כל אחד והאולסטאר שלו

בידור מופרך או עימות ספורטיבי רק לטובים ביותר? בארה"ב מנסים לשלב את השואו והביזנס בדרך לחווית האולסטאר המושלמת

עוזי דן
שווה בדיקה XL
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
שווה בדיקה XL

השבוע נערכו משחקי אולסטאר בפוטבול ובהוקי, ובסוף השבוע הבא ייערך סוף שבוע האולסטאר ב-NBA. מדובר במשחקי ראווה, חסרי ערך ספורטיבי, אז למה בעצם מתייחסים אליהם כה ברצינות? האם הבחירה בשחקנים להוקי ולפוטבול נעשית על ידי הקהל, כמו ב-NBA?

עדי גפן ורועי שוורץ

למרות שמשחקים דומים נערכים בליגות כדורסל בעולם (כולל בישראל), בפוטבול האוסטרלי ואפילו בכדורגל היפאני, הרי שמשחקי האולסטאר הם תופעה אמריקאית, שהומצאה ופותחה במדינה בה הספורט הוא קודם כל בידור. כמובן שכל מי שמשתתף במשחקים רוצה לנצח, אבל ברור שהעניין העיקרי הוא להוכיח כישורים מול הקהל ולגרום לו הנאה.

כמעט בכל אחד מענפי הספורט האמריקאים חוקי משחק האולסטאר שונים מהרגיל (לדוגמה, בהוקי כמעט שאין שמירות), זאת כדי ליצור שטף ולמנוע פציעות, שהרי לתוצאה במשחק אין בדרך כלל חשיבות. בנוסף, בשל הרצון לשתף את כל השחקנים, הופך המשחק לתחנת רכבת. זה לא מקרי, אם כך, שתוצאות משחקי האולסטאר גבוהות בהרבה מהממוצע. בפרובול (האולסטאר של הפוטבול), למשל, ניצחה השבוע ה-NFC 41-55; באולסטאר של ה-NBA אשתקד ניצח המזרח 141-139.

בייסבול

משחק האולסטאר הוותיק ביותר מתקיים לסירוגין באיצטדיונים של קבוצת אמריקן- ליג ושל קבוצת נשיונל-ליג, על פי בחירות הליגות. המנג'רים של הקבוצות הם אלה שהגיעו בשנה שעברה לוורלד סיריס, גם אם עברו בינתיים לקבוצה אחרת או פרשו מאימון.

הסגל למשחק כולל 34 שחקנים בקבוצה (לעומת 25 בקבוצה רגילה), כשבחירת השחקנים מורכבת והשתנתה עם השנים: היו תקופות שהמנג'רים בחרו בהם, היו תקופות שהקהל עשה זאת, אבל אחרי שאוהדי סינסנטי הצליחו להכניס תשעה שחקנים שלהם לתשיעייה הפותחת ב-1957, אף אחד כבר לא סומך על הקהל בלבד.

שמונה עד תשעה שחקנים (תלוי בליגה) נבחרים כיום על ידי האוהדים; 16 נבחרים על ידי עמיתיהם לליגה (שחקן מחליף בכל עמדה ועוד שמונה פיצ'רים); ועוד שמונה או תשעה נבחרים על ידי המנג'ר. הזכות לקבוע את זהותו של השחקן ה-34 והאחרון ניתנת שוב לאוהדים, שבוחרים מתוך רשימה אפשרית של חמישה שחקנים שנותרו מחוץ לסגלים.

כמו בכדורסל, נוספו לאירוע קישוטים שונים, דוגמת תחרות הום-ראן בין החובטים הטובים, או משחק בין שחקנים צעירים מארה"ב לצעירים משאר העולם. כדי להעניק חשיבות לתוצאה, הוחלט כי המנצחת במשחק תקנה לליגה שלה את יתרון הביתיות בוורלד סיריס.

כדורסל

המסורת המוכרת ביותר, לפחות בישראל, החלה ב-1951. מדובר בסוף שבוע שכולל גם תחרות הטבעות, משחק בין הרוקי'ס לשחקני השנה השנייה ועוד. ב-NBA, הזכות לאמן ניתנת למי שמוביל עם קבוצתו את טבלת המזרח או המערב שבועיים לפני המשחק.

"חוק ריילי", על שם פט ריילי, שעמד בראש קבוצת המערב במשך תשע עונות (מ-82' ל-90'), קובע כי מאמן לא יאמן קבוצה שנתיים ברציפות. במקרה הצורך, יועבר התפקיד למי שמאמן את בעלת המאזן השני בטיבו בליגה האזורית.

בסגל כל קבוצה 12 שחקנים. בחירת החמישייה נעשית על ידי הקהל, ואת המחליפים בוחרים המאמנים, עליהם מוטל איסור לזמן נציג מקבוצתם. במקרה של פציעה או מחלה, על הקומישינר לבחור את השחקן המחליף.

הפופולריות של ה-NBA בכל העולם יוצרת אנומליה בבחירת החמישייה. יאו מינג הסיני נבחר שוב ושוב לעמדת הסנטר (כבר שמונה פעמים) גם במקרים, כמו השנה, בהם הוא פצוע ולא יכול לשחק. מקרה מינג עורר בארה"ב קריאות לשנות את שיטת הבחירה.

הוקי

עד השנה היה המשחק, שנערך לראשונה ב-1948, דומה במתכונתו לאולסטאר אחרים: מזרח מול מערב, בחירה על ידי הקהל ועוד. חלק מהדברים נותרו כשהיו (המאמנים הם אלה שמובילים את הליגות, לדוגמה), אבל השנה שונתה שיטת בחירת השחקנים. אלה נבחרים מתוך "פול" של 42 שחקנים - שנקבעו על פי בחירת הקהל, המאמנים והליגה - על ידי שני הקפטנים, שעושים "כוחות" ובוחרים שחקנים לסגל שלהם, כל אחד בתורו. הרעיון הוא להפוך את האולסטאר לפופולרי ולקרב אותו לקהל הצעיר, על ידי פורמט שמזכיר את משחקי הפנטזי-ליג.

פוטבול

הפרו-בול, כפי שמכונה האירוע בפוטבול, היה שונה מהענפים האחרים בעיקר בגלל התאריך בו התקיים. לעומת שאר ענפי הספורט המקצוענים, שעורכים את המשחק באמצע העונה, בפוטבול הליגה קצרה ואינטנסיבית. האולסטאר נדחק לסיום העונה, אחרי הסופרבול. גם העובדה שהמשחק נערך בדרך כלל בהוואי גרמה לכך שהמשחק הפך לבדיחה. השחקנים, לרוב, העדיפו לצאת לחופשה.

עקב כך, החל מהשנה שעברה, מתקיים האולסטאר שבוע לפני משחק הסופרבול. שחקני הקבוצות שהגיעו לסופרבול מנועים מלהשתתף באולסטאר, בשל הסמיכות בין המשחקים.

בחירת השחקנים באולסטאר מתחלקת: 1/3 על ידי האוהדים, 1/3 על ידי השחקנים עצמם ו-1/3 על ידי המאמנים.

אז למה "סופרבול"?

ההברקה של ארץ' וורד

השם "אולסטאר" נטבע, כמו לא מעט מונחים אחרים בתחום הספורט ובוודאי בארה"ב, על ידי עיתונאי. ארץ' וורד, עורך מדור הספורט של העיתון הפופולרי "שיקגו טריביון", היה זה שהציע לערוך ב-1933, לרגל היריד העולמי לציון 100 שנים לייסוד העיר, משחק בייסבול בין כוכבי הנשיונל-ליג לכוכבי האמריקן-ליג.

המשחק נערך ביולי 1933, באמצע העונה, וזכה להצלחה מסחררת, לביקוש עצום לכרטיסים ולהתעניינות גדולה (שכמובן פומפמה על ידי העיתון של וורד). לאור ההצלחה, נקבע שגם שנה אחר כך יתקיים משחק כזה. אחרי שגם הוא עורר התעניינות, החליטו בשתי הליגות המקצועניות של הבייסבול למסד את המשחק ולהפוך אותו למסורת עונתית.

וורד, פוליטיקאי שמרן, קתולי אדוק וטיפוס כוחני מאוד, הגה גם כמה דברים נוספים בספורט האמריקאי, כמו טורנירי כפפות הזהב באיגרוף וליגת פוטבול אלטרנטיבית שנכשלה. הוא הונצח החל מ-1962, כמה שנים לאחר שהלך לעולמו, על ידי קריאת הפרס שניתן ל-MVP במשחק האולסטאר של הבייסבול על שמו - "פרס ארץ' וורד".

המושג שטבע וורד מגיע מהמונח אול-אמריקן, שמתייחס לשחקנים חובבים, בדרך כלל במכללות ובתיכונים. כבר בסוף המאה ה-19 בחרו העיתונאים את שחקני הפוטבול הטובים ביותר במכללות לפי עמדתם, שכונו "אול-אמריקן". וורד הפך את זה אצל המקצוענים לאולסטאר, והשאר היסטוריה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ