המתווך הגרמני

עולמו המרתק של הכדורגל הגרמני הוא כל עולמו של אולריך הסה. אתם יכולים לקנא בו, או לקרוא אותו

שאול אדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול אדר

לפעמים הכדורגל מגלגל אותך למקומות בלתי צפויים. כך מצאתי עצמי בדורטמונד, בחדר מלא ספרי כדורגל גרמניים לצד עשרות ספרי בייסבול. ניתן היה רק לקנא בתרבויות הספורט העשירות - אם כי כה שונות - שהולידו את הספרים האלה. זהו חדר העבודה של אולריך הסה, סופר ועיתונאי גרמני ומחבר הספר "טור! סיפורו של הכדורגל הגרמני".

יש מקומות בהם ספרי ספורט מהווים חלק בלתי נפרד מהענף עצמו. גרמניה, למשל. במסגרת סיבוב הופעות בו קרא הסה מספריו השונים, הוא שיתף פעולה עם סופר אוהד שאלקה, דבר שהוביל לוויכוח מרהיב בקטנוניותו. הסה רצה שהאירוע ייפתח ב-19:09 (כמחווה לשנת 1909, בה נוסדה בורוסיה דורטמונד). עמיתו התעקש על 19:04, מטעמים דומים. האירוע, כיאה לתרבות המקומית, החל לבסוף ב-19:06 ו-30 שניות.

"נולדתי ב-1966", מספר הסה, "ועבור אנשים רבים זו השנה בה מערב גרמניה שיחקה בגמר הגביע העולמי. עבור אנשים בדורטמונד, זו השנה בה הקבוצה זכתה בגביע המחזיקות, הגרמנית הראשונה לזכות בתואר אירופי. הייתי בן שלושה חודשים ואמי אמרה לי שנכחתי בחגיגות, כך שלא מפתיע שהפכתי לאוהד הקבוצה. בזמן האחרון אני עובד על ספר המתאר את ההיסטוריה של אוהדי הקבוצה. עבודת התחקיר לספר קשה מאוד, כי רוב החומרים נוגעים לשחקנים ורק מעט לאוהדים, אבל לא יכולתי לסרב להצעה הזו".

במרוצת השנים הפך הסה לאחד הקולות הבהירים ביותר שצצו בכדורגל הגרמני. הוא כותב לאתר ESPN ובמשך שנים עשה זאת גם עבור מגזין "שם המשחק" הישראלי, עד שזה נסגר לפני כשנה. בסגנון מפוכח, אינטליגנטי ורב ידע, תיאר הסה את העולם המרתק של הכדורגל הגרמני על המהפכים האידאולוגיים והסגנוניים שעברו עליו בשנים האחרונות.

"התחלתי לכתוב ל'רולינג סטון' הגרמני בשנות ה-90'", הוא מספר, "אבל אחרי זמן קצר נגמרו לי הנושאים כי לא אהבתי את המוסיקה באותה תקופה. ביקשו ממני לכתוב על תחומי תרבות אחרים ואז בדיוק הפך הכדורגל לחלק מהמיינסטרים והתחלתי לכתוב על כך".

הסה יצר קשר עם פנזין הכדורגל הבריטי "When Saturday Comes", באותה עת מוקד לכותבי כדורגל מבריקים באירופה, שהגיעו מתחומי עניין שונים והחלו לכתוב ספרי איכות על נושא שעד אז היה מוקצה מחמת מיאוס. אחרי מספר שנים של עבודה בפנזין, הציע הסה לחבר ספר על תולדות הכדורגל הגרמני. בספר מסוקרים באופן חד ומרתק תולדות הענף, שורשיו, מצבו בשנות השלטון הנאצי והפיכתו לכוח עולמי. הסה מתאר את השלכות השלטון הנאצי על הכדורגל הגרמני, את משקל הזכייה בגביע העולם ב-1954 והנס של ברן על הלאומיות הגרמנית, ולא חוסך את ביקורתו מהנבחרת של 1982.

"כאן ספרי הבייסבול עזרו לי", הוא מציין, "האמריקאים אומרים שיש יותר ספרים על בייסבול מאשר כל ספרי הספורט האחרים יחד, ולדעתי בייסבול ואיגרוף מספקים את הטובים ביותר. יש ספר בייסבול, '9 אינינגס', שנכתב על משחק אחד, לא חשוב במיוחד. המחבר רצה להסביר בייסבול באמצעותו. זה ספר מרתק. הוא סוקר את ההיסטוריה, המגרשים, הטקטיקה והטכניקה ופתאום כל יקום הבייסבול מתואר במשחק אחד. אין לנו את זה באירופה. כשהתחלתי לגלות עניין בבייסבול, חיפשתי ספרים שיסבירו את יסודות המשחק ומצאתי כמה. חשבתי שיהיה מעניין לחבר ספר שיסביר את מהות הכדורגל הגרמני עבור לא גרמנים".

הנקודה היהודית

את הספר הקדיש הסה לוולטר בנזימן, אחד מאבות הכדורגל הגרמני, שייסד מועדונים רבים ואת המגזין "קיקרס", אבל נאלץ לגלות מארצו עם עליית הנאציזם בשל יהדותו, ומת חסר כל בגלות.

בנוסף לנבחרת הפלא האוסטרית בעלת הנוכחות היהודית ודור המאמנים היהודים של וינה, שהשפיעו על הכדורגל הגרמני, מציין הסה את איינטרכט פרנקפורט כמועדון שנחשב בעל אופי יהודי מובהק, ואת באיירן מינכן כיוצאת דופן. "אין אף קבוצה שיכולה להתגאות בהיסטוריה שלה באותה תקופה", הוא אומר, "אבל היו מועדונים שהתנדבו ויזמו את הרחקת החברים היהודים עוד לפני שהצטוו לעשות כך על ידי השלטונות. לבאיירן היה, לעומת זאת, יו"ר יהודי רב השפעה בשם קורט לאנדאור, שהוגלה לשווייץ, והמועדון שמר אתו על קשר למורת הרוח של השלטון הנאצי". הספר נמכר היטב, תורגם למספר שפות, לרבות ליפאנית אך לא לעברית וזכה לביקורות מצוינות - כולל המלצה של מרק אי סמית', סולן להקת הפול, עובדה שמסבה גאווה מיוחדת להסה, ובצדק.

מאז הוציא הסה ספר נוסף על תולדות גביע אירופה וספר סיפורי כדורגל קצרים ומוזרים מרחבי העולם, כולל המיתוס על המשחק בין הפועל תל אביב לבית"ר ירושלים ב-69', לפיו אוהד חמוש איים על רוני קלדרון. שני ספריו האחרונים הודפסו, למרבה התסכול, רק בגרמנית.

"80% מספרי הכדורגל הגרמניים שיש לי נכתבו על ידי עיתונאים שמכסים קבוצה בקביעות", מסביר הסה, "הם לא כותבים מקצועיים בדרך כלל, האיכות לא תמיד גבוהה, אבל יש בהם אוצרות של מידע. כשאתה קורא בספר שיצא מיד אחרי עונת 1965 על אותה עונה, זה שונה לגמרי מתיאור שלה הנכתב היום. יש תחושה של קשר בעולם הכדורגל ודברים זהים מתרחשים במקומות רבים. כדורגל הפך מקובל, כסף גדול נכנס לענף והרבה כותבים טובים הגיעו מתחומים שונים והחלו לכתוב על כדורגל. תחילה נכתבו רק ספרי היסטוריה על מועדונים, אך היום גם נושאים כלליים ומורכבים יותר נכנסים לספרים".

החמישייה של הסה

1.

"Eight Men Out" מאת אליוט אסינוף

כמעט שלושה עשורים לאחר מועד יציאתו (1963), הפך לסרט בכיכובו של ג'ון קיוזאק. כמו במקרים אחרים עם ספרי מופת, הסרט התקשה לעמוד בציפיות. אסינוף משרטט בדיוק ובחיות רבה את סיפור מכירת הוורלד סיריס של 1919 על ידי שמונה משחקני שיקגו ווייט סוקס, ביניהם ג'ו ג'קסון (שדמותו מופיע בסרטו של קווין קוסטנר, "שדה החלומות"), שהושעו מהמשחק לכל חייהם בעקבות הפרשה

2.

"Friday Night Lights" מאת ה.ג. ביסינגר

הספר, מאת ביסינגר זוכה פרס הפוליצר, עובד בהמשך לסרט תחת אותו שם, על קבוצת פוטבול תיכונים מעיירה קטנה בטקסס בשם אודסה, ועל מסעה של קבוצת התיכון המקומית לזכייה באליפות המדינה ב-1988. הספר בוחן את הקשר המיוחד בין המקום לקבוצה, בה כולם, באמת ובתמים, מכירים את כולם

3.

"All Played Out" מאת פיט דייויס

מבט על נבחרת אנגליה במונדיאל 90' - על הדינמיקה שהתפתחה בין שחקני הנבחרת במהלך המשחקים, שהסתיימו בהדחה כואבת בפנדלים בשלב חצי הגמר, ועל יחסם לתקשורת. נחשב על ידי רבים כאחד מטובי ספרי הכדורגל של העשורים האחרונים

4.

"Moneyball" מאת מייקל לואיס

הספר בוחן את הצלחתה של אוקלנד אתלטיקס, קבוצת הבייסבול הענייה במייג'ור ליג, להשיג מאזן חיובי דרך עיניו של המנג'ר בילי בין, שהוליך את המערכת לעונה מוצלחת תוך מתן תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר של המשחק, כאלה שהתמקצעות בהם יכולה לצמצם את הפערים מול הקבוצות עם הכסף הגדול

5.

"Game of Kings" מאת מייקל ווינרב

מחבר הספר בילה שנה בחברת נבחרת השחמט של תיכון אדוארד מורו, שנאבקה על תואר אלופת ארצות הברית. דרך עיניהם וסיפורם האישי, מציג ווינרב תובנות עמוקות על פסיכולוגיית הספורט ועל מקומו של השחמט בתקופה המודרנית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ