משה הרוש

בן שהר התקשה להסתיר את התסכול בו היה שרוי עד לפני חודש וחצי. חלוץ הפועל תל אביב לא מצא את מקומו בקבוצה ומחשבות על עזיבה בינואר צצו בראשו. "הוא פשוט גמור", סיפרו בסביבתו, "הוא מתוסכל מהמצב שלו בקבוצה ומתחיל לחשוב שההגעה להפועל תל אביב בקיץ היתה טעות קשה".

חלק ממקורבי שהר טענו כי עדיף לו היה עובר למכבי חיפה בקיץ. "בחיפה היו עושים ממך מלך", אמרו לו. שהר היה נתון במצב רוח שפוף. "לך לקואצ'ר", היה מי שהמליץ לו, "ערן זהבי ואביחי ידין עובדים עם יגאל הלל. אתה לא מבין כמה זה יכול לעשות לך טוב". שהר לא השתכנע.

שהר חוגג את שחרורו. באספניול אמרו לו: "מאוד מרוצים מהיכולת שלך, רק תמשיך כך" (תצלומים: ניר קידר)

במשפחתו הציעו: "אולי תנסה ללכת לפסיכולוג, מה אכפת לך. תנסה, אין לך מה להפסיד. זה יכול רק לעזור". שהר לא התלהב, אך החליט לנסות. כמעט חודשיים שהוא מקבל ייעוץ פסיכולוגי, שמהותו עבודה על הביטחון העצמי, שחרור מתחים ודרכי התמודדות עם לחצים וציפיות. "פעם בחודש", מספרים בסביבתו, "הוא גם נפגש עם הרב איפרגן ('הרנטגן'). הוא מאמין בדברים האלה".

איתות מאספניול

שהר (21) יכול להביט לאחור ולהרגיש שאותו משבר, שליווה אותו בחודשים הראשונים במתחם חודורוב, נעלם. אחרי שהסתפק בשער אחד ב-14 המחזורים הראשונים בליגה, משהו השתחרר ומאז, בששת המחזורים האחרונים, נוספו למאזנו של שהר עוד שבעה שערים.

חדוות המשחק שבה אליו, ואת מקומו של התסכול תפס רעב להוכיח לכולם. יש לו סיבה טובה להמשיך לחורר רשתות. קוראים לה אספניול, הקבוצה ממנה הושאל להפועל. "אנחנו רואים כל משחק שלך", נאמר לשהר לפני מספר שבועות על ידי הספרדים, "המנהל הספורטיבי, רמון פלאנס, עוקב אחריך ומאוד מרוצה מהיכולת שלך, רק תמשיך כך". בנוסף לפסיכולוגים, לגרפולוגים ולרבנים שדחקו בו להחליף את האות ס' באות ש' בשם המשפחה, לפריחה של שהר אחראי גורם נוסף.

17 בינואר היה יום עצוב וכואב עבור איתי שכטר. חלוץ הפועל שב במשחק מול הפועל עכו מפציעה ממושכת, אבל שלוש דקות אחרי השריקה, כתפו יצאה ממקומה וגמרה לו את העונה. ברגע אחד הפך הכאב של שכטר לשחרור של שהר. עד הפציעה של החלוץ הבכיר, מצא עצמו שהר בעמדת מוחלף ראשון במקרה הטוב, ושחקן ספסל במקרה הפחות טוב. האיום הממשי על דקות המשחק שלו בקבוצה הוסר.

מקורביו הזדרזו להבהיר כי "שהר לא שמח ששכטר גמר את העונה", אך זה היה הרגע בו העונה שלו קיבלה תפנית חיובית. "אין ספק שירד ממנו לא מעט לחץ בגלל הפציעה של שכטר", אומר סוכנו רונן קצב, "אנשים שוכחים שמדובר בסך הכל בילד בן 21, שהגיע עם ציפיות עצומות ולחץ גדול להוכיח. יותר מארבע שנים הוא לא שיחק בישראל ולקח לו זמן להתאקלם לכדורגל בארץ. הוא בחור מופנם וסגור והיה צריך זמן כדי להתחבר לאנשים, אבל לא היתה להם סבלנות".

שהר הרגיש לא אחת כמו שחקן שוליים, בדרגת עדיפות פחותה מזו של "הכוכבים" שכטר, גילי ורמוט וערן זהבי. המאמן אלי גוטמן, ששכנע את שהר להצטרף, השתדל לא פעם לדבר אל לבו. עבור שהר זה היה "מעט מדי ולפעמים מאוחר מדי", כדברי מקורביו. "הוא נורא התאכזב מגוטמן באותה תקופה".

אחת מנקודות השבר נגעה למאמן החלוצים אלון מזרחי. עד ספטמבר עבד שהר עם מזרחי על בסיס שבועי וקצר פירות בדמות שערים במוקדמות ליגת האלופות מול אקטובה ורד בול זלצבורג. דווקא אז הונחתה ההוראה מראשי הקבוצה: "אתה לא יכול להמשיך להתאמן עם מאמן אישי מחוץ למסגרת הקבוצה. אתה מקבל בקבוצה שני אימוני חלוצים שבועיים. אתה לא צריך יותר מזה".

שהר התאכזב והגיע עם הבשורה הזו למזרחי. "אני מת להמשיך לעבוד אתך", אמר החלוץ למזרחי, "אבל הפועל אוסרים עלי, מה אני יכול לעשות". שהר אמנם התנתק פיסית מהעבודה עם מזרחי, אבל הוא מקפיד לשמור עמו על קשר רצוף. השניים נפגשו השבוע לאחר משחק הגביע מול קרית אתא, כשלשהר היה דבר אחד לומר: "הלוואי שיכולתי לחזור לעבוד אתך, דווקא בתקופה הזו שאני נמצא בכושר טוב". מזרחי הגיב בחיוך והשיב בקצרה: "לפחות למדת משהו".

ומזרחי מסכם את המטמורפוזה: "היום שהר משחק עם הרבה ביטחון, מבשל שערים, כובש ועושה הרבה תנועה. אחרי ששכטר נפצע, הוא הרגיש צורך להוביל את ההתקפה של הפועל יחד עם טוטו תמוז. אנשים לא שמים לב, אבל כל הכיבושים שלו בהפועל נעשו עם החלק הפנימי של הרגל, משהו שעבדנו עליו הרבה בתחילת העונה. לקח לו זמן, אבל הוא למד להתמודד עם ההחמצות".

לאלירן עטר חוקים משלו | דוד מרואני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ