיפה ששווה משחק, חנוכי גם ילבש סקיני ג'ינס בשבילכם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ