איך טל בן חיים נשאר ללא קבוצה?

ווסטהאם שחררה אותו, פורטסמות' לא הסכימה לקבל אותו וכמוה גם אחרות. טל בן חיים, עד לא מזמן סחורה מבוקשת באנגליה, נותר הומלס

עוזי דן
עוזי דן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עוזי דן
עוזי דן

יכול להיות שמפגש הידידות בין ישראל לסרביה היום יהיה ההזדמנות היחידה של טל בן חיים לשחק כדורגל בזמן הקרוב. בן חיים, שעד לאחרונה נחשב לא רק לבלם מצוין ברמה הישראלית אלא גם לסחורה מבוקשת באנגליה, מוצא את עצמו בימים האחרונים במצב מוזר - ללא קבוצה. הכל בגלל תסבוכת שלא ברור אם ואיך תיפתר.

אם בדרך כלל בוויכוחים כאלה כל צד מתעקש לקבל את הכל, בסיפור של בן חיים העניין הפוך - אף אחד לא מעוניין בשחקן. זו לא רק היכולת שמפריעה - בן חיים כבר לא מזכיר את שנות השיא שלו - אלא בעיקר עלות משכורתו הגבוהה: לפחות 30 אלף ליש"ט בשבוע (37 אלף, לפי יודעי דבר).

תיאורטית, בן חיים שייך לפורטסמות', בה שיחק וממנה הושאל לווסטהאם למחצית הראשונה של העונה הנוכחית. אפילו על הקביעה הפשוטה הזו יש חולקים. בן חיים חזר לפומפי לפני כחודש, אבל תחילה לא התאמן. החל מיום חמישי האחרון ועקרונית גם בזמן הקרוב, הוא מתאמן בפורטסמות' כדי לשמור על כושר, אבל הקבוצה לא משלמת לו משכורת.

בן חיים בפוזת כדורגל נדירה. משמאל: בירם כיאל מראה לחבריו בנבחרת מה למד בסקוטלנד (תצלומים: ניר קידר )

"אני לא יודע את התשובה לשאלה 'מה קורה אתו?'", אומר סטיב קוטריל, מאמן פורטסמות', "לא אני הכתובת. ייתכן שהוא יחזור אלינו, אבל למען האמת אני ממש לא יודע". קוטריל היה רוצה להיעזר בבן חיים: "כשחקן בוודאי שהייתי מקדם אותו בברכה. הוא בהחלט יכול לעזור לנו. השאלה היא אם יקדמו פה בברכה את המשכורת שלו".

קוטריל הג'נטלמן לא מזכיר זאת, אבל פומפי ניסתה למכור בחלון ההעברות את בן חיים לקבוצות אחרות מליגת המשנה, אבל לא הצליחה למצוא קופצים על המציאה.

הצדק אתו?

איך יכולה פורטסמות' להתנער משחקן שלה ולא לשלם לו משכורת? ובכן, אם שואלים את אנשי המועדון, בן חיים אמור היה להמשיך בווסטהאם ולקבל ממנה משכורת החל מהאחד בינואר. על פי מקורבי בן חיים, חוזה ההשאלה שלו לווסטהאם כולל סעיף לפיו אם הוא ישחק מספר מסוים של משחקים בקבוצה (אותו הוא שיחק), הפטישים אמורים לרכוש או לשאול אותו למחצית השנייה של העונה ומן הסתם גם לשלם את שכרו.

מבחינת בן חיים, מדובר היה בפתרון האידאלי - להישאר בפרמייר-ליג ובלונדון וליהנות משכרו הגבוה. מתברר שזה לא כל כך פשוט. הפטישים טוענים שזו היתה אופציה בחוזה ולא סעיף מחייב. "בן חיים חזר לפורטסמות' והוא שייך לה", נמסר בתגובה ממחלקת הדוברות של ווסטהאם. "היה מו"מ וניסיון להשאיר את בן חיים, אבל הוא לא צלח", אמר גורם בווסטהאם, "בן חיים וסוכנו יודעים את זה. זה לא מקרי שהוא חזר לפורטסמות' כבר באמצע ינואר. פתאום, כשהמו"מ לא הצליח, הם נזכרו בסעיף הזה. הוא קיים, אבל זו רק היתה אופציה, לא משהו מחייב".

גם ווסטהאם לא נמצאת במצב כלכלי משופר - אם כי אין מה להשוות לפומפי - וזו כנראה הסיבה העיקרית לכך שהיא לא רוצה את בן חיים. רק לפני שבועיים אמר המאמן אברהם גרנט, שלו ולבן חיים היסטוריה ארוכה, עשירה ומפותלת יחד: "אנחנו רוצים שטל יישאר אצלנו. יש בעיה עם החוזה שלו, אבל הוא טוב בשבילנו ואם תהיה הסכמה, נשמח שהוא יישאר אצלנו". גם ל"ספורט הארץ" אישר גרנט את רצונו המקצועי בבן חיים.

למרות שהבלם שב לפומפי, פיני זהבי סבור כי "בן חיים לא ישחק בפורטסמות'", כפי שאמר הסוכן ל"פורטסמות' ניוז", "קשה לדעת מה יהיה. אנחנו מנסים ליישב את העניינים מול ווסטהאם". בן חיים עצמו כועס, מאוכזב, פגוע ושוקל לתבוע את ווסטהאם.

בסביבת בן חיים מאמינים כי הצדק, לפחות משפטית, לצדם ושווסטהאם תיאלץ לסגת. ובכל זאת, חלון ההעברות האנגלי תם, מה שעלול בכל מקרה להותיר את הבלם ללא קבוצה, גם אם את שכרו הוא יקבל לבסוף. רק לפני כמה שבועות, כשחזר לפורטסמות', בדקו במכבי חיפה אפשרות להחזיר את בן חיים לישראל, אך הבלם סרב. מקורביו מבטלים בבוז אפשרות של חזרה לישראל, אבל מודים כי קיימת אפשרות לפיה ישחק הבלם בפומפי בכל זאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ