ילנה איסינבאייבה קופצת מעל המשבר

לפני 11 חודשים היתה חייבת ילנה איסינבאייבה לקחת הפסקה כדי "למצוא שוב את הניצוץ המנטלי", אך מהר מאוד הבינה שהיא לא יכולה לחיות כמו שאר האנשים וחזרה לעשות את מה שהיא עושה טוב יותר מכולם - לקפוץ במוט. ספר השיאים שוב נכנס לכוננות

אמיר ענבר
אמיר ענבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר ענבר
אמיר ענבר

הדיווחים הביקורתיים יותר סיפרו על "חזרה לא מרשימה", אבל את ילנה איסינבאייבה זה כלל לא עניין. הניצחון היה חשוב, אלא שהתוצאה לא היתה העיקר. הכל היה טמון בתחושה. היא שוב הרגישה שייכת.

"זה חסר לי - האווירה, האדרנלין, העצבים, הכל", אמרה קופצת המוט הטובה בעולם אחרי שניצחה בתחרות באולמות במוסקווה ביום ראשון, "הכל הצליח היום. המטרה היתה לנצח, זה כל מה שתכננו. אני מקבלת חזרה את רוב התחושות התחרותיות".

לא קשה להבחין בהבדל בין איסינבאייבה הנוכחית למודל הדהוי שלה, שלקח לפני 11 חודשים פסק זמן פתאומי. עשור שהניב זינוק לצמרת, עקביות נדירה ומחויבויות רבות נתן בה את אותותיו. "אני צריכה לחזור ולמצוא שוב את הניצוץ המנטלי", אמרה באותם ימים, "איני רוצה להמשיך כך, אני לא רוצה להיות מובכת".

עבור רוב הספורטאים, שני כישלונות באליפויות גדולות ייחשבו לאכזבה, לא לקטסטרופה. אלא שאיסינבאייבה אינה עוד ספורטאית. היא שליטה בלעדית, הכוכבת הגדולה. הרוסייה בת ה-28 זכתה במדליות זהב בתשע תחרויות גדולות רצופות - אולימפיאדות ואליפויות עולם ואירופה בשדה או באולם - וקבעה 27 שיאי עולם, כשהיא הופכת לראשונה והיחידה שעוברת חמישה מטר ומעלה. עד שהגיע השבר.

באליפות העולם בברלין 2009 היא החלה לקפוץ מאוחר כהרגלה, ב-4.75 מטר, פסלה שלוש פעמים ואיבדה את תוארה מבלי לקבוע תוצאה. שיא עולם שקבעה בציריך כעבור מספר ימים (5.06 מטר) רמז שזו היתה תקלה חד פעמית, אך באליפות העולם באולמות שהתקיימה במארס אשתקד בדוחא היא שוב נכשלה ב-4.75, וסיימה רביעית. זו היתה התחרות האחרונה שלה, עד השבוע.

"כנראה שהיינו צריכים לקחת הפסקה אחרי אולימפיאדת בייג'ין, לנוח ב-2009 ולהתחיל את 2010 רעננים", אומר ויטלי פטרוב, מאמנה בשש השנים האחרונות, "הבעיה שב-2008 חשבתי שהיא סוף סוף בוטחת בטכניקה שלה ושתמשיך לבנות על כך, אבל זה התהפך. בברלין זה היה עניין פסיכולוגי, בדוחא המצב היה שונה. נכשלנו בהכנות לעונה, היא לא היתה מוכנה פיסית".

פטרוב מתייחס לכך שבתחילת 2010 נאלצה איסינבאייבה לנטוש את האימונים ולנסוע לשבוע בהונג קונג עקב מחויבות לספונסרים. לא רק שהתמודדה עם שינוי משמעותי באקלים, היא גם חזרה כבדה בשלושה ק"ג וסבלה מפציעה בברך. לדוחא הגיעה אחרי שישה שבועות ללא אימונים. "לפעמים נראה שכל השיאים והניצחונות הם חופשה יפהפיה, כשלמעשה הם מצריכים התמודדות עם לחץ רב", אומר פטרוב.

"חשתי שדוחא חשובה", הסבירה איסינבאייבה לאחרונה, "אבל הגעתי לתחרות הרוסה. לא רציתי להתחרות, פשוט רציתי לנוח. גופי היה ריק לחלוטין, פיסית ורגשית. אפילו לא התאכזבתי מההפסד. כל מה שהצלחתי לחשוב עליו היה 'אני עייפה, אני עייפה'. הגוף זקוק למנוחה, בגלל שבמשך עשר שנים ויותר בחנתי אותו כל הזמן באימונים ובתחרויות. מעולם לא נחתי, זה לא היה דרוש, אבל ההפסד השני בתחרות גדולה אמר לי שאני זקוקה למנוחה בקיץ".

טובלת בשוקולד

אחרי מארס, כשכולם התכוננו לעונת התחרויות בשדה, היא נחה לחלוטין במשך שלושה חודשים. את הזמן הפנוי ניצלה כדי לבקר את משפחתה בוולגוגראד ואת אחותה בטוקיו, לצאת לריצות לשם הנאה ולעבור טיפול פילינג בשוקולד. "אני אוהבת שוקולד, אך לא יכולה לאכול הרבה ממנו", סיפרה למגזין "זדורובי", "כששמעתי על הטיפול הזדרזתי לעשות אותו. העור שלי הפך רך ועדין, וכל גופי הריח משוקולד. תענוג והנאה".

בקיץ ביקרה איסינבאייבה באולימפיאדת הנוער בסינגפור, וכמובן חילקה את המדליות בתחרות הקפיצה במוט לנשים. באותם ימים כבר היתה במהלך צעדיה הראשונים חזרה. ביוני החלה באימונים שהתרכזו בפן הפיסי - ריצות קצרות וארוכות. במוט כלל לא נגעה עד אוקטובר, הפסקה נדירה של שבעה חודשים. "עשיתי עבודה בסיסית כדי לפתח את הגוף ואת המהירות שלי ולבדוק את טכניקת הקפיצה שלי", היא מספרת.

חשובה יותר היתה התחושה. איסינבאייבה התגעגעה לתחרויות ולאור הזרקורים. "כאשר ניהלתי חיים רגילים, הבנתי שעולם הספורט חסר לי", "היא מסבירה, "חייתי כאילו אני נמצאת בוואקום, אף אחד לא יכול היה לתקשר אתי".

שניים דווקא כן הצליחו. בתקופת היעדרותה ולקראת חזרתה היא התייעצה עם פטרוב ועם סרגיי בובקה האגדי. "באווירה סביבך, בלחץ להיות כוכבת, בין כל הבקשות והמחויבויות לספונסרים, הרבה דברים קורים. היא התעייפה והבינה יחד עם מאמנה שעליהם להתרענן. הם יודעים מה הם עושים", אמר בובקה וקבע: "ילנה תחזור למיטבה, אני לא רואה מכשולים או בעיות. היא מקצוענית מאוד, מחויבת מאוד".

כעת איסינבאייבה שוב מחויבת למטרה שהציבה לעצמה בעבר - לקבוע יותר שיאי עולם מבובקה, שעשה זאת 35 פעמים. "זו לא שאיפה, אלא מטרה", הצהירה לאחרונה, "סרגיי תומך בי ואומר שישמח מאוד כשאעשה זאת. הוא אומר 'בשבילך זה יהיה קל יותר, כי יש לך מטרה ברורה. כשאני קפצתי לא ידעתי כמה שיאים אוכל לקבוע'. המאמן שלי אומר שאוכל לקפוץ 5.25-5.30 מטר".

כרגע, היא עוד רחוקה מכך. ביום ראשון במוסקווה נשרו כל יריבותיה מהתחרות כאשר החלה לקפוץ ב-4.61 מטר. בהמשך עברה 4.81 בניסיון ראשון, אבל ב-4.91 פסלה שלוש פעמים. התחרות הבאה תהיה בשבת בדונצק, וב-22 בפברואר תתחרה בשטוקהולם. אחרי אליפות אירופה באולמות בתחילת מארס, תעבור לעונת הקיץ ורגעי השיא שלה. "שלוש השנים הבאות יהיו חשובות מאוד", אומר פטרוב, "קודם כל, יש את אליפות העולם השנה, אחר כך את אולימפיאדת לונדון ולבסוף אליפות העולם 2013 במוסקווה". תכניתה המוצהרת היא לפרוש לאחר מכן.

בינתיים, איסינבאייבה פשוט שמחה לחזור. "יש לי מוטיבציה, אני בריאה ומאוד מרוצה ממצבי. יש לי ביטחון שהעונה הדברים יילכו היטב. אני לא חושבת שיידרש לי זמן רב עד שאוכל להסתער מחדש על שיאי העולם. הם לא בתכניות שלי, הם פשוט חייבים לקרות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ