ביום רע עוד רואים את דרום אפריקה

לורן בלאן השאיר את המורדים בחוץ, קבע גבולות משמעתיים ברורים והחזיר את אמונת האוהדים והתקשורת בנבחרת צרפת ובעומד בראשה. התוצאות משקפות את השלווה שהביא המאמן החדש, אך יש מי שמאיימים עליה: קודמו בתפקיד, כוכבי העבר ושרת הספורט

דוד מרואני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוד מרואני

על פניו, נבחרת צרפת השאירה מאחוריה את גביע העולם. לורן בלאן הביא רוח חדשה, ההפסד הביתי לבלארוס בפתיחת מוקדמות היורו נשכח תודות לשלושה ניצחונות רצופים, וה-2-1 על אנגליה בוומבלי במשחק ידידות היווה חותמת להתאוששות. אלא שגם כל אלה, מסתבר, לא מסוגלים להשכיח את הקטסטרופה בדרום אפריקה.

דווקא לקראת המשחק המסקרן מול ברזיל, שוב צפו שרידים מהקיץ. ביום שני הודיע למשרד הספורט פרננד שואזי, יו"ר ההתאחדות, כי שישה שחקנים טרם ויתרו רשמית על 110 אלף היורו שקיבל כל אחד מהם כמענק על ההופעה במונדיאל. אחר כך התברר שמדובר בחמישה: פטריס אברה, ניקולה אנלקה, פרנק ריברי, וויליאם גאלאס ואנדרה-פייר ג'יניאק.

פרסום השמות עורר גל אדיר של ידיעות בתקשורת. שאנטל זואנו, שרת הספורט, קפצה על עגלת הרייטינג והודיעה לשואזי פומבית כי היא מצפה שכל אישורי הוויתור יונחו על שולחנה לפני המשחק הערב. "שחקן שלא יחזיר את המענק", הצהירה, "ראוי שלא יוזמן עוד לנבחרת". דבריה הרגיזו את מישל פלאטיני, ובראיון לאתר של "לאקיפ" ירה נשיא אופ"א: "ריברי ואברה ריצו את ההשעייה משישה משחקים. זה העונש היחידי שנקבע להם, כך שלא אני, לא התקשורת ובטח לא הגברת זואנו צריכים להחליט מי יזומן ומי לא".

בתוך כל ההמולה, נותר בלאן רגוע כהרגלו. "איש לא מתערב לי בזימוני השחקנים", הבהיר, "אני מרגיש שיש לי החירות לזמן את מי שארצה". איש מהחמישה, אגב, אינו בסגל למשחק הערב. חלקם בגלל יכולת או פציעות. אחרים פשוט היו בין המורדים מדרום אפריקה.

לכל דבר מחיר

מעבר להיותו מאמן מוערך וטקטיקן בחסד, בלאן ידוע גם כאשף תקשורת. בניגוד לקודמו, ריימונד דומאנק, הוא לא מהסס להעניק ראיונות. אתמול שלח את נציגי התקשורת והשחקנים להליכה בת 20 דקות באחד היערות, כדי לאפשר להם לראיין תוך כדי תנועה.

"הזמינות של בלאן לתקשורת", מסביר העיתונאי מאתייה מרגריט, "מביאה לו שקט מבית ומחזירה לאוהדים את האמונה בנבחרת ובעומד בראשה. לזכותו ייאמר שגם כשחקן נבחרת וגם כמאמן בורדו, הוא היה כזה שתמיד מדבר ומסביר, אף פעם לא מתחבא".

לפני שבוע צצה פרשה במסגרתה עלה חשד כי בלאן זימן לסגל שחקנים, חלקם עלומי שם, המיוצגים על ידי סוכנו, העובד עם שישה מכדורגלני הנבחרת. המאמן מיהר להכחיש: "אני אדם הגון. כל זימון שלי הוא מקצועי בלבד". זה הספיק כדי לכבות את האש מיד.

אחרי הכל, מדובר במאמן שנתפש בצרפת כדמות קשוחה שלא מתפשרת על דבר בכל הנוגע למשמעת. על הלוח בחדר ההלבשה הוא כתב את כללי ההתנהגות שיחולו על השחקנים, תחת הכותרת "כבדו את הנבחרת". כל הפרת משמעת גוררת קנס - 10,000 יורו בגין איחור לאימון, 25 אלף על כניסה למתחם האימונים עם טלפון נייד, ו-50 אלף בעקבות היעדרות מארוחת גיבוש במסעדה. קארים בנזמה היה הראשון לאחר לאימון, ושילם ביוקר.

את הדמויות הבכירות מאירועי הקיץ, כאמור, הוא לא מזמן. גם שחקנים כמו גאלאס וז'רמי טולאלאן, שהוכתמו חלקית, נשארים בחוץ. הקהל, העיתונות והפרשנים אתו. "הוא שומר על כבודם", מסביר העיתונאי אורליאן לז'ה, "הוא לא אמר מלה עליהם ואפילו על דומאנק. כל זה רק מחזק את תדמיתו החיובית מול האוהדים וההתאחדות".

כך גם השלווה שהפגין אחרי ההפסדים לנורווגיה במשחק ידידות ולבלארוס, וכשההתאחדות ביטלה משחק נגד מקסיקו מטעמים כלכליים. כל שביקש היה שישפטו אותו אחרי שנת עבודה. בינתיים, עוד בטרם חלפה שנה, זה כבר נראה הרבה יותר טוב.

דומאנק חוזר

השאלה כעת היא אם הפרשיות הכספיות לא יפגמו בשלווה שיצר. הסכומים שאמורים השחקנים להחזיר מיועדים לביה"ס לכדורגל של ההתאחדות, אך ריברי וגאלאס מתעקשים לתרום אותם לעמותה שיבחרו. אנלקה, שהורחק ל-18 משחקים, שלח מכתב בו התעקש להעביר את המענק אישית לביה"ס. "מניסיוני", מסר באמצעות עורך דינו, "אני בספק אם הכסף יגיע בסופו של דבר ליעדו".

הפרשה הוציאה מהנפטלין את דומאנק, שהשבוע חתם במחלקה עד גיל 12 של קבוצת בולוין. לפי הפרסומים, ההתאחדות הצרפתית, שמעניקה משרות רוחב גם למאמניה הכושלים ביותר, לא הציעה לו דבר והוציאה אותו לפנסיה מוקדמת עם קצבה של 5,600 יורו בחודש. אתמול זעקו הכותרות באתרים כי דומאנק תובע לא פחות מ-2.9 מיליון יורו במסגרת הסדר הפיצויים.

"מקצועית", מנתח טולאלאן במבט מבחוץ, "הנבחרת הצליחה להעביר דף, אבל די אפילו ברוח פרצים כדי לחזור לאחור, לדף עם הכתמים. זה כמו טראומה. עד שכל הסיפור יישכח תידרש לפחות עוד שנה, אולי יותר".

1 ברזיל תתייצב עם ז'וליו סזאר בשער לראשונה מאז המונדיאל. המאמן מאנו מנזס זימן רק שחקנים שמופיעים באירופה, בהם רוביניו, פאטו והרננס, אך לא את קאקה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ