אודי הירש

בשנים שדייויד בלאט אימן בהפועל גליל עליון, התעצבה תדמית "הקולג'" של המועדון. השילוב בין המאמן בעל האוריינטציה האמריקאית לבין צעירים ישראלים כמו גור שלף ואלון שטיין - שניהם נמצאים השנה על ספסל מכבי ת"א, אחד כמנהל ואחד כשחקן אימונים - הוליד את התחושה שהקבוצה הצפונית מתנהלת בכללים אחרים. לא מעט מאמנים רתחו על הדימוי הזה. הם הצביעו על כך שלצד הצעירים המקומיים משחקים בגליל מתאזרחים וזרים לרוב,ועל מאזן הישגים דל. למעלה מעשור חלף, והפעם איש כבר לא יכול להתווכח: דייויד בלאט מאמן קבוצת מכללות לכל דבר.

מאמן מכללות לכל דבר. בלאט, אמש ביד אליהו (תצלום: שרון בוקוב)

דווקא בעונה שבה הודגש הצביון הישראלי במכבי, מדובר בקבוצה האמריקאית ביותר בתולדות המועדון. סגנון המשחק שלה נבנה סביב היכולת ההגנתית של אמריקאים אתלטים. עכשיו, כשהנדריקס נהפך לחלק אינטגרלי מהרוטציה, וכשבלו מוכיח שהוא יכול להתרוצץ אחרי גארדים, מכבי מסוגלת להעמיד חמישיות הגנתיות רצחניות, בראשות פארגו, פרקינס ואידסון. השלישייה הזו מסוגלת לשמור על שחקנים בכל העמדות ולחפות על הנחיתות בסנטימטרים על ידי חטיפות ואילוץ היריבה לזריקות קשות.

כמעט אי אפשר למצוא קבוצה באירופה או ב-NBA שלוחצת ביעילות כמו מכבי, מכיוון שנקודת המוצא של המאמנים ברמות הגבוהות היא ששחקנים מנוסים לא יתרגשו מכך. לכן, הלחץ נפוץ יותר בכדורסל המכללות, מול רכזים פזיזים וצעירים. אלא שגם קבוצה מוכשרת יחסית כמו לובליאנה נכנסה לתבנית הקבועה של היריבות ביד אליהו - 17 איבודי כדור, שישה מתוכם של רכז ותיק כאילייבסקי, שכבר היה בכל הסרטים.

מוביל את ההגנה. פארגו, אמש ביד אליהו (תצלום: שרון בוקוב)

גם האופן בו בלאט רודה בחניכיו במהלך המשחק, אפילו בהפרשים גבוהים, מזכיר יותר את ההשתוללויות של מאמני עבר והווה כבובי נייט וג'ים קלהון מאשר את הפאסון של מאמנים בליגות מקצועניות. בלאט לא מתרגש מהשכר הגבוה של חלק מחניכיו, ומתייחס אליהם משל היו נערים בני 19, שעבורם המאמן מהווה אלוהים.

השילוב בין רמת הדרישות של בלאט לכושר האישי של מרבית שחקניו ברגע מכריע, הופך את מכבי הנוכחית לקבוצה אמריקאית שמתעללת בקבוצות אירופיות ולא אתלטיות כרומא ולובליאנה. גם אם זה לא יסתיים בתואר, בלאט מגלה לכדורסל האירופי השמרני דרך חדשה לשחק את המשחק: מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר וגם - אף שמזרחי ופדרמן לא יאהבו זאת - אמריקאי יותר.

דייויד בלאט: "עדיין לא הבטחנו את הכרטיס להצלבה" | אלעד זאבי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ